Автор Тема: Драг Трки - Dragster  (Прочитано 30593 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20286
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #15 на: Мај 13, 2013, 15:34:37 pm »
Изгледа некој не ја свати поентата на самата тема.Поентата е не да се ставаат резултати од трки и сл. туку да се дискутира околу моторите,возилата нивните спецификации.
Ако за некој е идиотизам развивање на над 500км/х за помалку од 5секунди тогаш мислам дека е на погрешен форум.
 :)


Yup..idiot. ::)

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9450
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #16 на: Мај 13, 2013, 18:16:34 pm »
Ако за некој е идиотизам развивање на над 500км/х за помалку од 5секунди тогаш мислам дека е на погрешен форум.
 :)

Во инженерски поглед, да, импресивни бројки се тоа. Али не го гледам интересен како тркачка дисциплина.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25625
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #17 на: Мај 14, 2013, 14:15:22 pm »
Токму така. Истото би можел и компјутер да го постигне. Да го елиминираме возачот целосно од процесот.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47481
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #18 на: Мај 14, 2013, 14:16:17 pm »
A тек замисли како ќе го извози Нирбургринг компјутерот. Може да сањаат возачите за времето што би го постигнал.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7519
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #19 на: Мај 14, 2013, 15:42:15 pm »
Изгледа некој не ја свати поентата на самата тема.Поентата е не да се ставаат резултати од трки и сл. туку да се дискутира околу моторите,возилата нивните спецификации.
Ако за некој е идиотизам развивање на над 500км/х за помалку од 5секунди тогаш мислам дека е на погрешен форум.
 :)
http://www.youtube.com/watch?v=LPd014Xnt5Q

Yup..idiot. ::)
Jesus has left the building ;D

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9450
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #20 на: Мај 14, 2013, 16:37:10 pm »
A тек замисли како ќе го извози Нирбургринг компјутерот. Може да сањаат возачите за времето што би го постигнал.

Баш сакам да ја слушнам/прочитам идејата за алгоритамот (иако многу пати ми се свртило во глава тоа да компјутер вози кружна стаза)...

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47481
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #21 на: Мај 14, 2013, 16:40:11 pm »
Во код или може описно?

Се земаат снимки од стазата, се прави истата во координати, се одредува најдобра линија итеративно, се даваат контролите на возилото. Исто како и за било која игрица со коли...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9450
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #22 на: Мај 14, 2013, 16:58:36 pm »
Описно мислев, се разбира.

Во ред е тоа, ги напиша очигледните работи кои секако мора да се земат, може преку racelogic да ти исцрта патека со едно поминување по неа. Ама што правиме со оптималните брзини и грип на стазата? Како би се вршеле корекциите при подуправливост и надуправливост.. тоа е маката. :)

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 627
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #23 на: Мај 14, 2013, 17:25:28 pm »
преку machine learning компјутерот сам ќе учи нема да е најдоброто време во првиот круг што повеќе врти повеќе параметри ќе собира и ќе проектира подобра линија за возење

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9450
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #24 на: Мај 14, 2013, 17:31:44 pm »
Па да, ланч контролот на ГТР така работи. Првиот пул ти е за да ја прочита подлогата па вториот пат поубаво ќе тргне затоа што го има меморирано грипот и соодветно на тоа ќе си се подеси како да појде.

Ама за круг баш ќе се измачи додека најде оптимални параметри со оглед на тоа што може да постои различен асфалт, различна влажност и тн.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47481
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #25 на: Мај 14, 2013, 18:35:18 pm »
Итеративно како што реков. :) Цел предмет вештачка интелигенција се учи на факс, а камо ли една стаза... :) :)
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38440
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #26 на: Мај 14, 2013, 18:46:43 pm »
Цел предмет, а ни една стаза не е совладана од вештачка интелигенција.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47481
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #27 на: Мај 14, 2013, 18:48:11 pm »
Тоа е повеќе до електро-механиката, него ли до алгоритмите. :)
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9450
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #28 на: Мај 14, 2013, 18:50:54 pm »
И уште милијарда други фактори..

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20286
Одг: Драг Трки - Dragster
« Одговори #29 на: Мај 15, 2013, 09:37:28 am »
Ne e ontopic bash...ali cisto da probam da dolovam del od rabotite za koi napamet jadete baburi...

https://www.facebook.com/photo.php?v=643213512360713