Автор Тема: Сервис за Форд  (Прочитано 17342 пати)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Сервис за Форд
« на: 16 Јуни 2011, 01:13:52 am »
Кажете ми каде е најпобоље да го однесам мојот миленик (Ford Fiesta 1.4 TDCi) на еден сервис со промена на уље и остали детаљи? Некој со кој имате добро искуство и не е скап. МиДа ми се скапи а мислам дека не посветуваат внимание како што треба.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #1 на: 16 Јуни 2011, 01:44:15 am »
Исконтактирај го членот MarijanSK он има сервис, заедно со татко му поправаат коли, добро работи и не е скап. Сервисот се наоѓа во козле, кај бензинската.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #2 на: 16 Јуни 2011, 08:03:17 am »
За промена на уље и филтри, било кој мајстор, можеш и кај Маршер во Auto Prestige, само види да си обезбедиш уље што одговара на моторот.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #3 на: 16 Јуни 2011, 08:52:02 am »
И јас најтопло ти го препорачувам Маршер. Најнапред колата ќе ти биде во стручни, внимателни, педантни и сигурни раце. Но најбитно ќе добиеш коректен и професионален однос и фер цени без подметнувања, лаги и приказни.

Значи не само за ситници кои се редовно одржување, туку за било кој проблем поврзан со механика, електроника и електрика. Да не испаднам ко маркетинг разлгас, ова го пишав бидејќи од сите сервиси каде што сум бил до сега кај него наидов на најкоректен, најстручен и најпрофесионален однос.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #4 на: 16 Јуни 2011, 12:17:16 pm »
каде е тој Маршер? или нешо телефон, факс, гулаб...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #5 на: 16 Јуни 2011, 13:12:38 pm »

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #6 на: 16 Јуни 2011, 14:09:08 pm »
Додо... да не ме сватиш погрешно, ама сервисот од прв степен... не е филозофија и може и бербер, да го изврши... потребното време, за промена уље, филтер за уље и филтер за воздух е потребно 25-30 мин.

Потребен алат една 17ка, груба шмиргла, и штафцигер минус :)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #7 на: 16 Јуни 2011, 14:34:19 pm »
е касно е веќе... те сфатив погрешно!!! : ))) абе јас да си прашам, пошо ова ми е прво афто и слабо сум упатен... мојне пред 25 години имаа Стојадин (zastava 101) и таму све се одвиваше со чекич, штрафцигер и на паркинг : )))

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #8 на: 16 Јуни 2011, 14:46:00 pm »
Па истото ти е и тука, штопна, филтер за масло и филтер за воздух. Како што би рекол еден професор на Машински -"Просто како сајла"  :)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #9 на: 16 Јуни 2011, 14:48:16 pm »
абе брат ми има фиат браво и сеа сам си го смени аутомацкиот саук. У сервис му бараа 3000 а тоа "стварчето" у дуќан е 1200 денари

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #10 на: 16 Јуни 2011, 15:29:11 pm »
абе брат ми има фиат браво и сеа сам си го смени аутомацкиот саук. У сервис му бараа 3000 а тоа "стварчето" у дуќан е 1200 денари

Па гледаш, да дојде кај мене... толку ке му барам... :)

Доволно е сам за себе, да си ги поправаш... немора од други да заработуваш...

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1339
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #11 на: 25 Јуни 2011, 11:33:04 am »
која година ти е фиестата додо?
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #12 на: 25 Јуни 2011, 13:36:04 pm »
2006-та

Отсутен Dema

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #13 на: 06 Август 2015, 20:54:26 pm »
Јас сум нов на форумов и да ве поздравам.
Имам Ford Focus 1.6 TDCI 2005 годиште. Ми се појави проблем пред некое време, ми рекоа демек не е ништо страшно ама јас сепак да прашам.
Проблемот е следен:
За 1ви август одев накај Охрид и угорницата накај Стража (пред исклучувањето кај Маврово) ми се појави Engine System Fault и црвена сијаличка. Нагло изгуби сила и ми застана колата.Ја изгасив и звонев на еден автомеханичар ми рече не е страшно демек. Само што ја изгасив и после тоа кога ја упалив работеше нормално. Искрено, малку ја форсирав нагоре, ама и претходно ми се деси на прав пат.
На враќање пак, исто накај Стража, исто пак почнав да ја форсирам за да видам дали ќе ми се случи истото, ама овој пат ми се појави Sterring System Failure и колата буквално самата ми се изгаси (на сред угорница) и нејќеше првите 5-6 минути воопшто да запали.
Ми рекоа (најверојатно) некој сензор ти е заебан не е ништо страшно, ама па и да е и да не е сакам тоа да го средам.
Некој ако може да ми каже некој поквалитетен (и не многу солен ) сервис освен Ми-Да моторс ќе бидам многу благодарен.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 490
Одг: Сервис за Форд
« Одговори #14 на: 06 Август 2015, 21:41:34 pm »
Сервис "Флојд" добар мајстор излезен од ми-да, се наоѓа на 3-та македонска после американ колеџ а пред средното жуц.