Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 468328 пати)

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2100 на: 13 Октомври 2021, 13:08:00 pm »
Може ли да се стави ксенон H7 на место на обична сијалица (не знам дали е битно, за Сеник), дали треба некој апдејт да се прави (осигурувачи, инсталација), на обичната сијалица стои 12v и 55w? Само сакам да се потрајни и да се гледа поубаво навечер а да не заслепувам никого, некоја препорака за бренд и каде да се земат (ако може да се стави кај мене без преправки)?
И јас мотивиран од тоа да не ме пцујат сите навечер со ксенони без лупи, и ставив на Астрата најбелите халогенки што ги најдов (Phillips Whitevision) и можам да кажам дека очи ми паѓаат навечер за да видам нешто, а околу 1.800 денари се сијалиците. Така да и јас ќе го поставам истово прашање како тебе само за Astra H GTC, доколку има некој искуство да сподели. Знам дека најверојатно канбус модулаторче ќе е потребно, и дали воопшто може тоа кај нас да се најде.

Ping @Rakun4e ако имаш некое искуство.

Дали се случајно WhiteVision Ultra H7? Се мислам некое време да ги монтирам во фар со лупи. Ксенон може да ја оштети самата лупа, а и снопот ке биде различен  :-\
Да тие се, јас не ги препорачувам. Може некој друг имал поинакво искуство, така да take this with a grain of salt.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2101 на: 13 Октомври 2021, 13:38:19 pm »
Не монтирајте кинески ксенони во фарови со лупа освен ако сакате да ги фрлите у канта или репарирате после 1 година.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2102 на: 15 Октомври 2021, 21:50:29 pm »

И јас мотивиран од тоа да не ме пцујат сите навечер со ксенони без лупи, и ставив на Астрата најбелите халогенки што ги најдов (Phillips Whitevision) и можам да кажам дека очи ми паѓаат навечер за да видам нешто, а околу 1.800 денари се сијалиците. Така да и јас ќе го поставам истово прашање како тебе само за Astra H GTC, доколку има некој искуство да сподели. Знам дека најверојатно канбус модулаторче ќе е потребно, и дали воопшто може тоа кај нас да се најде.

Ping @Rakun4e ако имаш некое искуство.

Немам екпериментирано кај мене, за жалење ми се светлата. Толку се заматени што како со свеќи да возам, дури со долги понекогаш не им сметам.

Кај другар монтиравме, нема потреба од канбус само треба да се погоди ксенонот зошто знаат да треперат. Ја имам возено доста пати навечер, даваат уба светлина, ама сметаат. Штеловани се повеќе пати ама пак сметаат.

Ксенон само во фар со лупа.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2103 на: 15 Октомври 2021, 22:24:00 pm »
Не монтирајте кинески ксенони во фарови со лупа освен ако сакате да ги фрлите у канта или репарирате после 1 година.
Што се дешава ?

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2104 на: 16 Октомври 2021, 09:25:46 am »
Има некој искуство да ставел во лупа лед а да нема мака на дожд/магла?
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2105 на: 25 Октомври 2021, 14:18:20 pm »
Не монтирајте кинески ксенони во фарови со лупа освен ако сакате да ги фрлите у канта или репарирате после 1 година.
Што се дешава ?

Гори сочивото во лупата паѓа хромот и после тоа фарот е неупотреблив.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2106 на: 06 Ноември 2021, 12:55:38 pm »
Дали некој најде место каде што хромираат?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2107 на: 06 Ноември 2021, 14:28:03 pm »
Ракун, дечково што ми правеше хемиско ги оправа фаровите. Можда виде линк во темата, ако не виде, пиши ми на фб и ќе ти пратам :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2108 на: 06 Ноември 2021, 16:39:40 pm »
@MartinAlfista го знам дечкото. Имам другар што се занимава со средвање на фарови, едино проблем е кај да се хромираат изгорени лупи.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2109 на: 06 Ноември 2021, 18:57:21 pm »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3809993

Да се праша само дали пластика може..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2110 на: 06 Ноември 2021, 19:03:22 pm »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3809993

Да се праша само дали пластика може..
Метални се рефлекторите зад лупите. Не сум видел пластични до сега.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2111 на: 06 Ноември 2021, 21:59:20 pm »
@Simo - Carrier159 пративме едни за проба кај овој. Сеуште нема одговор, не крева телефон…
Инаку да, сите рефлектори се метални.

Отсутен SantaMozarella

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2112 на: 06 Ноември 2021, 23:19:39 pm »
Може ли да се стави ксенон H7 на место на обична сијалица (не знам дали е битно, за Сеник), дали треба некој апдејт да се прави (осигурувачи, инсталација), на обичната сијалица стои 12v и 55w? Само сакам да се потрајни и да се гледа поубаво навечер а да не заслепувам никого, некоја препорака за бренд и каде да се земат (ако може да се стави кај мене без преправки)?
И јас мотивиран од тоа да не ме пцујат сите навечер со ксенони без лупи, и ставив на Астрата најбелите халогенки што ги најдов (Phillips Whitevision) и можам да кажам дека очи ми паѓаат навечер за да видам нешто, а околу 1.800 денари се сијалиците. Така да и јас ќе го поставам истово прашање како тебе само за Astra H GTC, доколку има некој искуство да сподели. Знам дека најверојатно канбус модулаторче ќе е потребно, и дали воопшто може тоа кај нас да се најде.

Ping @Rakun4e ако имаш некое искуство.

Дали се случајно WhiteVision Ultra H7? Се мислам некое време да ги монтирам во фар со лупи. Ксенон може да ја оштети самата лупа, а и снопот ке биде различен  :-\
Да тие се, јас не ги препорачувам. Може некој друг имал поинакво искуство, така да take this with a grain of salt.

Ги монтирав. Топ испаднаа - подобри од ОЕМ

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2113 на: 13 Ноември 2021, 10:12:41 am »
Стигна LED китот од Amazon ;D 289 денари одлично потрошени ;D

Најјак момент - пар бели ракавици убациле, да се осеќаш како да правиш нешто професионално ;D

Сеа уште адаптерите да ги дочекам, кој знае кога ќе стигнат.




Отсутен Anton

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 825
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2114 на: 14 Ноември 2021, 15:43:49 pm »
Многу добри се погодија истиве во акордот мој. М2 пишува на кутијата ама внатре идентични. Али после 1 год едната знад од една страна некад да работи некад не. Ама ја мислам 20-30$ ги земав од кај чичко али.

Какви адаптери ти требаат?
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...