Автор Тема: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча  (Прочитано 15231 пати)

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Здраво на сите,
ме интересира дали знајте некој/контакт што има опрема и знаење за лемење на графички процесор на матична плоча?
поздрав

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #1 на: 10 Ноември 2013, 12:38:32 pm »
Верувам дека никој не сфати што сакаш да направиш и која ти е целта. Првпат слушам вакво нешто.

Има процесори со интегриран графички процесор и матични кои ги поддржуваат.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #2 на: 10 Ноември 2013, 12:40:20 pm »
Претпоставувам, сака да прелеми он-борд графичка картица која веројатно е  на лаптоп матична. До сега моите искуства се - нема спас! Фрли ја матичната, купи нова од ејеб или нов лаптоп.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #3 на: 10 Ноември 2013, 13:08:37 pm »
Да побарам број ќе ти пишам.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #4 на: 10 Ноември 2013, 13:08:40 pm »
https://www.facebook.com/pages/Fresh-Company/242226509167303

Обрати се тука, имааат машина за reball

Отсутен tdejan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #5 на: 10 Ноември 2013, 13:31:13 pm »
фала дечки,
иначе очигледно некој разбра шо сакам, па не мора секој да разбери се.
шо се однесува до коментарот дека нема сврха, нова плоча е ~200-300усд, а нов графички процесор е 10усд плус залемувањето.
Иначе ова е вообичаено насекаде, за разлика од кај нас шо ако однесиш матична со проблем одма ти велат мораш цела матична, не се поправа, пошто никој не сака да се мачи да нарача само процесорче и да леми.
Имаше слична ваква тема во АутоКлуб ХРВ, кај нив има специјализиран сервис за промена на компоненти на автомобилска електроника, ама то е подобра во друга тема да се дискутира.


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #6 на: 10 Ноември 2013, 13:40:39 pm »
Јас имам пријатели кои ги работат овие работи.

Контакт имаш на ПП.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #7 на: 10 Ноември 2013, 13:54:28 pm »
Среќно. Пиши дали си успеал, пошто мојот success rate со лемење на чипови со оваа технологија кај нас е 0 (нула). 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6964
Одг: Re: “лемење“ на интегрирана графичка на матична пл
« Одговори #8 на: 10 Ноември 2013, 14:11:17 pm »
Osmica, pisi kontakt da vidime i nie ako ni zatreba. Inace vo Bitola oimalo nekoi decki sto gi falat i vo Skopje javi se vo TDK kompjuteri, slusnav deka oni imaat masina.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #9 на: 10 Ноември 2013, 16:02:29 pm »
Барај го од форумов SaleSK, тој се занимава со електроника може ке ти помогне.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #10 на: 10 Ноември 2013, 16:12:57 pm »
фала дечки,
иначе очигледно некој разбра шо сакам, па не мора секој да разбери се.
шо се однесува до коментарот дека нема сврха, нова плоча е ~200-300усд, а нов графички процесор е 10усд плус залемувањето.
Иначе ова е вообичаено насекаде, за разлика од кај нас шо ако однесиш матична со проблем одма ти велат мораш цела матична, не се поправа, пошто никој не сака да се мачи да нарача само процесорче и да леми.
Имаше слична ваква тема во АутоКлуб ХРВ, кај нив има специјализиран сервис за промена на компоненти на автомобилска електроника, ама то е подобра во друга тема да се дискутира.Добро е, сега сфатив. Ти цркнал графичкиот процесор на матичната и сакаш да го смениш. Мислам дека @SaleSK од форумов може да ти помогне, како што ти препорачаа и другите.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #11 на: 10 Ноември 2013, 18:10:43 pm »
Еве ти контакт: http://www.pcdoctor.mk/

Тебе веројатно не ти е цркнат графичкиот процесор. Шансите за тоа се НУЛА. Веројатно друго нешто ти е цркнато, затоа ти вика Симо не се заебавај со прелемувања џабе парите и времето ќе си ги фрлиш. Порачај комплет матична од ибеј.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #12 на: 10 Ноември 2013, 19:20:44 pm »
Osmica, pisi kontakt da vidime i nie ako ni zatreba. Inace vo Bitola oimalo nekoi decki sto gi falat i vo Skopje javi se vo TDK kompjuteri, slusnav deka oni imaat masina.

Сенс плус, Дебар маало

http://www.senseplus.com.mk/index.php?lang=MK

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #13 на: 10 Ноември 2013, 19:22:56 pm »
Фреш од гевгелија ги работи со топол ваздух, треба со инфра црвено
Види кај Тони во ПЦ доктор или К2 во аеродром карши хепи, или иди во Арена во чаирчанка

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: “лемење“ на интегрирана графичка на матична плоча
« Одговори #14 на: 10 Ноември 2013, 19:23:43 pm »
Osmica, pisi kontakt da vidime i nie ako ni zatreba. Inace vo Bitola oimalo nekoi decki sto gi falat i vo Skopje javi se vo TDK kompjuteri, slusnav deka oni imaat masina.

Сенс плус, Дебар маало

http://www.senseplus.com.mk/index.php?lang=MK

терсене им е Ристе, а ќе му бараат 80 евра