Автор Тема: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g  (Прочитано 22003 пати)

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« на: Јули 08, 2013, 22:59:39 pm »
Ајде и јас да ја претставам мојата :)

Тазе купена, пред неполн месец, увезена од Словенија, со 148 900 поминати километри. Огласот го најдов на словенски веб сајт , имаше напишано дека има 140 000км, така да веројатно не е враќана километражата.

Сменети каиши и уље и филтри кај Маршер, остануваат некои ситници да се досредат.

Потрошувачка немам мерено попрецизно, ама од прилика околу 10л му излегува, со бабска вожња :), без многу нагли стартувања.

Следно да се потсоберат пари и плин ќе се стави.

Еве и некоја слика :)
Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5252
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #1 на: Јули 08, 2013, 23:07:30 pm »
prvo sozdravje dasi ja vozis nubirata i mnogu bezgrizni kilometri..
vtoro kaj gi najde ovie tablici  za pred mesec dena  nemi e jasno
treto.jas imav ista vakva samo sedan so isto nivo na oprema.jas ja zemav so 70000km od skopje od prv gazda..voznja imase odlicna,komocija odlicna,delovi  dosta pasuvaat od vectra b , samo imase edna maana a toa bese potrosnjata..jas so plin grad nemozev pod 12 daja simnam i toa daja vozis kako na pamuk..na otvoreno idese okolu 9 litri plin..jas ja imav skoro 2 godini i vo celina e prekrasna kola samo sto e potrosnjata malce visocka barem za mene  so 1.6 16v 106ks ili 107ks zaboraiv kolku imase..sedistata se kako fotelja se podesuvaa vo 3-4 razlicni zoni za sedenje e rackite na vratite za otvaranje bea katastrofa toa aluminiumot se lupese dosta brzo i se pravea kako slonova koska posle
inace pak keti napomenam stavaj plin i teraj bez problem dosta zahvalno vozilo nema dati pravi glavobolki osven ako mozes dase pomiris so potrosnjata dobro ke bidfe ke bides prezadovolen..uste ednas sozdravje daja vozis
jas za tie 2 godini  projdov okolu 23000 i samo ulje i filtri  sum smenil bidejki pred daja zeam imase napraveno golem servis na 65000 bidejki mi bese komsija i ja znaev kolata..nezabelezav kolku si ja platil ali ne drzat voopsto cena nubirive a stvarno se limuzini

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #2 на: Јули 08, 2013, 23:41:47 pm »
Фала Влатче, да си купиш поубава и понова :)

Купена е пред месец дена, таблиците ги земав пред недела дена од Здружение на возачи во Карпош 4.

За потрошувачката, бев спремен уште пред да ја купам да ја ставам на плин во прва прилика, со цената на бензинот веќе претераа, така да 12-13 плин и не е толку многу за толкава кола, 400 и нешто денари за 100км.

За деловите мислам дека нема да има голем проблем, на доста места кај што продаваат опел делови, кај што прашав рекоа дека голем дел одговараат и дека има залихи, така да , дајбоже да не ми требаат :D

Вожњата е стварно убава, спие, моторот не е многу гласен, сега за сега задоволен. Истата опрема ја имам, со подесување на седишта, електрика на сите прозори, на ретровизори, греачи на ретровизори и сл. Рачките веќе ми се слонова коска :D

Јас ја земав 1600 евра до регистрација, 250 евра ме фати регистрација и сервисот. Во словенија огласена беше на 700 евра. Не држат цена, а се изненадив што се добива. За поголема од таа цена тука ми продаваат коли кршови, да не ти се влага внатре да ги пробаш.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7382
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #3 на: Јули 08, 2013, 23:43:35 pm »
Конечно ја представи :D Ајде и тука, до здравје да си ја возиш и биди малце поактивен форумов.

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #4 на: Јули 08, 2013, 23:46:08 pm »
Приметив дека задните седишта се поприлично тврди, удобни се, ама сунгерот на грбот е тврд. Дали и кај тебе беше така?

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5252
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #5 на: Јули 08, 2013, 23:46:52 pm »
ti rekov dosta se evtiini a se dobiva premnogu  kako vozilo samo  da mozes dase pomiris so potrosnjata i nema da imas nikakov problem..motorite im se ekstra,karoserihata e dobra,vnatresnosta dosta prostrana nema krckanja  i dosta udobna..
sedanot e  so dosta pogolem gjepek inace vnatre e sve isto samo staj si edni navlaki na sedistata dane gi gnasis epten se ubavi sivi..nego ona bandaz e ili ratkapna ???
a za sedistata neznam pa treba dase kruti dane se rasckembani sto znam jas pozadi nikoj nesum ni vozel  ;D ;D ;D

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #6 на: Јули 08, 2013, 23:47:27 pm »
Конечно ја представи :D Ајде и тука, до здравје да си ја возиш и биди малце поактивен форумов.

:D Чекав кај тебе да направиме темелно миење, па да ја сликнам :D

« Последно менување: Јули 09, 2013, 00:11:35 am UrSa1986 »

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #7 на: Јули 08, 2013, 23:49:46 pm »
ti rekov dosta se evtiini a se dobiva premnogu  kako vozilo samo  da mozes dase pomiris so potrosnjata i nema da imas nikakov problem..motorite im se ekstra,karoserihata e dobra,vnatresnosta dosta prostrana nema krckanja  i dosta udobna..
sedanot e  so dosta pogolem gjepek inace vnatre e sve isto samo staj si edni navlaki na sedistata dane gi gnasis epten se ubavi sivi..nego ona bandaz e ili ratkapna ???

Навлаки обавезно. Во Ѓорче ми нудеа навлаки за 2500 некои, турско кинески :) Веројатно ќе се бара на друго место.

Иначе раткапна е, камо среќа да беше ваков бандаж :)
« Последно менување: Јули 09, 2013, 00:12:30 am UrSa1986 »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33663
 • Таков е животот... јебига
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #8 на: Јули 08, 2013, 23:52:35 pm »
За навлаки ти го препорачувам Самад. Врвен квалитет.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7382
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #9 на: Јули 08, 2013, 23:55:23 pm »
Ај јас да те искарам малку. :D Можеш повеќе постови да цитираш од еднаш, немораш да правиш дабал пост. Ќе се научиш, нов си :P

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5252
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #10 на: Јули 09, 2013, 00:02:43 am »
samad za 2500 sijat na lice mesto imas izbor na dezeni kakvi sakas  i gi sie i kroi na lice mesto..kazi deka si nas i popust ima imas link na forumov i citaj za niv

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6600
 • хаУс мајстор
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #11 на: Јули 09, 2013, 00:09:23 am »
со среќа да се вози,многу безгрижни километри :)

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #12 на: Јули 09, 2013, 00:15:31 am »
Фала Зоки, да си купиш поубава и понова.

Ке стигнат и навлаките на ред, ама ако ги препорачувате Самад, ке проверам за цени и дизајни :)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7382
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #13 на: Јули 09, 2013, 00:16:48 am »
Топ се Самад!

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5252
Одг: Daewoo Nubira E-tec 1.6 16V 2000g
« Одговори #14 на: Јули 09, 2013, 00:22:04 am »