Автор Тема: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp  (Прочитано 15348 пати)

Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« на: Јануари 18, 2014, 02:01:11 am »
Да ја паркирам мојата кола во гаражата на Carclub:
OPEL ASTRA CLASSIC III (ASTRA H) купена и произведена 2013 година поминато околу 6000км
Мотор A16XER 1600 кубика  115 HP, 85 KW, EURO 5
Од опрема поседува:
4 airbag, ABS, магленки, команди на кожен волан, серво, затемнети сткaла, радио со MP3, структурни бандажи 16" ...
До сега немам му менато ништо дури ни улје, т.е. не сум бил ни на прв сервис.
Планови за во иднина се подесување на уредите за комфорт(светла, заклучување, прозорци..) и поставање на темпомат.
(Ако има некој искуства за овие две операции во овластен сервис би го замолил да пише)
Поздрав
« Последно менување: Јануари 19, 2014, 02:18:30 am karajann »

Присутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1741
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #1 на: Јануари 18, 2014, 02:14:08 am »
Со здравје да се вози ! ;)

За уредите за комфорт: ако за светла мислиш на DRL (Daytime Running Lights) тогаш тие може да се активираат преку Tech2. За темпомат треба да купиш нова ракета, прекинувач за куплунг (clutch switch) и инсталација доколку ја нема. Исто се активира преку Tech2. За автоматско затворање на прозори со клуч и автоматско заклучување на колата кога ќе тргнеш ти е потребен REC модулот. Инсталацијата на REC модул одпосле е многу комплицирана, скоро невозможна. За да провериш дали го имаш отвори во багажник, лево и отвори кај осигурачите. Според опремава 99% според мене го немаш модулот, но сепак провери.Лево е со REC, десно без REC.


Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #2 на: Јануари 18, 2014, 02:38:59 am »
Ти благодарам

Да за тие работи точно мислев.
DRL, Автоматско исклучување на светла(а не да ми вклучува позициони) и сл.

Во врска со REC модулот сега видов оти го немам, сега проверив.

Овие работи дали ги прават во овластен сервис, затоа што 5 год. гаранција некако не се за фрлање.  

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3783
 • Боинг 747
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #3 на: Јануари 18, 2014, 03:49:15 am »
Довро дојде, оправдана инвестиција за Оплечево што е 1.6 :)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9185
 • Аstra la vista baby !
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #4 на: Јануари 18, 2014, 04:02:02 am »
Добредојде колега Опелаш !

Со здравје да се вози и многу безгрижни километри !

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3597
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #5 на: Јануари 18, 2014, 10:58:47 am »
добредојде колега опелаш.

прекрасно ауто.

со здравје да си го возиш!

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6629
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #6 на: Јануари 18, 2014, 11:07:37 am »
моторчето е идеално за тоа количе златна средина и плин да му ставиш лесно ке си ја влече, создравје да си ја возиш!

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 343
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #7 на: Јануари 18, 2014, 12:51:50 pm »
Со здравје да си ја возиш колата и многу безгрижни километри.Црните

фарови се закон, Хрватите што викат "prejebeno"

А темпомат имас на Е-bay  и се околу 50еур, за акривиранје е лесно, некој од цленовите на форумот мозе да ти помогне.

Присутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2785
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #8 на: Јануари 18, 2014, 14:21:51 pm »
Добредојде
Убав опел не е лош само стави некоја слика од внатре

Отсутен bobispace

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 87
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #9 на: Јануари 18, 2014, 19:35:58 pm »
Добродојде. Добро Опелче. Многу безгрижни км.

Отсутен karajann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 375
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #10 на: Јули 13, 2014, 19:09:09 pm »
конечно направен прв сервис на 14 400 км, кога бев во аутомакедонија прашав за темпомат ми рекоа дека кошта се комплет около 100 еур мислам дека е прифатлива цена?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5198
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #11 на: Јули 13, 2014, 19:51:17 pm »
Шо бе 100 евра?

Немогуќе.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #12 на: Јули 13, 2014, 19:54:42 pm »
Ваков бре

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5198
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #13 на: Јули 13, 2014, 19:58:33 pm »
И воа е повеќе од 100-ка, во секој случај.

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 343
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #14 на: Јули 13, 2014, 19:59:14 pm »
Mnooogu si podranil za prv servis :)
A tempomatot ne e voopsto skap,ako e tolku i jas ke si stavam  poarno stavi si tuka otkolku da se zaebavas so poracki a mozno e i carina da ti naplatat