Гласање

Која кола за брат му на Cranium?

Renault Clio 0.9 TCE
13 (26.5%)
Ford Fiesta 1.0 GTDI
6 (12.2%)
Hyundai i30
2 (4.1%)
Kia Pro Ceed
5 (10.2%)
Suzuki Swift Sport
21 (42.9%)
Suzuki SX4
2 (4.1%)

Вкупно гласови: 49

Автор Тема: Совети при одбирање на нов автомобил!  (Прочитано 38905 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #75 на: 07 Септември 2013, 19:28:39 pm »
Ако е стандард фабрички, јас не би го менувал. Баш оди со лајсната на вратата над прагот, како и предната маска.

Според твоја логика, да беа жолти ќе одеа со бојата на каросеријата?

А бе види, логика нема овде. На некој му се допаѓа - на некој не. Deal with it.

For the record, ќе одеа, ама нема да изгледаше воопшто убаво. Вака, разликата е драстична - со оглед на тоа што споредуваш баби и жаби.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #76 на: 07 Септември 2013, 19:35:26 pm »
Како што реков, за подобар изглед си требаат други поголеми бандажи и фабрички преден сплитер и странични прагови како овие http://www.inautonews.com/test-drive-renault-clio-iv-tce90/renault-clio-4-tce90-19#.UitioNImmqQ

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #77 на: 07 Септември 2013, 19:37:53 pm »
Се те разбирам, и во право си.

Јас само си го кажав моето мислење - штом ја нарачал вака, сигурно видел што нарачува и му се допаѓа. Плус, јас сум таков - нешто ако е така stock, фабрички - ќе направам се да го задржам такво што е можно повеќе време. Не би чепкал фабрика што склопила, освен ако не морам (читај: поради дефект).

Отсутен Tome-Colt

 • Близок до администрацијата
 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4624
 • Муфљуз
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #78 на: 07 Септември 2013, 19:50:10 pm »
Ех докторе бе и дизељ имаш сеа :) Со среќа :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #79 на: 07 Септември 2013, 19:50:59 pm »
@Diesel    
            Се случува и понудениот избор да не го задоволува вкусот на купувачот, па тој да мора да се одлучи и за нешто што не му е по мерак, а подоцна да го замени тоа со афтермаркет дел. Не сме сите исти! 90% од членовите што сме на форумов, сакаме да ја дотераме колата да биде уште поубава и поразлична од фабричката верзија. Мојот предлог е насочен кон Cranium, а тој може да го прифати ако смета дека сум во право, или да го игнорира ако смета дека грешам. Мислам дека нема потреба од советник. :)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #80 на: 07 Септември 2013, 19:52:26 pm »
Се те разбирам, и во право си.

Јас само си го кажав моето мислење - штом ја нарачал вака, сигурно видел што нарачува и му се допаѓа. Плус, јас сум таков - нешто ако е така stock, фабрички - ќе направам се да го задржам такво што е можно повеќе време. Не би чепкал фабрика што склопила, освен ако не морам (читај: поради дефект).

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6576
 • French diamond
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #81 на: 07 Септември 2013, 20:47:33 pm »
Одлично изгледа, со здравје да се вози.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #82 на: 07 Септември 2013, 21:25:55 pm »
Со здравје да се вози, али бандажов мењање под итно!
+1
И вадење на налепниците.

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14073
 • Пудингот на шоферството
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #83 на: 08 Септември 2013, 14:09:06 pm »
Топ избор.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #84 на: 08 Септември 2013, 20:00:36 pm »
Во живо е уште поубаво, со среќа да си се служите.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #85 на: 09 Септември 2013, 00:40:05 am »
Одличен избор,претпоставувам дека ова е тест возилото од Аутомотив.Каталошката цена му е перверзно висока ама верувам дека сте постигнале убава цена.
Како и да е,убаво количе,многу опрема,одлично штедливо моторче со старт стоп технологија.Со здравје да се вози!

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 931
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #86 на: 09 Септември 2013, 11:28:45 am »
Фала ви на сите, се што сакате да си купите! :D
п.с. Колата е на брат ми така да тој ќе си одлучува дали ќе менува бандажи, вади лепенки (кои претставуваат дел од спорт лоок кој кошта 500 евра), става спојлери, итн.

Одличен избор,претпоставувам дека ова е тест возилото од Аутомотив.Каталошката цена му е перверзно висока ама верувам дека сте постигнале убава цена.
Како и да е,убаво количе,многу опрема,одлично штедливо моторче со старт стоп технологија.Со здравје да се вози!
Точно. Фала! :D

Отсутен Danke

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 32
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #87 на: 14 Септември 2014, 22:10:03 pm »
@Cranium
ме интересира како е задоволен брат ти од клиото после една година.
Се мислам и јас за Клио 1.5 90 дизел, па ако споделиш добро/лошо искуство
би ти бил благодарен.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #88 на: 14 Септември 2014, 22:56:17 pm »
Задоволен е, го гледам секој ден и не гледам индиции дека сака да го искрши :D
Барем јас би бил.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.