Автор Тема: Alfa Mito 1.4 tb 155  (Прочитано 1144 пати)

Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Alfa Mito 1.4 tb 155
« Одговори #15 на: 04 Јули 2023, 18:45:11 pm »
Со здравје да се вози.
Хондата кое годиште/мотор е?

@Simo - Carrier159 зашто се препорачува ставање на повеќе уље? За многу модели се препорачува додавање 300-500гр, од фабричка препорака.

Fala , hondata e 2012 god  , 3 ta generacija model 2007-2012  , motor se znae , 2.0 150 konji :) benzin plin e potocno , neuvezena , ne sum prv gazda :)

Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Alfa Mito 1.4 tb 155
« Одговори #16 на: 04 Јули 2023, 18:48:07 pm »
Честитам нова кола
Проблемот на првата генерација до 2013та на М32 менјачите е во каналите за подмачкување на лагерите во десниот блок, по новите модели имаат редизајниран блок со блокатор за улје  и поголеми лагери, истиот блок може  да се најде како кит за репарирање (700усд) на постарите модели на мењачи, со долевање на повеке улје ке му се продолжи малку векот.
 Ако имаш приметено и најмалку шум одма репарирај го , најверојатно ке го замениш само лагерот на долниот сноп ( околу 30еур плус рака), ако чекаш  може да си направиш голем проблем па да ти испадне репарацијата многу скапо

Fala ti , jas ne sum slusnal nikakov shum do sega , ne e loso da najdam i nekoj sto razbira poveke da ja cue da ne bide posle ne sam znajala :)

Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Alfa Mito 1.4 tb 155
« Одговори #17 на: 04 Јули 2023, 18:53:31 pm »
Со здравје да се вози, супер изгледа на сликите. Верувам дека ќе се забавуваш :)

И не заборавај, ако нема уље под неа, нема ни во неа :)))

Sent from my SM-S908E using Tapatalk



Fala ti , ima dosta zabava vo kolata :)
A za muabetot za uljeto . Ima edna zaebancija   koga go vratile od tehnicki covekot, mu rekle nemoze da pomine alfava , se i e ispravno , alfite fabricki se rasipani :) haha

Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Alfa Mito 1.4 tb 155
« Одговори #18 на: 11 Јули 2023, 16:42:15 pm »
Ja urocivme alfata , mi se rasipa mehanizmot na vozackoto sediste 😂. Da ne imate nekoj majstor za preporaka sto moze da go sredi .
 Defektot e malce cuden (metalnata sipka sto ide vo plastikata- rackata za otvaranje , se skrshil  na pola :) ) a deca vozam pozadi. Ili  decava mi se mnogu jaki  ili metalot e slab :)