Автор Тема: Tapaciranje na volan  (Прочитано 94831 пати)

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 175
    • MVP Ring
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #285 на: 11 Февруари 2024, 11:14:29 am »
Супер испаднало истово ме чека ми стигна али чекам времево да се зголеми и да и влезам, кажи ми каде треба да де пази при шиењето?

Пс. Последна шанса каде може да набавам парче кожа што користат за тапацирање волани делови од ентериер итн има ли некој информација, сакам да се позанимавам малце секоја информација би била добредојдена
Треба да се внимава многу на припремата и почетокот на шиењето.

Јас немав лепак, искористив двострана леплива трака која едвај лепеше. Таа што дојде со навлаката ја изгубив, а беше подобра. Ако можеш искористи ја цела трака, посебно на рабовите позади волан, каде започнуваш со шиење.

Кај мене на прв поглед излезе добро, но има набори зад позиција 9 и 2. Наборите ми се направија бидеќи премногу ја затегнав кожата на долниот дел, па кога го шиев горниот дел се појавија тие набори и нема како да ги исправам. Среќа се малце подолу од местото каде ми седат прстите па не ми смета, иначе многу ќе ме нервираше.

Мене 2 дена ми требаа, првиот ден 3 сати за долниот дел, и вториот 2 сати за горниот.

Следно барам адекватен мод за кожна кугла на менувачот. Навлакава на воланов направи разлика и на сите со гумени волани им го препорачувам.


Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 287
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #286 на: 11 Февруари 2024, 12:42:20 pm »
@kire95 Не знам за место , ама може да ти потврдам од шо имам видено лично од раазлични мајстори, дека  квалитетот на кожата на сите овие шо тапацираат волани и слично е подпросечен сите јавуваат за година две нешто, изработката била добра во повеќето случаи. Некое еко лајно сите користат, а повеќето наплаќаат како кожа од ној да користат. Оваа навлаката од погоре е од истиот квалитет, ако не и поарен, ако ти се замара со стружење на воланот да го ослабнеш  за да не дојде како кифла да држиш и внимателно шиење и лепење, можеш да постигнеш солиден резултат.
 Ако  не е гумен, ако е кожен, би гледал да ја репарирам и зачувам постоечката кожа, освен ако не е излитена до пластика.

Зошто вакви дезинформации? Воланот на Киата што ми го тапацираа во Битола после година и пол и околу 30тина илјади километри беше потполно ист како и денот кога го зедов. Со редовно чистење и одржување, секако.

Не се сомневам дека имат и такви шо се фалет со квалитетни материјали а користет то шо им се фатило во моментот, ама не мислам дека е во ред ваквата генерализација.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1588
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #287 на: 11 Февруари 2024, 12:49:49 pm »
Кожа си сака одржавање иначе се оштетува ја мојата навлака од али ја пуштив во битола ми ја претапацира направи копија од таа и огромна разлика е на допир кожата vs али навлаката така да сончев ден нерви и да се шие

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4919
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #288 на: 11 Февруари 2024, 15:22:04 pm »
Дезинформации не се, тоа шо имам досега видено такво било, квалитет на работна рака океј, квалитет на материјал дно, за премиум цена. Фабричкиот траел 12 години, шо со репарирање ќе тера уште 10, овие преправаните 2 години просек, цената платена поскапо него половен зачуван.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 287
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #289 на: 11 Февруари 2024, 21:08:15 pm »
"То шо имам видено досега“ и “сите шо тапацираат волани“ не е исто. И јас сум видел тешко ѓубре, не значит дека сите се такви. За мојот можам да кажам дека е добар и после интензивно користење, така да ете бар еден квалитетен.

Дали е на ниво на фабрички волан не би знаел, ама па фабричкиот кај мене беше гумен така да не ми е ни битно.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #290 на: 11 Февруари 2024, 22:32:39 pm »
Какво ли е тоа задоволство во раце да држиш BBC, и онака да се сија на сонце после извесно време ;D