Автомобили > Генерално за Автомобилите

Автомобилски Генерални Муабети

<< < (589/611) > >>

Simo - Carrier159:

--- Цитат: Skywalker на 30 Декември 2023, 21:47:45 pm ---https://sdk.mk/index.php/makedonija/podneseno-obvinenie-za-18-litsa-za-krazhba-i-prodazhba-na-luksuzni-koli-vo-vrednost-od-nad-pola-milion-evra/

„Во периодот од август 2020 до април 2022, обвинетите вршеле пренос преку царинска линија на непријавени стоки – луксузни автомобили во вкупна вредност од големи размери. Тие ја избегнувале царинската контрола, фалсификувале службени исправи и употребувале лажни јавни исправи како вистински за да ги регистрираат автомобилите, а потоа со цел да ги прикријат кривичните дела, ги сокривале возилата и меѓусебно ги препродавале по неколкупати во краток временски период. За прикривање на возилата кои биле предмет на криумчарење и царински измами е обвинето и правното лице – автосалон од Кочани“, велат од Обвинителството.

АутоВелт ли е автосалонот од Кочани.

--- Крај на цитатот ---
Нешто математикава не ми штима мене, 500.000е за 15 возила. у просек по 33.000 евра за возило. Ако биле луксузни, канти шверцале овие... :)

Tischläufer:

--- Цитат: Simo - Carrier159 на 30 Декември 2023, 22:02:24 pm ---
--- Цитат: Skywalker на 30 Декември 2023, 21:47:45 pm ---https://sdk.mk/index.php/makedonija/podneseno-obvinenie-za-18-litsa-za-krazhba-i-prodazhba-na-luksuzni-koli-vo-vrednost-od-nad-pola-milion-evra/

„Во периодот од август 2020 до април 2022, обвинетите вршеле пренос преку царинска линија на непријавени стоки – луксузни автомобили во вкупна вредност од големи размери. Тие ја избегнувале царинската контрола, фалсификувале службени исправи и употребувале лажни јавни исправи како вистински за да ги регистрираат автомобилите, а потоа со цел да ги прикријат кривичните дела, ги сокривале возилата и меѓусебно ги препродавале по неколкупати во краток временски период. За прикривање на возилата кои биле предмет на криумчарење и царински измами е обвинето и правното лице – автосалон од Кочани“, велат од Обвинителството.

АутоВелт ли е автосалонот од Кочани.

--- Крај на цитатот ---
Нешто математикава не ми штима мене, 500.000е за 15 возила. у просек по 33.000 евра за возило. Ако биле луксузни, канти шверцале овие... :)

--- Крај на цитатот ---
Луксузни али крадени, без никаква документација. Тие не биле продавани на обични цивили, туку на соучесници во кражбата, како министри, директори, советници, градоначалници, началници и слично.

Simo - Carrier159:
„проценета вредност“ пишуеше по новиниве, демек на толку ги процениле. Ако е така, малце и надувани се цените, значи ептен канти. Не викам ја колку и кој украл (и дали украл), туку дека според проценкава канти биле. Помалце од еден познат владин мерцедес...

Nandor The Relentless:
Види... таа "проценета" е може толку проценета за да лапне некој друг "чичин" после на аукција. :)

Simo - Carrier159:

--- Цитат: Nandor The Relentless на 30 Декември 2023, 22:36:27 pm ---Види... таа "проценета" е може толку проценета за да лапне некој друг "чичин" после на аукција. :)

--- Крај на цитатот ---

Аааа вииш, не ми текна на таа могуќносс!

Навигација

[0] Индекс на пораките

[#] Следна страница

[*] Претходна страница

Оди на целосна верзија