Автор Тема: Seat Ibiza SC 1.4 2011  (Прочитано 37174 пати)

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Seat Ibiza SC 1.4 2011
« на: Јануари 16, 2012, 02:05:37 am »
Да си го претставам моето возило Seat Ibiza SC Style+COPA
Еве некоја сликичка и информации за моторот.


MОТОР   1.4 85 hp / 63 kw
Тип   4 cylinders - 4V
Зафатнина (cc)   1390
Цилинри, пречник и од (mm)   76.5 x 75.6
Компресија   10.5
Максимална моќ (kw (hp)/rpm)   63 (85) / 5000
Максимален вртежен момент (Nm/rpm)    132 / 3800
Систем за вбризгување на гориво   Multipoint injection
Integral electronic ignition   MPI
Тип на гориво   ROZ 95
Контрола за забрзување   EGAS
Контрола на емисија на издун   EU2 / EU4
Алтернатор (A)   70 / 90
Акумулатор (Ah/A)   44 / 51 / 60
ПЕРФОРМАНСИ   
Максимална брзина (km/h)   177
Забрзување 0-100 km/h (s)   11.8
Забрзување 80-120 km/h (s) at V   17.4
Забрзување 1000 m (s)   33.6

Опрема Style+Copa
Клима уред
ABS
Челични фелни со наплатки "MAMBA" 6Jx15"
Пневматици 185/60R15
4 воздушни перничиња
Електро-хидрауличен серво управувач
Централна брава со далечински управувач
Електрично подигнување предни стакла
Електрично приспособување на странични ретровизори со грејачи и паркинг позиција
Патен компјутер
Темпомат
Радио CD + MP3 + Aux-in приклучок + контролни копчиња на столбот од управувачот + 6 звучници
Хромирани и двојни предни светла
"Доаѓање дома" функција за светла
Предни светла за магла со функција за активирање при свртување на управувачот во свиоци (при брзинa < 40 km/h)
Приспособување на возачко и совозачко седиште по висина
Приспособување на управувачот по висина и длабина
Управувач и рачка на менувачот обложени со кожа
Рачки на вратите и куќишта на ретровизорите во боја на каросеријата
Браници во боја на каросерија
Заден спојлер со интегрирано трето стоп светло
Електрична брава во вратата на багажнико
12 V приклучок и 2+1 држачи за чаши
Џебна преграда во задниот дел од предните седишта
Приспособување по висина на предни и задни потпирачи за глава
Потпирач на задната клупа делив во однос 1/3 – 2/3
Светло во багажниот простор
Звучен и светлосен потсетник за предните безбедносни ремени
Три задни безбедносни ремени во 3 точки
ISOFIX подготовка на задните седишта (1+1)
Резервно тркало 175/70R14

Copa
Климатроник (вклучува и ладење во преградата пред совозачот) +
Задни стакла (од столб Б) со дополнително затемнување + Сензор за дожд +
Внатрешен ретровизор со автоматско затемнување + Сензор за светла +
Алуминиумски фелни "FABULA" 7J x 16" со пневматици 215/45 R16 + ентериер со
текстил "COPA"
« Последно менување: Јануари 16, 2012, 02:42:45 am sinisa »

Отсутен Untak

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 305
 • sLowRider
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #1 на: Јануари 16, 2012, 02:23:51 am »
Го знам количето лично, бомбонче е.. мојот трактор може вода да му носи.. :) Многу безгрижни километри и спомени од задните седишта во неа sinisa.. :D Ти љубоморам за 17".. :)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5083
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #2 на: Јануари 16, 2012, 02:25:32 am »
Mnogu bezgrizni kilometri.

Stavi nekoja slika i od vnatre.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12452
 • Пудингот на шоферството
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #3 на: Јануари 16, 2012, 02:29:32 am »
Добре дојде на форумот(а и другар ти со спомените од задните седишта ;D),имај пријатен престој,одлично количе,долго да те служи :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #4 на: Јануари 16, 2012, 02:33:23 am »
Фала фала, ќе бидат и слики од внатре само ја немам сликано, а и голема процедура е после да се префрлат во PC :)

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #5 на: Јануари 16, 2012, 02:34:36 am »
Фала фала, ќе бидат и слики од внатре само ја немам сликано, а и голема процедура е после да се префрлат во PC :)
Така ти се чини инаку е многу лесно .
Создравје да си го возиш количето , многу безгрижни километри .

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5083
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #6 на: Јануари 16, 2012, 02:36:10 am »
Isto mozes da navedes i sto ima vo toj paket na oprema SC.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #7 на: Јануари 16, 2012, 02:39:32 am »
Фала фала, ќе бидат и слики од внатре само ја немам сликано, а и голема процедура е после да се префрлат во PC :)
Така ти се чини инаку е многу лесно .
Создравје да си го возиш количето , многу безгрижни километри .
Фала многу, се шалев со за префрлањето само мрзата си го прави своето понекад :)

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #8 на: Јануари 16, 2012, 02:43:26 am »
Isto mozes da navedes i sto ima vo toj paket na oprema SC.
Поправено :)

Отсутен Sarach

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 699
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #9 на: Јануари 16, 2012, 02:56:07 am »
so sreka neka e! mnogu bezgrizni kilometri..... sliki i od enterierot stavaj.....

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3034
 • GTI®
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #10 на: Јануари 16, 2012, 03:07:23 am »
Со среќа многу убави спомени само :) welcome ;)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9020
 • Аstra la vista baby !
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #11 на: Јануари 16, 2012, 03:41:42 am »
Одлично количе !

Со здравје да се вози и долго да те служи ;)

Бандашите  се 16’’ или 17’’ ? На сликата од задницата изгледа многу висока.

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #12 на: Јануари 16, 2012, 03:48:43 am »
Одлично количе !

Со здравје да се вози и долго да те служи ;)

Бандашите  се 16’’ или 17’’ ? На сликата од задницата изгледа многу висока.

Фала многу, 16ки се :)
Па и е малце повисока позади, неколку торби у гепек и изгледа многу подобро, модификации ќе има накај пролет :)

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1853
 • Renault Megane R26
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #13 на: Јануари 16, 2012, 08:17:36 am »
Создравје да си ја возиш,убаво количе,далеку поубава од таа со 4 врати!

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7691
Одг: Seat Ibiza SC 1.4 2011
« Одговори #14 на: Јануари 16, 2012, 08:45:03 am »
Супер количе со класика мотор одличен избор, ептен ми прави мерак количево, милион килиметри безгрижа да му направиш