Гласање

Која кола за брат му на Cranium?

Renault Clio 0.9 TCE
13 (26.5%)
Ford Fiesta 1.0 GTDI
6 (12.2%)
Hyundai i30
2 (4.1%)
Kia Pro Ceed
5 (10.2%)
Suzuki Swift Sport
21 (42.9%)
Suzuki SX4
2 (4.1%)

Вкупно гласови: 49

Автор Тема: Совети при одбирање на нов автомобил!  (Прочитано 39084 пати)

Отсутен Hardboy

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #105 на: 12 Декември 2020, 21:51:11 pm »
Цитат
Гледав хсид и на изглед е ептен фраерски, но не ми се допаѓаат некои елементи од изработката. Пластиките на браници и прагови се многу меки и има флекс ако се притисне со прст.

Не ми се верува до каде може да се оди со пипкање/притискање при избор на автомобил.

Можам да разберам да се притиска шалтабла, ајде некако и лимот од каросерија, ама браниците?
има спој на синиот браник со црната пластика, тој дел е мек како да е направен од хартија, исто и праговите

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #106 на: 15 Февруари 2021, 15:42:33 pm »
Се гледа на можноста да се земе нов автомобил и споредбава ќе биде на помош на повеќе луѓе, па затоа ајде пишувајте кој што знае.
Колата би била за брат ми со тоа што тој го има крајниот збор и изборот ако воопшто се оди на ваква варијанта, нов автомобил.

1. Renault Clio 0.9 tCe Dynamique Energy 90ks

Се работи за клиото со највисокото ниво на опрема. Со оглед дека го прочитав CarClub тестот на Клиото и видов некое видео на YouTube по мене ова е правиот избор. Би требало и да се доплати за некој дотаток но тоа ќе се види на крај.

Цена на овој модел: 14388 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

2. Ford Fiesta Titanium 1.0 GTDi 100ks

Исто така се работи за фиеста со едно од повисоките нивоа на опрема. По мене убав изглед со тоа што 3 цилиндарски форд мотор??

Цена на овој модел: 13500 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

3. Hyundai i30 1.4 DOHC TREND 100ks

Второто ниво на опрема.

Цена на овој модел: 13600 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

4. Kia Pro Ceed 1.4 DOHC EX 90ks

Се работи за основен модел на Pro Ceed со тоа што има се што ти е потребно. Има опција и појак мотор 1.6 со 126кс.

Цена на 1.4: 12600 еур
Цена на 1.6: 13600 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

5. Suzuki Swift Sport 1.6 136 ks

Од опрема има се што може едно сузуки да содржи

Цена на овој модел: 13900 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

6. Suzuki SX4 1.6 2WD 120ks

Појакото ниво на опрема но погон на предните тркала.

Цена на овој модел: 12690

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Тоа е понудата која досега ја гледавме. Ако имате некоја идеа за возило од 10 до 15 илјади евра дадете предлог, но во таа цена да биде добро опремен автомобил колку што може за тие пари.  ;D

п.с. Ајде да ве видам форумаши што ќе кажете
п.п.с Администратори ќе може ли некако во темава да се стави гласање пошто неможев да се снајдам
@Cranium

Probaj:
Nissan Micra,
Toyota Yaris,
Mazda 2,
VW Polo,
Skoda Fabia i
Honda Jazz/ Civic -> ako stasa budget.

od site tie sto gi nabroja KIA ceed/proceed 1.6 ti e najdobra opcija.

---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29320
  • CARclub.mk
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #107 на: 15 Февруари 2021, 15:43:51 pm »
Цитираш и одговараш на пост од 2013 година.


2013 година.


Уште еднаш, 2013 година.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #108 на: 15 Февруари 2021, 15:51:53 pm »
Ја купија и ја продадоа таа кола ако не се лажам ;D

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #109 на: 15 Февруари 2021, 16:57:46 pm »
Ееее цениве кога беа нормални,  сега за истиве коли плус 4000 евра додади.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #110 на: 15 Февруари 2021, 17:15:01 pm »
Да не отворам друга тема. Предлог ново возило до 18-20000 евра. Не се ограничувам на тип на каросерија, пожелно е да е дизел мотор ама и не мора освен ако не троши многу бензинецот. Важно е да е удобна, тивка и да е релајабл, а не од стар да ми пројавува дефекти.
@Hardboy

Diesel motori: Peugeot/Opel, Fiat i VW AG vo toj range od evropskive marki.Probaj so SKODA Karoq tuka negde bi te fatilo.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 931
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #111 на: 16 Февруари 2021, 07:51:05 am »
Ја купија и ја продадоа таа кола ако не се лажам ;D

да да хаха ;D

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1327
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #112 на: 16 Февруари 2021, 13:27:44 pm »
Kia Ceed со 1.6 мотор сега мислам дека не постои.
А другиве како ќе ги проба? Еве рецимо Jazz или Mazda 2?

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #113 на: 16 Февруари 2021, 14:10:13 pm »
Kia Ceed со 1.6 мотор сега мислам дека не постои.
А другиве како ќе ги проба? Еве рецимо Jazz или Mazda 2?
@miksi
https://mazda.mk/тест-возење
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #114 на: 16 Февруари 2021, 14:10:58 pm »
Ја купија и ја продадоа таа кола ако не се лажам ;D

да да хаха ;D
@Cranium
sho model zede kako se pogodi ti pomognaja li sovetive na forumov?
back to the future :-)
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 931
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #115 на: 17 Февруари 2021, 09:47:22 am »
Ја купија и ја продадоа таа кола ако не се лажам ;D

да да хаха ;D
@Cranium
sho model zede kako se pogodi ti pomognaja li sovetive na forumov?
back to the future :-)

Земавме Рено Клио 1.5 дци 90кс, со оглед на тоа дека беше на брат ми не би можел нешто многу да кажам освен дека го утепа од возење, ништо не трошеше и го продаде за да купи СУВ. Советите беа добредојдени и колку што памтам ни дадоа некоја насока на размислување ;D