Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 167498 пати)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #450 на: 09 Јануари 2020, 22:57:24 pm »
Дени те разбирам и тотално се согласувам со тебе... законот за некој е мајка за некој макеа тоа е реалноста.. јас пак ке речам на работа имаме многу возила кои се со фолии напред и тоа 50% и сите возила имаат упишано атест во сообракајна со нагласено “атест фолии на сите четири стакла по атест број хх од 2018 та” до сега ниту полицаец застанал возило наше ниту се фатил некој да испитува за фолиите.
Дебатата се фати како нема фа можеш да го поминеш на технички ради стегнати работи курци палци.. возилата ке поминат на технички зашто техничките ги боли цевка, тие се таму да земат пари.. ако некој промрчи ова е мк одма ке се најде број од шефот контролорот газдата и ке помине... прашањето ми е ... ако Мвр издало атест за сите 4 вклучувајки ги и предните стакла со уредно платена такса вирман глупости.. што  има мене исто сообраќаец од мвр да ми го поти курот за фолиите?  Ако се замара нека вратат парите за атест па ке вадиме фолии :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не знам како е законот, ама можеби важи ретроактивно за фолиите. Ако до вчера можело 50% затемнување, а од денес важи 30%, мораш да ги смениш. Можеби се чисти глупости ова што зборам, не сум правник, али се е можно кога носат закони.

Инаку иако имаш атест, ако законски дозволеното е 30%,
Дени те разбирам и тотално се согласувам со тебе... законот за некој е мајка за некој макеа тоа е реалноста.. јас пак ке речам на работа имаме многу возила кои се со фолии напред и тоа 50% и сите возила имаат упишано атест во сообракајна со нагласено “атест фолии на сите четири стакла по атест број хх од 2018 та” до сега ниту полицаец застанал возило наше ниту се фатил некој да испитува за фолиите.
Дебатата се фати како нема фа можеш да го поминеш на технички ради стегнати работи курци палци.. возилата ке поминат на технички зашто техничките ги боли цевка, тие се таму да земат пари.. ако некој промрчи ова е мк одма ке се најде број од шефот контролорот газдата и ке помине... прашањето ми е ... ако Мвр издало атест за сите 4 вклучувајки ги и предните стакла со уредно платена такса вирман глупости.. што  има мене исто сообраќаец од мвр да ми го поти курот за фолиите?  Ако се замара нека вратат парите за атест па ке вадиме фолии :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако ти ги атестирале фолиите кои ти биле 50% да речеме, а законски било 30%, тогаш пак си крив ти бидејќи си ставил фолии над законски дозволеното затемнување, додатно тие на атест не смееле да ги атестираат.

Што се однесува за делот за полицијата, има законско право да ти направи проверка, ако реши да те провери може да те гњави бидејќи не си во склад со законот.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #451 на: 16 Февруари 2020, 16:42:59 pm »
Дали некој го нашол членот во законот каде е наведено колку е дозволено или не е дозволено стаклата да бидат затемнети со фолии?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #452 на: 16 Февруари 2020, 17:22:06 pm »
Дали некој го нашол членот во законот каде е наведено колку е дозволено или не е дозволено стаклата да бидат затемнети со фолии?
http://www.vozila.mf.edu.mk/pdf_files/Pravilnik%204.pdf

Член 20 до член 22.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #453 на: 16 Февруари 2020, 17:38:47 pm »
Фала. Ова е од 2010 година, веќе 10 години стари прописи. Да не се изменети во меѓувреме или исти се?
Фолии од UV или топлотна изолација дали има кај нас? Карбон-керамика? Не мора да се затемнети, може и регуларно да бидат транспарентни само сакам да најдам ваква заштита од сонце.

И дали тие фолии се во рангот на прописите?

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2585
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #454 на: 16 Февруари 2020, 19:55:21 pm »
Ima, Llumar.

Samo i toa treba da se proveri zatoa sto fabricki staklata se zatemneti okolu 15do 20% (odnosno imaat propuslivost na svetlina od okolu 80% pri dozvoleni 70%).
« Последно менување: 16 Февруари 2020, 20:04:07 pm M3V8 »

Отсутен Pance5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #455 на: 16 Февруари 2020, 20:00:18 pm »
Здраво на сите, само сакам да прашам веќе кога сме кај авто фолии дали некаде се продаваат добри,квалитетни и која цена се ако знае некој?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6334
  • Бенве сие бенве
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #456 на: 16 Февруари 2020, 21:37:38 pm »
Јас затемнив со германска фолија Армолан со 10год гаранција. Фолијата има  ласерски гравиран жиг и сертификат. 280лв мислам дека за цела кола, сечени на катер по претхотна шема, нема точка нема запирка при лепењето. Претходно тука пасатот го затемнуваше еден експерт ми зема 100еур се одлепија кинеските фолии за 2месеца, рекламација секако дека не призна.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #457 на: 16 Февруари 2020, 22:00:43 pm »
Ima, Llumar.

Samo i toa treba da se proveri zatoa sto fabricki staklata se zatemneti okolu 15do 20% (odnosno imaat propuslivost na svetlina od okolu 80% pri dozvoleni 70%).
Фабрички стаклата веќе се затемнети? И на постари коли од 2007-2010 годиште?
Ти ги монтираш овие лумар? Цена за предна шофершајбна и две предни странични стакла?

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2585
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #458 на: 16 Февруари 2020, 22:49:02 pm »
Bez razlika na godisteto odredeni koli si imaat fabricki tint/zatemnuvanje od 15 do 20%.
Ke otides negde kaj sto montiraat i ke ti izmerat.

Ne rabotam so folii nit gi reklamiram.
Od toa sto najdov kaj nas ovoa bese najdobro, i toa sto go sakav jas.
Da dobijam UV i termicka zastita, a ne za da zatemnam.
Pa samo spodeluvam moe iskustvo.

Toa so predna sofersajbna malce rizik da ne ti e?



Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #459 на: 16 Февруари 2020, 23:03:44 pm »
Како мислиш ризик? Не разбирам. Исто како тебе сакам заштита од УВ и топлотна изолација да не се загрева внатре како без фолија. Не ми треба класично затемнување, може да останат прозрачни и 100% ако ги имаат овие две заштити мене ми е доволно.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2585
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #460 на: 17 Февруари 2020, 10:47:35 am »
Radi bezbednost, treba da vidis dali takvo nesto prozracno imaat i da probas na malo parce kako ke se ponasa.
Kaj mene na primer edna folija mi stvarase nekoi vinozita koga gledav niz polarizirani naocari za sonce pod odreden agol, pa staviv drug model.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5422
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #461 на: 03 Јуни 2020, 22:48:51 pm »
Da ne ima izmeni u zakonov za folii nesto ?
Deneska dvajca kolegi me ubeduvaa kako za zadni vrati i zadna sofersajbna dozvoleno bilo 35% zatemnuvanje. Probavme da barame crno na belo kaj cicko google ama ne dobivme nisto seuste si stoi ona staroto napred 30 pozadi 100 so uslov dva retrovizori.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #462 на: 03 Јуни 2020, 23:07:07 pm »
Еден колега ме убедуваше дека Хонда нема дизел.

Среќа не беа двајца ;D

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 958
    • nobrain.dk
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #463 на: 04 Јуни 2020, 00:55:03 am »
Закокот е исти како порано нема промени.. важи секаде освен тетово, чаир, арачиново зајас и грчец


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5422
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #464 на: 04 Јуни 2020, 01:13:35 am »
Blagodarime
Utre kje odam da si baram sendvicot sto se kladevme.