Автор Тема: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)  (Прочитано 24928 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #105 на: Јуни 15, 2016, 15:34:30 pm »


Уште три дена.Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #106 на: Јуни 15, 2016, 15:43:26 pm »
Што има на менито годинава?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #107 на: Јуни 15, 2016, 16:27:16 pm »


Audi напиша историско поглавје на Леман кога во 2006 година беше прв производител што победил со дизел мотор на легендарната трка. Во Инголштат се надеваат на следната победа во претстојниов викенд.

Пред десет години, Audi за првпат се појави на Леман со тркачки прототип со дизел мотор. Според Том Кристенсен, рекордер со девет победи на легендарната патека, „при повисоки брзини, ветрот се слушаше повеќе од моторот.“ Преоѓањето на V12 TDI беше предизвик за инженерите, кои мораа сé да преправаат, почнувајќи од пропорциите на возилото, распределбата на тежината, аеродинамиката, преку каналите за воздух за ладење, до самиот пренос на сила, затоа што моќноста и вртежниот момент беа далеку над тоа што претходно го постигнуваа тркачките прототипи на Audi Sport.

Дванаесетцилиндарецот од 5,5 литри беше развиван заедно со одделението за развој на мотори за сериско производство и беше прв дизел мотор на Audi со алуминиумски блок. Франк Биела, Емануел Пиро и Мрко Вернер, со овој мотор извозеа 380 кругови и први ја минаа целната линија, по 5.187 километри.

Рекордот за најдолго растојание на Леман падна по 39 години

Во 2010 година, моторот V12 беше заменет со V10 TDI, покус за 100 милиметри и полесен за 10 проценти. Тимо Бернхард, Ромен Дума, Мајк Рокенфелер, по 397 кругови и 5.410,713 километри на Лена, соборија рекорд стар 39 години, уште од времето кога немаше шикани на правецот Унодиер. Трикратна победа за Audi Sport. Моторот од 5,5 литри за првпат располагаше со два турбокомпресора со варијабилна геометрија.

Следната година беше ред за R18 TDI, со мотор V6 TDI од 3,7 литри. Според новите правила, моќноста од 650 КС во 2006 се смали на 490 КС во 2011, но инженерите успеаја да ја зголемат литарската моќност од 118 КС/l на 146 КС/l. Голема заслуга за тоа имаше и впрскувањето под екстремно висок притисок, до 3.000 бари! Audi победи повторно, исто како и во следната година, со R18 e-tron quattro, за првпат со хибриден погон.

audi 10 godini tdi le mans 1

Во 2014 година, трчаките правилници повторно поставија пречки, но место намалување на работната зафатнина или на дифузорот, беше ограничено горивото. Audi го зголеми моторот V6 TDI на четири литри, а потрошувачката ја намали за 24 проценти во споредба со претходникот. Audi по осми пат победи со TDI на Леман.

За оваа сезона, енергетската потрошувачка повторно е намалена. Audi и натаму вози со V6 TDI, шест години по ред, со постојано усовршување. Актуелниот TDI троши 32,4 проценти помалку гориво од првиот V6 од 2011 година. За десет години, потрошувачката е намалена за 46,4 проценти. Но, и покрај строгите ограничувања, времето на круг е скусено до 15 секунди во минативе десет години, меѓу другото и со усовршувањето на аеродинамиката и лесната конструкција, покрај самиот погон.

http://automedia.mk/objavi/24798

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #108 на: Јуни 15, 2016, 19:04:12 pm »
Уште чекам 1.9 TDI да тепа на леманс.  :D

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #109 на: Јуни 15, 2016, 22:46:52 pm »
Тепаше TDI секоја година, уште од првото претставување. Еднаш двапати и HDi.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #110 на: Јуни 15, 2016, 22:49:23 pm »
Квалификациската сесија од 21:00 до 23:00 е во тек на Eurosport 2. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #111 на: Јуни 15, 2016, 23:13:53 pm »
Porsche прв

http://live.fiawec.com/


распоред за наредните денови
http://www.fiawec.com/races/24-heures-du-mans.html

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #112 на: Јуни 15, 2016, 23:27:05 pm »
Тепаше TDI секоја година, уште од првото претставување. Еднаш двапати и HDi.
Не не, чекам Фолцваген да тепа со 1.9 ;D ii со голф по можност :D :D :D

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #113 на: Јуни 16, 2016, 08:19:51 am »
Због ради чега поршето е побрзо од аудито, има некој што го прати спортот да знае да објасни?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #114 на: Јуни 16, 2016, 09:18:29 am »
Не мора да штедат гориво за тренинзи и квалификации :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #115 на: Јуни 16, 2016, 10:33:10 am »
Го поевтиниле бензинот? ;D

Ај пообјасни малце, не сум во тек.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #116 на: Јуни 16, 2016, 10:49:44 am »
Тука некаде се крие зајакот, веројатно тимот на порше подобро се снашол во годинешниве регулативи:


 7.   KEY TECHNICAL CHANGES

LMP1:

    Energy per lap reduced by 10MJ (representing a reduction of 7.5% for the faster cars)
    Instantaneous fuel flow reduced by the same proportions
    Additional head protection padding for the driver
    Hybrid power/energy delivery restriction of 300kw for Le Mans only
    Three different homologated bodywork iterations will be allowed during the season, reducing to two in 2017 to further control costs
    Wheel arch vents will be around 25% larger as part of a drive to improve safety
    Further testing and wind tunnel restrictions

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #117 на: Јуни 17, 2016, 09:48:29 am »
Завршиле сите квалификации. Првиот ден се остварени најдобрите времиња. Porsche 3 секунди побрз од Audi, со Toyota во средина.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16161
 • Keep it 100
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #118 на: Јуни 17, 2016, 14:05:57 pm »

Отсутен Ezekiel

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 395
Одг: WEC 24 h Race, 12 h, 6h, (Le Mans, Nurburgring, Spa, Dubai, etc)
« Одговори #119 на: Јуни 18, 2016, 16:42:56 pm »
Fraeri, koj gleda lemans? Crkna Audi dizelot :D
Cogito ergo zoom