Автор Тема: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча  (Прочитано 15494 пати)

Отсутен Martin_GSM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 890
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #30 на: 12 Ноември 2013, 09:53:12 am »
сум го правел ова на лаптоп, пријател имаше мобилара и ми го залеми чипот, работеше некое време па пак цркна, фабричка мана прегрева графичкиот чип hp pavilion dv6000 (исто dv2000,7000) сите таа мана ја имаат ако ти е за тоа(нагаѓам) џабе ке го правиш
Јас го имам прелемено со топол воздух на HP dv6000, работи две години без проблем.
Кај сите DV серии на HP проблем е 'тепихот' од густа насобрана прашина во кулерот,чисти го кулерот еднаш годишно и нема да имаш проблем никаков, пробано лично.

толку се нервирав со него што ми се скрши цел кеф, прво wi-fi то одкажа, проблем на плоча а не wifi картицата, после заебаваше на палење, на 3-4 пат палеше дисплејот и на крајот цркна овај чипот

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 326
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #31 на: 12 Ноември 2013, 10:00:50 am »
сум го правел ова на лаптоп, пријател имаше мобилара и ми го залеми чипот, работеше некое време па пак цркна, фабричка мана прегрева графичкиот чип hp pavilion dv6000 (исто dv2000,7000) сите таа мана ја имаат ако ти е за тоа(нагаѓам) џабе ке го правиш
Јас го имам прелемено со топол воздух на HP dv6000, работи две години без проблем.
Кај сите DV серии на HP проблем е 'тепихот' од густа насобрана прашина во кулерот,чисти го кулерот еднаш годишно и нема да имаш проблем никаков, пробано лично.

толку се нервирав со него што ми се скрши цел кеф, прво wi-fi то одкажа, проблем на плоча а не wifi картицата, после заебаваше на палење, на 3-4 пат палеше дисплејот и на крајот цркна овај чипот
Исто и јас, прво ми изгоре звучна, но дури после 3 години користење, па потоа морав со усб звучна да го користам, потоа морав да прелемувам графичка, но како и се друго во овие времиња , произведено е да трае кратко за да си купиш ново, ако се може нормално ако не ке бараме солуција за малку парички :)
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #32 на: 12 Ноември 2013, 10:11:34 am »
Колку пари толку музика..

Отсутен Pistorij

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 985
 • ECU rejected...
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #33 на: 12 Ноември 2013, 10:42:24 am »
Здраво на сите,
ме интересира дали знајте некој/контакт што има опрема и знаење за лемење на графички процесор на матична плоча?
поздрав


Штом веќе ти кажаа милион мајстори :) јас ќе ти кажам само носи го некаде каде што би ти го направиле квалитетно.
Со машина за риболинг, квалитетни калајни топчиња - најбитно!...
После секој риболинг мора да се стават нови акрилични парчиња на процесорот и на графичкиот чип.
Секој месец обавезно дување со компресор и никако лаптопот у кревет. Обавезно на тврда подлога.
Ме нервира што некои модели цицаат воздух одоздола. Ако ја пазиш терапијата ќе ти трае доста време. Поздрав.

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #34 на: 12 Ноември 2013, 12:19:21 pm »
најчест проблем на лаптопите е прашината не битно дали е павилион или не
ако правиш негде риболинг кажи им врз графичкиот процесор да ти стават бакарна плочка не гумички за да има подобар контакт со баканрата цевка за ладење
Обично тие гумичките што ги ставаа со тек на време го губат својството

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 326
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #35 на: 12 Ноември 2013, 14:42:25 pm »
Колку пари толку музика..
Па и не беше баш ефтин кога го купив јас во 2009, ја чувам фактурата 52900 од Невада .Така да тука не важи тоа правило.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #36 на: 12 Ноември 2013, 15:54:28 pm »
Уфффф 53 000, каква машина се прави за тие пари...

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 326
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #37 на: 12 Ноември 2013, 16:17:25 pm »
Уфффф 53 000, каква машина се прави за тие пари...
Сега да, во тоа време беше најмногу за тие пари.
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #38 на: 12 Ноември 2013, 17:34:44 pm »
^

Лаптоп ?  :-\

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Re: Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матич
« Одговори #39 на: 12 Ноември 2013, 17:40:15 pm »
Уфффф 53 000, каква машина се прави за тие пари...

99160 денари, DELL Precision M65 Mobile Workstation, пред 6 години. Само батерија му е сменета до сега :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен JDM4LIFE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 326
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #40 на: 12 Ноември 2013, 17:56:38 pm »
^

Лаптоп ?  :-\
Да , како што и пишува подоле HP DV6000 us
Drifted....

I'm so JDM i sleep on the right side of the bed.

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на м
« Одговори #41 на: 14 Ноември 2013, 08:30:09 am »
Здраво дечки,
ме немаше ден два обрвски, ама морам да ви се заблагодарам на дискусијава, очигледно темата погодена ;) фала на сите шо стручно дискутираја на темава (за жал има и многу џаболебари шо пишат колку да се најдат во муабет, ама ајде, форум е ова :)
иначе, имам Fujitsu Siemens Amilo pa1538, ама ко го земав не знаев дека имале фабричка грешка на графичката. Проблемот е документиран и официјално признат од нив, за тие шо биле под гаранција имало бесплатна промена на графичка, такво му е официјалното известување, на тие шо поминала гаранција, цврц :)
Како шо кажа и пецони погоре, има малце луфта меѓу чип и хладњакот. Фабрички ја поставиле само термо гумица и нормално таја губи својства, и прај ладен лем или ако лаптопот се трацка можи и да напрај куса и да го прегори чипот (то е мојот случај). Веќе еднаш напрајвме reballing, не знам дали да кажвам имиња/сервиси, ама не беше стручно напраен и по неколку месеци пак откажа. За жал сега навистина процесорот е рикнат (напрајл куса врска), и веќе нарачав од кина (ќе има обнова на темава за 3-4 недели :)
поздрав до сите

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #42 на: 14 Ноември 2013, 10:42:27 am »
Fujitsi Siemens nikogas povekje. Ne sakam da gi smislam.
Opsto Siemens = sranje nevideno. Ne kupuvam nisto od taa firma povekje.
Od ECU vo koli do ruter se im e sranje. 2 rutera Siemens rabotea 1 nedela i riknaa. Cisto novi. Never again.

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #43 на: 14 Ноември 2013, 10:54:00 am »
Помалку стереотипи, другар Бугар. Мојот FS лаптоп вергла 5 година без мака, само батеријата е одамна отидена. Интегрирани компоненти, секогаш добро ладење си сакаат.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #44 на: 14 Ноември 2013, 10:55:10 am »
Blaze si ti druze ti se pogodil. Inaku da vistina e so ladenjeto. Toa e pricinata.