Автор Тема: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!  (Прочитано 11897 пати)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10042
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #30 на: 10 Ноември 2011, 19:53:29 pm »
диолната гранична фрекфенција, мислам на најниската ја држат алпина пионир и цервин вега(овие последниве мисла се вон конкуренција, нормално и со неверојатно цени :) ) Инаку за јачината на звукот битни се децибелите а фрекфенцискиот опсег и снагата на звучникот се сосема башка параметри... Инаку имам банд-пасс кутија од прв ред 70 литарска...

Отсутен DC

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 256
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #31 на: 11 Ноември 2011, 00:53:56 am »
диолната гранична фрекфенција, мислам на најниската ја држат алпина пионир и цервин вега(овие последниве мисла се вон конкуренција, нормално и со неверојатно цени :) ) Инаку за јачината на звукот битни се децибелите а фрекфенцискиот опсег и снагата на звучникот се сосема башка параметри... Инаку имам банд-пасс кутија од прв ред 70 литарска...
Со бендпас кутија сигурно идеш под 63Hz, но со помал SPL одколку со басрефлекс. За со бендпас кутија е препорачано да се комбинираат елипси со добра изразеност во ниски фреквенции барем до 100Hz со што би се добила некаква линеарност на фреквентниот спектар (поубав прелаз помеѓу бас и мидбас).
Иначе со кутијата што ја имам направено за мојот вуфер која е басрефлекс "competition class" измерено е: max SPL на 50Hz и линеарност до 200Hz со опаѓање од -3dB. (мерено на отворено).

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1677
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #32 на: 11 Ноември 2011, 00:58:13 am »
диолната гранична фрекфенција, мислам на најниската ја држат алпина пионир и цервин вега(овие последниве мисла се вон конкуренција, нормално и со неверојатно цени :) ) Инаку за јачината на звукот битни се децибелите а фрекфенцискиот опсег и снагата на звучникот се сосема башка параметри... Инаку имам банд-пасс кутија од прв ред 70 литарска...
Со бендпас кутија сигурно идеш под 63Hz, но со помал SPL одколку со басрефлекс. За со бендпас кутија е препорачано да се комбинираат елипси со добра изразеност во ниски фреквенции барем до 100Hz со што би се добила некаква линеарност на фреквентниот спектар (поубав прелаз помеѓу бас и мидбас).
Иначе со кутијата што ја имам направено за мојот вуфер која е басрефлекс "competition class" измерено е: max SPL на 50Hz и линеарност до 200Hz со опаѓање од -3dB. (мерено на отворено).

DC твојот вуфер е за на отворено да се разбереме :P

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10042
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #33 на: 11 Ноември 2011, 21:06:32 pm »
tocno DC so bandpass se dobivaat ponaglaseni poniski frekfenci, toa i mi bese poentata, toa sakaf da go postignam, mislam deka tie frekfencii najtesko se dobiaat, osven ako nemas nekoj 21 incen bass... Inaku fabrickite zvucki se dobri, so malku povisoki frekfrencii, a planira da stam elipsi, ali prvo da nabava soodvetna daska... Inaku dosta naglaseni se i frekfenciite nad 60 hz, od "slep slusen test" t.e. od oko so bi se reklo

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #34 на: 21 Ноември 2011, 18:40:36 pm »
tocno DC so bandpass se dobivaat ponaglaseni poniski frekfenci, toa i mi bese poentata, toa sakaf da go postignam, mislam deka tie frekfencii najtesko se dobiaat, osven ako nemas nekoj 21 incen bass... Inaku fabrickite zvucki se dobri, so malku povisoki frekfrencii, a planira da stam elipsi, ali prvo da nabava soodvetna daska... Inaku dosta naglaseni se i frekfenciite nad 60 hz, od "slep slusen test" t.e. od oko so bi se reklo


Препорака.... 
http://dogsecurity.mk/mk/component/virtuemart/details/867/1/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/jbl-p-963.html
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10042
Одг: !!! JBL !!! CAR AUDIO !!!
« Одговори #35 на: 26 Ноември 2011, 16:02:45 pm »
ima elipsi od mac audi, tie nekni so gi zedov, samo gi izvadiv radi shto nema mesto vo bagaznikot, ponavaka prvo da smisla kaj da gi stavam xD