Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 582134 пати)

Отсутен audi.mk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 17
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2730 на: Мај 27, 2021, 20:25:31 pm »
Здраво, ме интересира дали е добро да се штелова вградениот плин?? Имам алфа 147 1.6 ,супер влечи но и троши многу е сега незнам дали да ја носам да се штелова плинот или да не запустам нешто?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2731 на: Мај 28, 2021, 08:04:09 am »
Пожелно е да се изведува повремено прештелување на софтверот на плинскиот уред, а предвидено е тоа да се прави на секои 20,000 км во рамките на периодичното одржување на плинскиот уред. Во професионален сервис нема да се случи ништо лошо ако се прештелува плинскиот уред. Околу потрошувачката,  најдобро е најпрво  да се измери моменталната потрошувачка на бензин за да има со што да се спореди моменталната потрошувачка на плин

Отсутен DzOle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 380
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2732 на: Јуни 03, 2021, 11:53:13 am »
Здраво,

Имам проблем со Опел Астра H 1.4 16v местен е плинот кај вас,на прво палење сецка трокира кога е на бензин и мора гас да и дадеш на 2 3 ијади обртаи дур загрее за да почне да проработи.Некогаш и се случува да изгасне колата како да ќе се распадне моторот тресе и после кога ќе загрее и префрли на плин работи по мирно, но пак се осеќа мала нерамномерност при работата,(кога е ладно времето во зима многу повеќе се осеќа сецкањето ).Пробав да ја возам на бензин и после извозени некој 40 50 километри и палење пак на бензин сабајле нема проблем колата и влече поубаво работи не се слуша.Исто имам приметено кога сецка како лошо да согорува мириса лошо кај издувниот систем.Колата има поминато 85 000 ијади а плинот и е веќе 5 години.Што треба да се направи колава веќе не се вози знае да ти изгаси и да направи проблем.

Поздрав,


Noo New Model Cars...I'm Riding Old SchoOl !!!

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2733 на: Јуни 04, 2021, 08:29:02 am »
Здраво,

Имам проблем со Опел Астра H 1.4 16v местен е плинот кај вас,на прво палење сецка трокира кога е на бензин и мора гас да и дадеш на 2 3 ијади обртаи дур загрее за да почне да проработи.Некогаш и се случува да изгасне колата како да ќе се распадне моторот тресе и после кога ќе загрее и префрли на плин работи по мирно, но пак се осеќа мала нерамномерност при работата,(кога е ладно времето во зима многу повеќе се осеќа сецкањето ).Пробав да ја возам на бензин и после извозени некој 40 50 километри и палење пак на бензин сабајле нема проблем колата и влече поубаво работи не се слуша.Исто имам приметено кога сецка како лошо да согорува мириса лошо кај издувниот систем.Колата има поминато 85 000 ијади а плинот и е веќе 5 години.Што треба да се направи колава веќе не се вози знае да ти изгаси и да направи проблем.

Поздрав,

Здраво

Пожелно е возилото да се остави во наш сервис, за наредното утро на ладен мотор да се види проблемот во моментот кога се случува. Од плинска страна ваков проблем  може да е предизвикан од неисправен плински дел кој пропушта плин до моторот и на угасена кола, или од несоодветен сооднос на горивната смеса (плин / воздух) која влјаела и на отстапување кај моторниот компјутер.

Отсутен fcwizard

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 108
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2734 на: Јуни 19, 2021, 12:03:39 pm »
Здраво Плимонт, може да ми кажете кои системи ги нудите/препорачувате за вградување во форд фиеста JH1/FHJA 2006 1.4 16v 59kw?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
 • Пиши лаже
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2735 на: Јуни 21, 2021, 19:01:00 pm »
Здраво, проблем со Daewoo Matiz 2007 година. Плински уред од кај Вас, кога ја палам колата особено после неколку часа одмарање трокира и морам да и дадам туража неколку пати за да не изгаси.
Исто така, губи снага и ког ке дадеш гас некогаш се сеќава колата како да е пред гасење.

Треба да ја оставам колата од сабајле или може да договориме термин така.

Благодарам.

Sent from my Samsung S20 FE


Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2736 на: Јули 19, 2021, 11:11:05 am »
Здраво Плимонт, може да ми кажете кои системи ги нудите/препорачувате за вградување во форд фиеста JH1/FHJA 2006 1.4 16v 59kw?

 Се извинувам за доцнењето со овој одговор. За Вашиот Форд би ги предложиле Ландирензо Ево, со цена од 540 евра, АЦ Стаг 200 со цена од 423 евра, Еммегас со цена од 360 евра.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2737 на: Јули 19, 2021, 11:17:27 am »
Здраво, проблем со Daewoo Matiz 2007 година. Плински уред од кај Вас, кога ја палам колата особено после неколку часа одмарање трокира и морам да и дадам туража неколку пати за да не изгаси.
Исто така, губи снага и ког ке дадеш гас некогаш се сеќава колата како да е пред гасење.

Треба да ја оставам колата од сабајле или може да договориме термин така.

Благодарам.

Sent from my Samsung S20 FE Се извинувам за доцнењето со овој одговор. За овој тип на проблем потребно е возилото да се остави неколку часови во нашиот сервис за да се створат услови проблемот да се види во моментот кога се случува.

Отсутен Blackadder

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 84
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2738 на: Јули 21, 2021, 14:43:09 pm »
Здраво Плимонт, имам проблем со возилото, Фиеста 2008 1,4 со Ландирензо Ево, при кочење (обично на раскрсница или кривина) со куплунг + кочница од поголема брзина често пати се изгаснува моторот кога ќе намали брзината и обртаите. Што би можело да биде? На бензин е во ред, имам сменето нови свеќици, кабли и бобина.

Присутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1502
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2739 на: Јули 21, 2021, 15:46:12 pm »
Здраво Плимонт, имам проблем со возилото, Фиеста 2008 1,4 со Ландирензо Ево, при кочење (обично на раскрсница или кривина) со куплунг + кочница од поголема брзина често пати се изгаснува моторот кога ќе намали брзината и обртаите. Што би можело да биде? На бензин е во ред, имам сменето нови свеќици, кабли и бобина.

Јас имав нешто слично, ми беа дизните за чистење

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2740 на: Јули 22, 2021, 08:58:08 am »
Здраво Плимонт, имам проблем со возилото, Фиеста 2008 1,4 со Ландирензо Ево, при кочење (обично на раскрсница или кривина) со куплунг + кочница од поголема брзина често пати се изгаснува моторот кога ќе намали брзината и обртаите. Што би можело да биде? На бензин е во ред, имам сменето нови свеќици, кабли и бобина.

Проблемот кој е опишан  најчесто е поврзан со замастена клапна за воздух, (а на што плинот како гориво е доста почувствителен од бензинот), но може да се работи и за проблем кај плинскиот уред. Посетете еден од нашите сервиси за да се направи проверка на плинскиот уред.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1586
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2741 на: Јули 26, 2021, 20:30:53 pm »
JLM Valve Saver масло за во капалка во какви пакувања имате и која е цената?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 812
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2742 на: Јули 27, 2021, 10:13:40 am »
JLM Valve Saver масло за во капалка во какви пакувања имате и која е цената?

Во моментов го имаме во пакување од 1/2 литар, цената е 600 денари