Автор Тема: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011  (Прочитано 20134 пати)

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6388
 • Бенве сие бенве
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #15 на: 16 Декември 2018, 20:35:06 pm »
Шо му фали на моторот?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #16 на: 16 Декември 2018, 20:47:46 pm »
Не видов за кој мотор станува збор, НО  близок другар имаше голем проблем.
Голф 6 2012, 1.6 тди 90 коња или 95 не сум сигурен.
На 28 илјади километри рикнаа дизни, а гаранцијата беше истечена. Мислам дека 2 години беше гаранцијата.
Кварот беше околу 3000 евра, моли куми по пријатели со ургенции да го уклучат у некоја програма за добра воља или така нешто се викаше, па волцваген одобри да се сменат сите дизни бидејќи иако не беше колата под гаранција, беше нова и со мала километража.


Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #17 на: 16 Декември 2018, 22:00:41 pm »
Тешко дека ќе бидне работава со ова Голфче.

Не знам уште која е цената, ама дали е реална околу 9.500 еур ? Поминати се околу 50.000 км.

Мене пред се ми се допаѓа моторот, ама здравје можеби до година.

2011 година, 50000км и 9500 за 1.6TDI јас мислам одлична цена имаш :)

1.6TDI се покажа како добар мотор и ептен економичен. Го имам возено баш во Golf Plus и беше повеќе од доволен.

Ако си при кеш и си во план не ти е добра зделкава...
Случајно налетав на ова...

Само да пишам дека го земав Голфот, уште пред 3 години. :)

И искочи дека од се сум задоволен освен од моторот :)
Темата е од 2013г,би требало 5г да го имаш 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #18 на: 16 Декември 2018, 22:05:33 pm »
Шо му фали на моторот?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
EGR, DPF, дизна надвор од толеранција, за само 100.000км.

Среќа што е сега 135 кс, а не 105кс, пошто голфот е 1.450кг.

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #19 на: 16 Декември 2018, 22:10:48 pm »
Лек ногу голфо бе,чкарт роба стават,толку е фиато кај мене 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6388
 • Бенве сие бенве
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #20 на: 17 Декември 2018, 06:23:26 am »
Да не бил со вратени километри

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #21 на: 17 Декември 2018, 07:09:28 am »
Да не бил со вратени километри

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

100% не.

Реално кривицата може е и кај мене, што не го сменив ЕГРот кога почна да прави проблем на 60.000 (честа појава кај овие модели) него го искључив, по што логично беше да откаже и ДПФот, на околу 80.000км.

Иначе од кога тоа се реши, рука на срце, си тера без проблем.
Други трошоци сум немал освен редовно оддржување.

Еве и некоја слика:
« Последно менување: 17 Декември 2018, 07:25:05 am AUUU »

Отсутен stefanel984

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #22 на: 17 Декември 2018, 14:20:23 pm »
Појќе од со Алфа си се измачил


П.С Сам ќе се банирам.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #23 на: 14 Февруари 2019, 14:22:47 pm »
Денес си купив и уље за Голфот, се решив за  SWD Rheinol Primus LLX 5W-30: (http://www.swdrheinol.com/en/product-detail/primus-llx-%C2%B7-sae-5w-30/ )

Одамна се мислев да го пробам, а и @FilipM го пофали кај него на GTD-то. За ова барем сум сигурен дека го носат од Германија директно од фабрика. 

На сајтот ми дава дека Primus DPF · SAE 5W-30 (http://www.swdrheinol.com/en/product-detail/primus-dpf-%C2%B7-sae-5w-30/) е изборот за 1.6TDI, а по што се разликуваат немам појма, има некоја разлика во спецификација и на LLX пишува дека е Fully synthetic...Еве и одговор од Rheinol, браво за брзината:

Цитат

Dear Mr. 

Primus LLX 5W-30 is a Fully Synthetic product and available for your car.

Primus DPF 5W30 is possible, too.

Kind Regards,

A.

Prokurist

Sales Manager

Swd Lubricants GmbH & Co. KG

Am Schlütershof 26

47059 Duisburg
« Последно менување: 14 Февруари 2019, 15:12:15 pm AUUU »

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #24 на: 04 Мај 2019, 13:16:38 pm »
Додека е голфот на велигденско фарбање решив да се позанимавам со штоповите.

Се работи за LED диоди кои се користат и за жмигавец и за стоп светло. Со време една по една диода престанаа да работат, како на сликата.

Денес расклопени, извадено "стаклото" со помош на шприц со бензин, за да се одлепи од куќиштето. Останува да се сменат фаличните ЛЕД диоди. Ако има некој од форумов што може да помогне околу менувањето нека пише, нормално ќе си платам. Имам нарачано од нет заменски, само да ги најдам.Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #25 на: 04 Мај 2019, 18:06:59 pm »
Барај го Даниел на 076 270 486
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен HardCorec

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 85
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #26 на: 04 Мај 2019, 20:53:38 pm »
Даниел, умрен човек од гроб го станува.
+1 за препораката.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #27 на: 27 Септември 2020, 21:42:56 pm »
Додека е голфот на велигденско фарбање решив да се позанимавам со штоповите.

Се работи за LED диоди кои се користат и за жмигавец и за стоп светло. Со време една по една диода престанаа да работат, како на сликата.

Денес расклопени, извадено "стаклото" со помош на шприц со бензин, за да се одлепи од куќиштето. Останува да се сменат фаличните ЛЕД диоди. Ако има некој од форумов што може да помогне околу менувањето нека пише, нормално ќе си платам. Имам нарачано од нет заменски, само да ги најдам.


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ауууу темава заборавена... во меѓувреме еден кинез изеде полусварен љиљак и го поремети цел свет.... па и Голфов се вози само локално.

Него штоповите средени, заменети сите сијалички со нови Осрам порачани од ebay, ако на некој му треба модел ќе побарам.

Ако некој отвара штопови внимателно со хромираните делови на пластиките, многу лесно се оштетуваат!

Штоповите затворени со силикон за шофершајбни и сега за сега супер држи, нема капка вода влезено. Сега се како нови како нови!

Нека трепка:

Админ, мииислам дека може да се избрише Совет од насловот, 5 години поминаа!

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #28 на: 01 Декември 2020, 10:41:04 am »
Момци ајде едно мислење ако може.

Го купив сетот со варијабилен замаец и го однесов на промена, арно ама голфов мој да ти бил со фиксен замаец, која да знае.

Е сега разлика у цена не знам колку е, ама околу 100тина еур би требало да е поефтин сетот, дечките више го монтирале и викаат дека си одговара асо варијабилен, дури и сервисерот кај него на пасат 1.6 тди го сменил фиксниот со варијабилен... Ваљда нема да смета.

Иначе сетот што го земав е следниот:

https://www.motor-doctor.co.uk/products/7181897-clutch-kit
Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Совет за Golf PLUS 1.6 TDI - 2011
« Одговори #29 на: 01 Декември 2020, 10:51:09 am »
Ахаххаха!!! :) Ете имало некој што сменил обратно од обичен во варијабилен. Штом е ставен, нема што да се замараш. Само ќе ти биде малку помазно возењето.