Автор Тема: Рамнење на Дискови  (Прочитано 32194 пати)

Отсутен Kristijan001

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #75 на: 25 Август 2017, 10:25:25 am »
Дечки број од некој добар дреар ?

Отсутен orce6624

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #76 на: 26 Август 2017, 03:55:04 am »
mirko vo gjorce najdobar majstor za kocnici 070-328-034

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #77 на: 16 Јули 2018, 10:42:29 am »
Некој контакт од тој златановски?

Овој е тој или е некој друг? https://zk.mk/hidro-lab-zlatanovski?lang=en


Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #78 на: 16 Јули 2018, 11:51:35 am »
Fas Vas imaat dobra masina za ramenje diskovi.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #79 на: 09 Мај 2020, 21:11:32 pm »
Дечки, дисковите (веќе еднаш рамнети во септември на дреар по препорака на сервисерот - памет за друг пат) ми се искривија пак. Можеби е и крива главнича како што ми посочи членот is200, али нив би ги мењал доколку дојде до потреба да сменам дискови, искрено незнам што е најпаметна опција.

Ноте: претходно проверено - средена цела предница, центрирање, балансирање гуми, бандаши.

Се решив да ги рамнам машински на кола доколку има простор за тоа нормално, и тргнав да ги посетам сервисиве кои ја вршат оваа услуга + неколку телефонски исконтактирано и испадна дека само еден сервис има еден обичен, основен алат - микромер за мерење дебелина на дисковите (многу битна работа со оглед на тоа што веќе еднаш се рамнети од моја страна а можеби и претходно пред да ја купам колата).

Бев до ЛПР сервисот на Иџе брат му што го држел , таму ме пречека еден вработен бабуш или боље кажано профи искусен фиромјанец кој со своето оштро око процени преку бандаж дека дискот имал материјал и дека бил за рамнење ;D побарав од него дали има микромер или било каков друг сличен алат (незнам, можеби машината прикажува дебелина чим се монтира на диск, тропам) да измери дебелина, приложувајќи му фабрички пропишани дебелини (21-23 мм) - добив одговор дека колку дискови демонтирал он, ја сум немал толку влакна на глава и он одма можел да каже чим ќе го погледне онака остро дискот, немало шо да му објаснуем него ја ;D ;D одма полукружно колата и идеме даље ;D

Фас Вас - дечките се профи и сум презадоволен од нив и од претходни сервисирања - меѓутоа најкоректно ми кажаа немаат таков алат па неможат да проверат, али ако се одлучам за рамнење , дека ќе завршат работа. Фала ви многу ќе ве исконтактирам.

ПСС зајчев рид -  требало прво да идам на инспекција да провереле 3-4 стручњаци и ќе дале конзилијарно мислење, па ќе ми закажеле. - Аа да ве прашам дали може дисковите да ги измерите у дебелина бидејќи веќе се рамнети ? - хехе брат4е неаме тоа ние за мерење не се секирај немуе нисто на дискот акое рамнет хехе - фала позз.

Мајстор Спасе Чаир - неможам никаде да најдам број.

Сервис Златановски - после неколку вртења човеков ми се јави конечно, имал алат ќе ги измерел, тоа се подразбирало (фала богу еден асален). Му викам ќе ти се прејавам за 10 мин за кога да закажеме и од тогаш веќе не успеав да го добијам повторно ;D


Не знам веќе кој да барам , по гугл пребарав све поврзано со рамнење дискови (машински директно на кола) и само овие наведениве сервиси ми излегоа.

Па сакам да ве замолам доколку пропуштам некој мајстор / сервис за оваа услуга од Скопје, кој си ја знае и си ја врши работата како што треба , да ми предложите.
Или пак, доколку некој од вас (од Скопје) има микромер или било што слично што ќе заврши работа, дали би ми излегол во пресрет да си ги измерам сам дисковите :)



Фала ви лепо , и поздрав ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2588
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #80 на: 09 Мај 2020, 21:27:48 pm »
Prvo instrument za merenje ispravnost na glavcina.
Mene toa profi mi go odrabotija vo MAZAK.

Potoa merenje diskovite, no stom se ednaska ramenti ne veruvam deka pak moze da se ramnat a da ostanat vo granici od potrosenost do 2mm.

Za kocnici se raboti i nema zaebancii. Pojdi da ti izmerat glavcinite i ako se ispravni staj si novi diskovi, po moznost i plocki.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #81 на: 09 Мај 2020, 21:40:09 pm »
@M3V8
Фала ти многу на препорака !
Дали станува збор за овој сервис ? http://www.automazak.mk/
Дали исто така работат и со дискови они (проверка, рамнење) ?
И да, потполно се сложувам дека нема играње со кочници , затоа инсистирав да се измерат дисковите, и доколку се утврди дека нема место за рамнење, ведаш ќе земам нови :)

Едит : колку те чинеше зафатот тебе кај нив ? чисто ориентационо.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #82 на: 09 Мај 2020, 21:49:28 pm »
На работа имам и микрометар и магнетен држач за компаратор со кој што би можеле да измериме дали главчината ‘баца‘. Ако имаш кај да растуриш па да мериме може да се договориме да поминам со инструментиве и да видиме. Најосновен алат е ова, не ми е јасно како така селски работат ама тоа е.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #83 на: 09 Мај 2020, 22:39:34 pm »
Има ли шанса штрафовите на тркалата да ти се нерамномерно стегнати?

Причина број еден за искривување на диск е таа.

Не дека ти се мешам, ама штом веќе еднаш си ги рамнел, не е време за нови дискови?

Па и не е бог-зна каква инвестиција... Со плочки, 6000-7000... Мирна глава. Ипак се кочници.

За мерење - финта со монети и шублер. Нема да утврдиш точно, ама да видиш дали си испод 20 милиметри, одма ќе видиш.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
  • .
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #84 на: 09 Мај 2020, 22:40:53 pm »
Pojdete kan servis Mirche vo Gjorce Petrov. Covekot e profi za kocnici. Ima masina za ramenje na diskovi direktno na lice mesto. Mislam deka 20 evra beshe ramenje na par diskovi.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #85 на: 09 Мај 2020, 23:17:12 pm »
На работа имам и микрометар и магнетен држач за компаратор со кој што би можеле да измериме дали главчината ‘баца‘. Ако имаш кај да растуриш па да мериме може да се договориме да поминам со инструментиве и да видиме. Најосновен алат е ова, не ми е јасно како така селски работат ама тоа е.

Фала ти на понудата, ќе видам во понеделник со 2та споменати сервиси од членовите, и доколку сеуште не завршам работа (се надевам нема да дојде до тоа) би те исконтактирал и би частел пиво.

Има ли шанса штрафовите на тркалата да ти се нерамномерно стегнати?

Причина број еден за искривување на диск е таа.

Не дека ти се мешам, ама штом веќе еднаш си ги рамнел, не е време за нови дискови?

Па и не е бог-зна каква инвестиција... Со плочки, 6000-7000... Мирна глава. Ипак се кочници.

За мерење - финта со монети и шублер. Нема да утврдиш точно, ама да видиш дали си испод 20 милиметри, одма ќе видиш.

Искрено не верувам, мада никогаш не може да знаеш. Последен пат тркалата беа симнати кога се рамнеа дисковите, па сето тоа го сработи сервисерот, не верувам дека не ги стегнал добро.

Веќе се распрашав за дискови нови и практично си "одбрав" брембо по цена од 5100 сет + плочки 2800 од дечките во аеродром што увезуваат брембо, ваљда се legit ;D Не ги променив до сега пред се поради потенциајлниот проблем со главчината, не знаев мајстор кој може да ги провери и / или да ги среди, а да ставам половни (60 евра пар) од кај да знам дека тие ќе се прави, мачка у вреќа. Исто така не ги променив поради тоа што немам појма која дебелина се моменталниве дискови, како што пишав погоре, ако се утврди дека нема простор за рамнење, ставам веднаш нови.


Pojdete kan servis Mirche vo Gjorce Petrov. Covekot e profi za kocnici. Ima masina za ramenje na diskovi direktno na lice mesto. Mislam deka 20 evra beshe ramenje na par diskovi.

Фала ти на предлогот, дали имаш бројче од него или пак фб страна од него или било што за контакт ? ќе го исконтактирам во понеделник.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #86 на: 09 Мај 2020, 23:21:20 pm »
Ене ти го бројот на Мирко неколку поста погоре на темава :)

070 328 034

Човекот е експерт за кочници.


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2588
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #87 на: 10 Мај 2020, 10:06:02 am »
@Bokica vo Mazak mislam deka ne ramnat diskovi. Barem taka bese pred edno 2 god.

Jas imav problem so tresenje na blago kocenje.
Prvo sve premerija, i bese utvrdeno deka glavcinite se pravi, diskovite se iskrivile.
Mi montiraa novi diskovi/plocki i od togas edno 30k nemam problemi.

Ja ne bi frlal pari na veke ramneti diskovi, a koi najverovatno veke ni nemaat prostor za ramnenje. Bi utvrdil kade e problemot, i ako za sreka glavcinite ti se ramni stavanje novi solidni diskovi i resen problemot.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #88 на: 10 Мај 2020, 18:09:44 pm »
Дечки, дисковите (веќе еднаш рамнети во септември на дреар по препорака на сервисерот - памет за друг пат) ми се искривија пак. Можеби е и крива главнича како што ми посочи членот is200, али нив би ги мењал доколку дојде до потреба да сменам дискови, искрено незнам што е најпаметна опција.

Ноте: претходно проверено - средена цела предница, центрирање, балансирање гуми, бандаши.

Се решив да ги рамнам машински на кола доколку има простор за тоа нормално, и тргнав да ги посетам сервисиве кои ја вршат оваа услуга + неколку телефонски исконтактирано и испадна дека само еден сервис има еден обичен, основен алат - микромер за мерење дебелина на дисковите (многу битна работа со оглед на тоа што веќе еднаш се рамнети од моја страна а можеби и претходно пред да ја купам колата).

Бев до ЛПР сервисот на Иџе брат му што го држел , таму ме пречека еден вработен бабуш или боље кажано профи искусен фиромјанец кој со своето оштро око процени преку бандаж дека дискот имал материјал и дека бил за рамнење ;D побарав од него дали има микромер или било каков друг сличен алат (незнам, можеби машината прикажува дебелина чим се монтира на диск, тропам) да измери дебелина, приложувајќи му фабрички пропишани дебелини (21-23 мм) - добив одговор дека колку дискови демонтирал он, ја сум немал толку влакна на глава и он одма можел да каже чим ќе го погледне онака остро дискот, немало шо да му објаснуем него ја ;D ;D одма полукружно колата и идеме даље ;D

Фас Вас - дечките се профи и сум презадоволен од нив и од претходни сервисирања - меѓутоа најкоректно ми кажаа немаат таков алат па неможат да проверат, али ако се одлучам за рамнење , дека ќе завршат работа. Фала ви многу ќе ве исконтактирам.

ПСС зајчев рид -  требало прво да идам на инспекција да провереле 3-4 стручњаци и ќе дале конзилијарно мислење, па ќе ми закажеле. - Аа да ве прашам дали може дисковите да ги измерите у дебелина бидејќи веќе се рамнети ? - хехе брат4е неаме тоа ние за мерење не се секирај немуе нисто на дискот акое рамнет хехе - фала позз.

Мајстор Спасе Чаир - неможам никаде да најдам број.

Сервис Златановски - после неколку вртења човеков ми се јави конечно, имал алат ќе ги измерел, тоа се подразбирало (фала богу еден асален). Му викам ќе ти се прејавам за 10 мин за кога да закажеме и од тогаш веќе не успеав да го добијам повторно ;D


Не знам веќе кој да барам , по гугл пребарав све поврзано со рамнење дискови (машински директно на кола) и само овие наведениве сервиси ми излегоа.

Па сакам да ве замолам доколку пропуштам некој мајстор / сервис за оваа услуга од Скопје, кој си ја знае и си ја врши работата како што треба , да ми предложите.
Или пак, доколку некој од вас (од Скопје) има микромер или било што слично што ќе заврши работа, дали би ми излегол во пресрет да си ги измерам сам дисковите :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Фала ви лепо , и поздрав ;D

Бучук ли беше од Сингелич лево нагоре, него барај го, има познавање.

Инаку дискови се рамнат на самото возило, не да се вадат!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Рамнење на Дискови
« Одговори #89 на: 10 Мај 2020, 20:12:05 pm »
Лани менував плочки и рамнев дискови,имав мало тресење при кочењето но имав и како цивкање да го наречам од десното предно тркало при возење,цивкањето се губаше при милиметарско притискање на сопирачката но по испуштање пак се јавуваше.После промената на плочките и рамнењето на дисковите тој звук се изгуби за после некое време повторно да се појави,тресење при кочење нема но тој звук страшно ме иритира,дисковите се релативно нови на технички сопирачките дадија одлични резултати.
Совет некој од поупатените,мајсторот не ми дава да ги менувам дисковите а сум спремен само да се изгуби тој звук.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!