Автор Тема: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer  (Прочитано 4652 пати)

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« на: Април 04, 2021, 17:56:38 pm »
Минатата недела се подновив со Астра Ј, 2011 година, 1.4 со 100 коњски сили, без турбо, Enjoy edition.
Ми требаше малце поголем багажник, па одлуката падна на оваа.

Не е највисока опрема, а нешто што ми фали е електрични прозори позади, ама тоа е.
Направен целосен сервис на сите делови што беа за менување.

- Предни дискови и плочки (томек)
- Задни плочки (томек)
- Термостат (Mahle)
- ПК каиш, моторот е со ланче (Continental)
- Затегачи, ролери превентивно
- Уље Мобил 1 5/30 со сите филтри
- Антифриз опел Dex Cool
- Дихтунг на капак

Делови и работна рака 20 500 денари.


Ја земав 2700 евра од дечко тука што живее, иначе италијанска, од Болоња.
Превод, царина, хомологација и регистрација ме кошташе околу 1500 евра.

Моторот не е најбрзиот, ама за моите потреби е супер.

Следно треба да купам се:
- Да ставам плин (во плимонт ми рекоа дека добро поднесува плин моторот, се двоумам дали да ставам Ланди со капалка за подобро подмачкување, искуство е добредојдено :)
)
- Бандажи и летни гуми
- Kука за влечење приколка

Од понеделник ќе ја исперам убаво и ке ставам уште некоја слика.

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #1 на: Април 04, 2021, 17:57:00 pm »
,

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6602
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #2 на: Април 04, 2021, 18:23:31 pm »
Со здравје да си ја возите. Ептен ми се свиѓа овој модел на Астра како караванче.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9475
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #3 на: Април 04, 2021, 18:57:56 pm »
Како бе 1.4 атмо, па уште и плин и кука на сето тоа, сакаш да нервираш тди возачи по партизанска ;D ;D ;D

Фино изгледа, нормална цена, плинче и караванче е добитна комбинација, со здравје да се возиш.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12738
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #4 на: Април 04, 2021, 18:58:14 pm »
Создравје да ја возиш паше. Многу безгрижни километри. Трпи плин оваа претпоставувам како Нубирата, без никакви капалки.

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3896
 • MadaFunker
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #5 на: Април 04, 2021, 19:04:43 pm »
Со здравје да се вози!
New blood of old school

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #6 на: Април 04, 2021, 19:32:27 pm »
Нови и поубави да си купите.

Со здравје да си ја возите. Ептен ми се свиѓа овој модел на Астра како караванче.

И мене ми се свиѓаше. Внатре е комфорна, повисочка е за возење.

Создравје да ја возиш паше. Многу безгрижни километри. Трпи плин оваа претпоставувам како Нубирата, без никакви капалки.

Муабетот ми беше, дали ако ставам со капалки, моторот помалце би трпелКако бе 1.4 атмо, па уште и плин и кука на сето тоа, сакаш да нервираш тди возачи по партизанска ;D ;D ;D

Фино изгледа, нормална цена, плинче и караванче е добитна комбинација, со здравје да се возиш.


На партизанска возам со автобусите десно :D

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7383
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #7 на: Април 04, 2021, 19:51:16 pm »
Ајде честито и тука. Долго да ве служи и само на убави места да ве носи!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #8 на: Април 04, 2021, 19:52:58 pm »
Ајде честито и тука. Долго да ве служи и само на убави места да ве носи!!!


Фала Жиле, нова од салон да си земете :)

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28594
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #9 на: Април 04, 2021, 20:17:17 pm »
За арно, за убаво! :)

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5465
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #10 на: Април 04, 2021, 20:21:09 pm »
Астра Ј ми е една од поубавите коли.
Со здравје да се вози 🙂

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1391
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #11 на: Април 04, 2021, 20:34:56 pm »
Со убаво да се враќа

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2974
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #12 на: Април 04, 2021, 20:44:18 pm »
Со здравје да ја возиш!
Кај Жиле плин имаш гратис а-тест.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2791
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #13 на: Април 04, 2021, 20:53:47 pm »
Со здравје да се вози!

Ако не мораш да ставаш капалка - немој.

Препорака за Плимонт.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1946
Одг: Opel Astra J 1.4 Sport Tourer
« Одговори #14 на: Април 04, 2021, 21:00:56 pm »
Со здравје да се вози, многу безгрижни километри
Претпоставката е мајката на сите заебувања