Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 163823 пати)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: klima folii
« Одговори #225 на: 21 Август 2015, 16:33:46 pm »
Мислам дека на а-тестот де заклале, многи денари ми изгледа дека се имаш опрчено.
Ај кога ќе биде готово, пиши што точно ти наплатиле и каде
atest e 1550 den vo pss + 200 denari vo mtv toa e celata suma za plakjanje ali ova ti sto si onadil nekako mnogu e.

И јас мислам дека е многу, ќе видам кога ќе биде готов А Тестот. Во Паланка а Технички вадев меѓународна возачка дозвола која кошташе 1000 ден. Ако не се лажам секаде е поефтино за 100-200 ден ама тоа ти е кога немаш друг избор.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: klima folii
« Одговори #226 на: 21 Август 2015, 17:22:34 pm »
600 ден е меѓународна

Отсутен grandemiki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: klima folii
« Одговори #227 на: 25 Август 2015, 12:12:59 pm »
 Дали за фолија само на задната шофершајбна треба да се прае атест зборам за малку затемнување до 30% ?

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: klima folii
« Одговори #228 на: 25 Август 2015, 15:27:08 pm »
Однеси да ја проверат колку е затемнета пред да ја ставаш фолијата, може ти е затемнета 30% фабрички така да нема да имаш потреба од фолија ако ти е само за 30%. Инаку задните стакла и задната шофершајбна можеш да ги затемниш и до 100% доколку имаш два ретровизора напред.

Јас не сретнав никаде во Законот дека е потребен А Тест за задните стакла доколку имаш два ретровизора иако и самиот сум во процедура за добивање на А Тест за моите фолии ( од други причини). Ако некаде грешам во врска со ова некој од адвокатската фела на форумов нека ме исправи.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Dimitar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 444
Одг: klima folii
« Одговори #229 на: 25 Август 2015, 16:27:52 pm »
Има ли некој да провери колку % се затемнети стаклата на BMW X6,и ако е дозволено истите да се затемнат.
Во моментов стаклата се фабрички.Не се менувани или со фолии.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: klima folii
« Одговори #230 на: 25 Август 2015, 18:54:25 pm »
abre lugje kolku i da se zatemneti staklata zadni vrati i zadna sofersajbna mozete da gi zatemnite kolku sakate normalno + da se izvrsi atest.
prednite vrati po zakon skoro i ne e mozno da se zatemnat bifejki fabricki se 23-25% a dozvoleno e 30%. Taa razlika od folija nema da najdete..Predni vrati zatemnuvate na svoj rizik kolku sakate po vasa zelba procenti..
predna sofersajbna zatemnuvanje 0% po zakon..No vie mozete i nad zakonot da si ja zatemnite cela kola po vas izbor ali i rizik od policija....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: klima folii
« Одговори #231 на: 26 Август 2015, 02:57:49 am »
топ.. фолии си се фолии и ниедна завеса, перде, гумица или што год да е како замена не е толку добра заштита од сонце како фолијата што е...
Ти не си сфатил како иде. Фолиите си стојат, а летно време ПЛУС ставаш завеси!

Башка за каравани кои имаат душек позади со завесите може да оставиш прозори подотворени за да влага воздух додека спиеш. Се си има предности.
не разбирам кое би било фајдето да туриш и фолии и завеси? кај мене има фолии со 98% затемнетост... што ако турам завеси? што ке добијам? спомна душек и “спиење“ позади... па ок, ако е за неколку дена, чаршав ке турам... а ако ми е за на водно да “спијам“ ионака по темници се “спие“ таму па не ми треба пак...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: klima folii
« Одговори #232 на: 26 Август 2015, 09:40:06 am »
Ја имам фолии и завеси, за дополнителна заштита на бебето од сонце.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: klima folii
« Одговори #233 на: 27 Август 2015, 02:21:44 am »
абе друже.. знам дека сонцето е штетно во врв пладне... ама не ли ти кажаа дека детската кожа и витаминот д3 (го има во млекото од мајката, или ако е со вештачка храна на маслен раствор за зимо и воден раствор за лето) се активира и врзува со коската нај убаво преку изложување на сончеви зраци? мислам, ова како совет.. како родител на две деца...

сепак... и да ете, имаш потреба, затоа што имаш повеќе пропусливи фолии, тоа е еден случај... фолии и завеси ми се премногу глуп спој... исто како дома да туриш венецијанер ролетни и врз нив вариолајт...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: klima folii
« Одговори #234 на: 27 Август 2015, 08:13:57 am »
Ако го заштитувам детето од сонце, за да му е помирна глава и да не му е с'клет, ич не ми чуе дали на некој му е глуп спој фолии и завеси.
Башка, колку што знам, за да се активира витаминот, треба директно да се изложи на сонце (нормално не на најјакото), а не преку стакло (без разлика дали има фолии или не).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: klima folii
« Одговори #235 на: 27 Август 2015, 14:49:53 pm »
абе индивидуално гледање на стварите... не те убедувам јас тебе во ништо... мене ми е глуп спој, тебе ти е извонредна кобинација.... јас на времето во фичото, за првата керка, чаршави турав... и во стокецот исто... сега модерни времиња... фолии+завеси и се тоа фино скоцкано да изгледа перверзно добро...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: klima folii
« Одговори #236 на: 27 Август 2015, 16:13:37 pm »
Ма каки перверзно добро... Фолиите темни, завесите се комбинација од Џивџи на плажа и принцезите на Дизни :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: klima folii
« Одговори #237 на: 27 Август 2015, 16:19:10 pm »
топ.. фолии си се фолии и ниедна завеса, перде, гумица или што год да е како замена не е толку добра заштита од сонце како фолијата што е...
Ти не си сфатил како иде. Фолиите си стојат, а летно време ПЛУС ставаш завеси!

Башка за каравани кои имаат душек позади со завесите може да оставиш прозори подотворени за да влага воздух додека спиеш. Се си има предности.
не разбирам кое би било фајдето да туриш и фолии и завеси? кај мене има фолии со 98% затемнетост... што ако турам завеси? што ке добијам? спомна душек и “спиење“ позади... па ок, ако е за неколку дена, чаршав ке турам... а ако ми е за на водно да “спијам“ ионака по темници се “спие“ таму па не ми треба пак...
Јас ставам (и би сакал) да ставам завеси за од мај-септември, а фолиите 30 напред 50 назад да си седат цела година. Само неможам да најдам завеси за соодветната кола, има само задни најчесто, а јас сакам и предни и задни. Особено предни ми е важно зошто кога одам кој југ најчесто патувам изутрина и сонцето е од исток и мава од возачка страна, а се враќам приквечер пришто сонцето е на запад и пак ја мава возачката страна.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: klima folii
« Одговори #238 на: 28 Август 2015, 00:36:38 am »
имаш решење и за тоа... види ја мојата кола... ако сака и од сите 4 страни на свети, дури и од север нека бие...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: klima folii
« Одговори #239 на: 02 Септември 2015, 16:31:23 pm »
Во Понеделникот ставив клима фолии на задните стакла со 80% затемнетост на стаклата. Ме чинеа 2500 ден со 10 години гаранција на фолиите и работната рака. Местени од Мики од Крива Паланка. А Тестот е во процедура и досега платив 2000 ден на Технички, 100 ден за уплатница во МВР и како што ми беше кажано ќе треба да платам уште 1200 ден кога ќе биде завршен А тестот за јебемлига какви давачки и нова сообраќајна дозвола. Се вкупно ќе ме кошта 5800 ден.
Мислам дека на а-тестот де заклале, многи денари ми изгледа дека се имаш опрчено.
Ај кога ќе биде готово, пиши што точно ти наплатиле и каде
atest e 1550 den vo pss + 200 denari vo mtv toa e celata suma za plakjanje ali ova ti sto si onadil nekako mnogu e.

И јас мислам дека е многу, ќе видам кога ќе биде готов А Тестот. Во Паланка а Технички вадев меѓународна возачка дозвола која кошташе 1000 ден. Ако не се лажам секаде е поефтино за 100-200 ден ама тоа ти е кога немаш друг избор.

Значи вака: тие 2000 ден биле за фирмата од Скопје што прави А Тест. Денеска доплатив уште 900 ден кај нас на Технички за пријава на кола и средување на документација и 310 ден за нова сообраќајна дозвола и таксени марки. Вкупно 3210 ден. Прескапо во секој случај од причина што А Тестот не го прават тука. Да го правев во Скопје поефтино ќе ми искочеше.
Brains are awesome. I wish everybody had one.