Автор Тема: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport  (Прочитано 86739 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #765 на: Јули 25, 2014, 16:36:04 pm »
Годинава ми е рекордна, 7 000 до сега :D

Отсутен Alfista

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1491
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #766 на: Јули 25, 2014, 20:13:08 pm »
Ја видов Алфата на Куоре, едно мало освежување на боја и некои ситници (кваки и сл.)
ќе тера таа уште 10 години, добар примерок е навистина.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9466
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #767 на: Јули 25, 2014, 20:57:54 pm »
ќе тера таа уште 10 години

Мене вака ... !!! ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47986
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #768 на: Јули 25, 2014, 21:01:43 pm »
Стари слики се ова од мај месец, дај нешто потазе.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Vlatzki

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2071
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #769 на: Ноември 10, 2014, 22:30:33 pm »
Толку малку поминати км, а толку многу кварови ? Шо алфа ќе беше ова жифти све... ;D ;D

Шала на страна, одлично си ја чуваш. :)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #770 на: Јуни 02, 2019, 00:40:18 am »
И дојде редот. Првично ја однесов за промена на варијатор, сензор на брегаста и држач на мотор но стоењето и претходните импровизации си земале данок. На пат до сервис цркна перката а сервисот во Побожје :D.. Негде во Кучевиште, кај чешмата температурата отиде над 110 мораше да ја оладам, додека си седев покрај прекрасната чешма со дигната хауба проаѓаше стадо овци, на момент се почувствував како дел од некој Гранд Тур специал посветен на Итаљанските аута од минатиот век. Се олади моторот и продолжив до сервисот. Таму наидов на топол пречек, опаливме по една домача :D Напраивме список што треба да се сработи и си заминав. По деталната проверка добив неколку слики
Да средиме механиката потоа иде на автолакер..

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38705
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #771 на: Јуни 02, 2019, 01:38:13 am »
Кај го најде мајсторов богу иза леѓа! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1369
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #772 на: Јуни 02, 2019, 20:20:00 pm »
Кај Горан ја правиш? :D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #773 на: Јуни 08, 2019, 19:15:28 pm »
Направен дел од сервисот, сменето:

Варијатор на брегаста.. 3000
Сензор на брегаста....... 1200
Шајбна на брегаста....... 1000
Ребрасти со затегачи.... 4700
Водна пумпа................... 2000
Уље Петронас 10-40...... 2000
Ребраст кајш балансер. 1700
Работна рака................... 3000

Мајсторот после напорна работа замина на одмор. Кога ќе се врати ни останува ламела потисна. На моменталните 18000 плус уште 12-13000 денари.

Моментално моторот спие.

Следна фаза спирали, фарбање, тапацирање волан, хемиско и мала корекција на возачкото седиште..
Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2940
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #774 на: Јуни 08, 2019, 19:30:32 pm »
Аууу, многу се оштетила бојата.

Јас ја памтам само на кровот кога имаше изгорено мала флека од пикавец, валјда.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #775 на: Јуни 08, 2019, 19:41:30 pm »
Цела отиде, само врати крила се ок...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47986
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #776 на: Јуни 08, 2019, 20:02:53 pm »
А каква беше 2009та ко нова светеше.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #777 на: Јуни 08, 2019, 20:22:47 pm »
Ќе свети пак...

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4720
 • хаУс мајстор
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #778 на: Јуни 08, 2019, 21:12:42 pm »
Не да свети.... ;D

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 96
Одг: Alfa Romeo 155 T.Spark 2.0 Sport
« Одговори #779 на: Јуни 08, 2019, 21:24:58 pm »
alfa je to bajo!:)