Автор Тема: Opel Corsa E 1.4 16V  (Прочитано 10106 пати)

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
 • Велешанче
Opel Corsa E 1.4 16V
« на: Ноември 03, 2018, 17:03:56 pm »
Ај да го претставам новиот член во фамилијата. Не беше во план да се купува нова кола, ама понудава не се испушташе.

Се работи за Opel Corsa E произведена август 2017, прва регистрација септември 2017, со поминати 15200 километри. Носи 1.4 16V бензиски мотор со 90КС и има монтирано плински уред. Менувачот е полуавтоматски, односно опеловиот Easytronic 3.0 менувач. Сеуште немам измерено како е со потрошња, ама на претходниот газда (мој близок пријател) му трошеше како упаљч  ;D

Од опрема има скоро се што треба да поседува едно ново возило, меѓу кои би ги издвоил: клима, темпомат, кожен волан подесив по висина и вдлабина, сензори за притисок на гумите и уште еден куп работи што во моментов не ми текнуваат. Како нешто поинтересно би го издвоил 7 инчниот Intellilink систем.

Моментално е на зимски гуми Sava Eskimo S3+ на оргиналните челични бандажи со раткапни, а за на пролет се планира да се најдат опелови алуминиумски бандажи на кој ќе одат оргиналните Continental ContiEcoContact 5.

Тоа би било тоа за сега. Подоле ќе ставам една листа од спецификациите за да биде попрегледно и уште некоја сликичка.

Модел : 2017 Opel Corsa E
Мотор : 1.4 16V бензин+плин
Моќност: 90 КС
Менувач: 5 степен полуавтоматик, Easytronic 3.0
Димензии на бандажи: 15
Димензии на гуми: 185/65/15 Continental ContiEcoContact 5 -летен сет
                             185/55/15 Sava Eskimo S3+ - зимски сет

« Последно менување: Ноември 04, 2018, 17:59:41 pm МулевР »
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6602
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Corsa E
« Одговори #1 на: Ноември 03, 2018, 17:06:45 pm »
Убаво количе, со здравје да се вози!

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1292
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #2 на: Ноември 03, 2018, 17:10:03 pm »
ајде нека е честито. многу безгрижни километри

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5465
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #3 на: Ноември 03, 2018, 17:25:59 pm »
Ново!
Со здравје да си го возиш :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7383
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #4 на: Ноември 03, 2018, 18:37:39 pm »
Ново количе браво! Долго да те служи!

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 913
 • Virus-Alfa
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #5 на: Ноември 03, 2018, 18:43:50 pm »
Со здравје да си го возиш, многу убаво, посебно бојата е филм.
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9475
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #6 на: Ноември 03, 2018, 19:18:18 pm »
Навистина не се пропуштаат вакви прилики :)
Честито нека е

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28594
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #7 на: Ноември 03, 2018, 21:52:31 pm »
Честито! :)

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1279
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #8 на: Ноември 03, 2018, 22:45:21 pm »
Џглааап! Лапај си нова кола. Со здравје да се вози.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
 • Велешанче
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #9 на: Ноември 04, 2018, 18:00:05 pm »
Фала ви дечки, да ви се враќа со поубаво и помоќно :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен igooor07

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 132
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #10 на: Ноември 04, 2018, 20:03:41 pm »
Честито количката, долго да си ја возиш. Мислам дека вчера ја видов низ Велес, ми остави впечаток црвената боја.

Sent from my Lenovo A6020a41 using Tapatalk


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
 • Велешанче
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #11 на: Ноември 04, 2018, 23:56:24 pm »
Фала, со поубава да се враќа. Можно е да ја имаш видено оти црвени се две во градов, ваа и уште една дизел
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен FICOOO

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 263
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #12 на: Ноември 08, 2018, 11:36:49 am »
Со здравје да се вози, убав избор :)

Отсутен kargh77

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 431
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #13 на: Ноември 08, 2018, 12:45:35 pm »
Честитки! Со здравје да се вози!

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1445
Одг: Opel Corsa E 1.4 16V
« Одговори #14 на: Ноември 08, 2018, 13:13:09 pm »
Честита нова кола !