Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 120720 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3844
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1035 на: Ноември 10, 2019, 20:21:22 pm »
Прашувам за по некоја година ако се одлучам i10 да ја освежам :)

Тане?

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2678
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1036 на: Ноември 10, 2019, 20:37:02 pm »
Прашувам за по некоја година ако се одлучам i10 да ја освежам :)

Тане?
folija centar skopje na fb

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20108
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1037 на: Декември 20, 2019, 09:15:48 am »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3328
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1038 на: Декември 20, 2019, 09:22:39 am »

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
 • BMW E90
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1039 на: Декември 20, 2019, 10:26:38 am »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9897
 • Архитект
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1040 на: Декември 20, 2019, 14:38:40 pm »
Ова Ammonia water се купува како такво или треба да се направи смеша?
Ај некој шо разбира троа хемија, нека кажи упатство.

Иначе амоњак има во средство за чистење на прозори, тоа прозирното од Ajax.


Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1041 на: Декември 20, 2019, 18:16:59 pm »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?

исчисти го со APC, а потоа заштити го  ;D

http://www.autopro.mk/produkt/vnatreshna-upotreba/all-purpose-cleaner

http://www.autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/convertible-weatheproofer

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
 • BMW E90
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1042 на: Декември 26, 2019, 15:19:40 pm »
Ова Ammonia water се купува како такво или треба да се направи смеша?
Ај некој шо разбира троа хемија, нека кажи упатство.

Иначе амоњак има во средство за чистење на прозори, тоа прозирното од Ajax.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Мислам дека Амонијак пакување може да се најде по супермаркетите или да се праша по (земјоделски?) аптеките..
https://www.wikihow.com/Make-Soapy-Ammonia-Cleaning-Solution

Ископав информативен македонски текст кај шо се спомнува Амонијак, а подоле има и повеќе начини на чистење крв во зависност од материјалот:
http://www.sezadomot.com.mk/cistenje_i_odrzuvanje_damki.htm

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2714
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1043 на: Декември 26, 2019, 15:52:30 pm »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?

исчисти го со APC, а потоа заштити го  ;D

http://www.autopro.mk/produkt/vnatreshna-upotreba/all-purpose-cleaner

http://www.autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/convertible-weatheproofer

APC на крв не се понаша најдобро. Црвеното испаѓа, ама по некое време пожолтува.

Можда откако ќе се исуши, треба уште еднаш да се помине.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1044 на: Декември 26, 2019, 20:10:11 pm »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?

исчисти го со APC, а потоа заштити го  ;D

http://www.autopro.mk/produkt/vnatreshna-upotreba/all-purpose-cleaner

http://www.autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/convertible-weatheproofer

APC на крв не се понаша најдобро. Црвеното испаѓа, ама по некое време пожолтува.

Можда откако ќе се исуши, треба уште еднаш да се помине.

не треба да прави проблем APC, ако е изгорен кровот од сонце па сега вади боја, пробај разреди со повеќе вода

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
 • BMW E90
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1045 на: Декември 26, 2019, 20:42:23 pm »
Дечки, некој да не знае како може да се исчисти крв од платно/штоф/тапацир/тепих?

исчисти го со APC, а потоа заштити го  ;D

http://www.autopro.mk/produkt/vnatreshna-upotreba/all-purpose-cleaner

http://www.autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/convertible-weatheproofer

APC на крв не се понаша најдобро. Црвеното испаѓа, ама по некое време пожолтува.

Можда откако ќе се исуши, треба уште еднаш да се помине.

не треба да прави проблем APC, ако е изгорен кровот од сонце па сега вади боја, пробај разреди со повеќе вода
Не знам колку внимателно читаш, ама се прави муабет за крв а не кров.

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1046 на: Декември 26, 2019, 20:54:55 pm »
Дечки се извинувам ама грешка голема,  ;D ;D ;D и тоа не еднаш ама неколку постови
лелееееее дечки што направивме

Отсутен galeb

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1047 на: Април 27, 2020, 10:06:23 am »
Дечки знае ли некој дали има дистрибутер во македонија за Maxolen препарати??

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2678
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1048 на: Април 29, 2020, 12:55:21 pm »
Jas mislam deka nema a sto ti treba ako me e tajna

Отсутен galeb

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1049 на: Април 29, 2020, 19:50:12 pm »
Mi treba eden cleaner od nivnite proizvodi