Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 66088 пати)

Отсутен vaci12

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« на: Јануари 13, 2011, 21:48:14 pm »
zdravo decki me interesira sakam da vgradam klima folii na kolata, spored zakonot smee da se zatemnat zadnite stakla na kolata no do 70%, prasav vo novus za ovaa usluga i mi rekoa deka treba da se vadi atest za niv na masinski pa mvr pa tehnicki drn drn, demek moralo da se prijavi deka se vgradeni, pa ne sum bas siguren uste sto ke izleze od celava rabota, prasav vo tehnicki mi rekoa pojma nemame u pss, a policijava dali kaznuva dali ne pojma nemam, me interesira vase mislenje i iskustvo za ovaa rabota, ako znaete nesto pisete, sovetot mi e dobredojden . fala i pozz
« Последно менување: Октомври 02, 2017, 13:09:10 pm zeroSignal »

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9782
 • Giulietta QV
Одг: klima folii
« Одговори #1 на: Јануари 13, 2011, 23:28:27 pm »
zdravo decki me interesira sakam da vgradam klima folii na kolata, spored zakonot smee da se zatemnat zadnite stakla na kolata no do 70%, prasav vo novus za ovaa usluga i mi rekoa deka treba da se vadi atest za niv na masinski pa mvr pa tehnicki drn drn, demek moralo da se prijavi deka se vgradeni, pa ne sum bas siguren uste sto ke izleze od celava rabota, prasav vo tehnicki mi rekoa pojma nemame u pss, a policijava dali kaznuva dali ne pojma nemam, me interesira vase mislenje i iskustvo za ovaa rabota, ako znaete nesto pisete, sovetot mi e dobredojden . fala i pozz
Позади можеш да затемниш и повеќе само несмееш да ставиш огледални фолии. Напред нечепкај (зависи што кола затемнуваш) ама обично фабрички веќе се затемнети стаклата до одреден степен.
Со затемнетите стакла одиш на атест на Машински, мислам дека околу 1500ден. ќе се опрчиш и таму, заверуваш потврда од МВР и немаш проблем на технички и со полиција.
Ова горе е све како треба легално :)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10010
Одг: klima folii
« Одговори #2 на: Јануари 14, 2011, 13:28:17 pm »
Сеуште не казнуваат џандариве ако се возиш без атест. Ова од искуство ти кажувам.

И смееш да ги затемниш и предните стакла до одреден процент. Сега ќе го побарам правилникот или што и да е тоа од МВР и ќе го ставам.
« Последно менување: Јануари 14, 2011, 13:33:06 pm Banzai »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46925
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: klima folii
« Одговори #3 на: Јануари 14, 2011, 13:40:30 pm »

Ова?
можеш да ги затемниш предните до 30%, шофершајбната до 25%, задните до 70%. Искрено не ми се допаѓа кога се приметува разлика во прозорите па би рекол дека сите за 30% само шофершајбната за 25% е доста солидно. Сега рачунај тоа е и со вклучено фабричко затемнување, од незнам колку посто... Значи вкупно затемнување.
« Последно менување: Јануари 14, 2011, 13:47:07 pm Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10010
Одг: klima folii
« Одговори #4 на: Јануари 14, 2011, 13:48:59 pm »
Тоа е тоа, браво! :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20108
Одг: klima folii
« Одговори #5 на: Јануари 17, 2011, 05:54:56 am »
Еммм... Можеш задното стакло апла да го затемниш... Мислам, ако сакаш... Законот го дозволува тоа... Се’ што ти треба, се ретровизори на двете страни :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7553
 • Хорска Секција
Одг: klima folii
« Одговори #6 на: Јануари 17, 2011, 07:37:16 am »
Задните можеш 100% да ги затемниш ако имаш 2 ретровизори, шофершајбната за 25%, а страничните за 30%.

Ме интересира дали џандарите бараат атест за затемнувањето? Дали некој кој има фолии го застанале џандари и му паламуделе околу фолиите?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10010
Одг: klima folii
« Одговори #7 на: Јануари 17, 2011, 11:14:27 am »
Како што кажав погоре, последниве 2 години од кога возам затемнета кола (комада 2), ме имаат застанато 15-20 пати, казнето 5-6 сигурно, ми спомнувале секакви ствари, дури и магленките да ги изгасам на Интеграта (а за некое чудо, истата нема магленки), но за стаклата ништо не ми спомнале.


Али тоа не значи дека од утре можда нема да почнат да казнуваат за тоа ;)
« Последно менување: Јануари 17, 2011, 11:16:19 am Banzai »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20108
Одг: klima folii
« Одговори #8 на: Јануари 17, 2011, 15:09:19 pm »
Како што кажав погоре, последниве 2 години од кога возам затемнета кола (комада 2), ме имаат застанато 15-20 пати, казнето 5-6 сигурно, ми спомнувале секакви ствари, дури и магленките да ги изгасам на Интеграта (а за некое чудо, истата нема магленки), но за стаклата ништо не ми спомнале.


Али тоа не значи дека од утре можда нема да почнат да казнуваат за тоа ;)

:D :D :D
„Џ: Дечко, гаси тоа магленките! -Б: Ама нема магленки... -Џ: Шо бе, ја глуп сум? -Б: Емммм... Не би одговарал на тоа прашање...“ :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31361
 • Таков е животот... јебига
Одг: klima folii
« Одговори #9 на: Јануари 17, 2011, 20:18:25 pm »
Велештрумф, ти си добар. Добро си прошол. На времето кога имав Лада Рива службена со плин, на сообраќајната пишување Лада „Рива - ТНГ“. Џандарот ме убедување дека не сум имал атест и дека ТНГ е модел на Лада Рива... Кретен! :)

Отсутен vaci12

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: klima folii
« Одговори #10 на: Јануари 17, 2011, 23:05:02 pm »
de4ki fala za informaciive, inace za moeto auto fiat doblo se vodi kako tovarno iako ima stakkla odnosno e kombinirano i za tovaranje i patnicko, znaci prvo stavam folii i idam u masinski, po nekoja logika cim e tovarno vozilo smee celo da se zatemni pozadi, i nz dali ke mora atest da praam zatoa sto u soobrakajna se vodi tovarno,pozz

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20108
Одг: klima folii
« Одговори #11 на: Јануари 18, 2011, 01:41:03 am »
de4ki fala za informaciive, inace za moeto auto fiat doblo se vodi kako tovarno iako ima stakkla odnosno e kombinirano i za tovaranje i patnicko, znaci prvo stavam folii i idam u masinski, po nekoja logika cim e tovarno vozilo smee celo da se zatemni pozadi, i nz dali ke mora atest da praam zatoa sto u soobrakajna se vodi tovarno,pozz

Види... Кај нас најчесто логиката не држи вода („Проект Скопје 2014“)... Најдобро ти е, да си прашаш на повеќе места, пред да се нафатиш на било што. Не знам како ќе го есапат Доблото, пошто е комбинирано... Башка, не знам дали добро те сватив, дали позади сакаш да ставиш фолии, низ кои не можеш ништо да видиш (како што ставаат на товарни), или регуларни клима фолии... Како и да е, и за едното и за другото, поубаво распрашај се. За патнички автомобили, би требало да нема проблем со затемнување, се’ додека се почитуваат новите одредби од законот. Нормално, тоа не значи дека нема да налеташ на некој неук претставник на 192, и ќе имаш дебата/драма/трагедија/комедија итн итн...

@Falanga: Абе ја само „симулирав“ ситуација помеѓу Банзаи и особа5234 од Плави Оркестар :) Мене гаф што ми се има десено, службеното лице, после подолго анализирање на мојата лична карта (во која на сликата иам коса од околу 12мм, а во моментот на „распит“, ја имав пуштено до рамена :)), ми рече да одам да извадам нова лична... или евентуално да ја потскратам косата :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3012
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: klima folii
« Одговори #12 на: Јануари 18, 2011, 02:51:03 am »
Како што кажав погоре, последниве 2 години од кога возам затемнета кола (комада 2), ме имаат застанато 15-20 пати, казнето 5-6 сигурно, ми спомнувале секакви ствари, дури и магленките да ги изгасам на Интеграта (а за некое чудо, истата нема магленки), но за стаклата ништо не ми спомнале.


Али тоа не значи дека од утре можда нема да почнат да казнуваат за тоа ;)
lele za ova na tatko mi sakale kazna da mu pishat sum gi pushtil ja vecerta magla koa imalo sabajle se rascistila ama sum zaborail da gi isklucam i tatko mi ne priemtil i djandar go zaprel i mu rekol ne smeesh kazna ke ti pisham, tatko mi mu rekol abe ne znam toa sin mi ja ne ni znam kako ide toa eve ako znaesh iskluci gi, djandarov zirnal u kola ne znael kako mu rekol aj odi i kazi mu na sin ti deka se kaznue po noviot zakon. kakvi legendi se coveceeeee
edit: pardon za ot ali morav :D
« Последно менување: Јануари 18, 2011, 02:52:48 am Kimi R »

Отсутен vaci12

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: klima folii
« Одговори #13 на: Јануари 20, 2011, 18:56:26 pm »
abe kimi me iznasmea svaka ti cast, neznael dzandar da izgasne svetla haha

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9782
 • Giulietta QV
Одг: klima folii
« Одговори #14 на: Јануари 20, 2011, 23:23:17 pm »
Пошто темава е за клима фолии, разбрав дека Dog Security се доста поефтини од Новус, а квалитетно работеле.
Пишете ако имате искуства.