Автор Тема: Чистење на кожен волан.  (Прочитано 6190 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5973
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #30 на: 08 Ноември 2023, 14:13:44 pm »
Ако е кожна шалт таблата, да. Кожата ако се накисне, има можност да се оштети, т.е. набабри и подоцна да испука. Што помалку се мокри, тоа подобро.

А регулар шалт табла, јас не би прскал директно, пошто имам по автоматизам оверспреј на шофершајбната, па после и неа треба да ја бришам.

На крпа / четка прво, па пребиришуваш.

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #31 на: 08 Ноември 2023, 16:22:59 pm »
Иначе нов е сајтов досега немам нарачувано од него али поголем дел од производите се одреден попуст од козментика https://ananas.mk/kategorii/avto-moto/avto-oprema-i-odrzhuvanje/chistenje-i-odrzhuvanje-na-vozila

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4083
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #32 на: 08 Ноември 2023, 17:46:06 pm »
Цените се топ, плус за Скопје имате бесплатна достава. Во Прилеп во Аком се истите цени. А многу производи од К2 ги има и на Лукоил.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4050
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #33 на: 19 Ноември 2023, 17:09:17 pm »
Денеска го чистев воланот со Sonax Premium Class Leather Cleaner. Пената нанесена на четката што ја купив, па со четката го поминав убаво воланот. За цел волан ми требаше по 3 пати да ставам од пената на четката, по 3 притискања :) Почекав 1-2 минути, можеби требаше повеќе, нема везе, па пребришав со мф крпа. Не е веќе мрсен воланот, но можеби следен пат подобро ќе ја направам процедурата за подобри ефекти. Со четката го исчистив и кожниот дел од топката на мењачот и кожата одоколу, па пребришав.
Еве неколку слики, можда се приметува разлика :)
Пред:




Потоа:




Крпата:


После тоа со APC растворено во однос 1:40 ги поминав сите пластики било да се обични, како хромирани или гумираните. Прскав со пумпица на мф крпа како ракавица, па на пластиките па проаѓав со чиста мф крпа. Не беше колата никогаш чистена вака, само усисавана внатре и 1-2 пати ако е со мокра крпа пројдено да се собере прашина.
На крај избришав од внатре шофершајбната, ретровизорот и дисплејот со средство за стакла, прскав исто на нова мф крпа па пребришував со друга. Толку за денеска, начекав 13 степени, па здравје следно пак вака кога ќе ја перам во перална и да не е ладно.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6333
  • Бенве сие бенве
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #34 на: 19 Ноември 2023, 17:11:45 pm »
Земи си машинче на пареа, ја од лидл најдов околу 20еур беше некаде мислам дека ќе помогне во чистењето на воланот, така барем сум гледал дека ги чистат по јутјуб


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4050
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #35 на: 19 Ноември 2023, 17:15:25 pm »
Не сум до толку ентузијаста па и ти, еве гледаш после 3 години првпат да ја зачистам :) Може да купам средсво за кожа за после чистење за да трае кожата повеќе или да личи на понова кога ќе ја продавам :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4734
Одг: Чистење на кожен волан.
« Одговори #36 на: 19 Ноември 2023, 18:48:21 pm »
Не сум до толку ентузијаста па и ти, еве гледаш после 3 години првпат да ја зачистам :) Може да купам средсво за кожа за после чистење за да трае кожата повеќе или да личи на понова кога ќе ја продавам :)
ke ja sminkame za prodazba

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk