Автор Тема: Полирање на возила  (Прочитано 737277 пати)

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3450 на: 18 Јануари 2017, 11:27:30 am »
Ај ја вака да си кажам лично што мислам читајќи ги двајцава „професионални“ детајлери кои само се препукуваат еден со друг кој бил подобар. И двајцава може имате познавање и убаво работите тоа што го работите, ама пред се ваквото однесување мене ми дава негативно мислење и ќе размислам дали ќе му ја доверам колата на таков човек. Прво карактер, убаво да се однесува спрема муштеријата, да не се фали самиот себе мислејќи дека е the best, UNIKAT!!1, n.1 во Македонија и слично, т.е да не лета во облаци.
Јасно е дека ако Мафра ти се спонзори тие ќе ги фалиш ама дека се најдобри или нема подобри, не се согласувам.
Исто ќе спомнам и за Сонакс, спонзори океј се убаво, ама фалбата е како рѓа.

Поштување до Даме, единствено тој ми остави впечаток на човек пред се, а после и како професионалец во својата работа.
Браво мајсторе.  :-*

Не сакам да бидам грешно разбран, едноставно си го искажав моето мислење.  :)

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3451 на: 18 Јануари 2017, 11:47:39 am »
Башка со ваков пристап во стилот на "многу си глупак" "два грама мозок немаш" ваков си онаков си, само се губат муштерии било сегашни било потенцијални, некој да даде свое мислење а ти да му вратиш и да му влезеш јако со такви зборови, не допустливо е за еден "професионалец" да праи и да кажува такви работи, финтата е да привлечете што повише муштерии, а не да ги изгубите сегашните и потенцијалните, без разлика кој и да го кажал тоа, ништо лично немам ни спрема едниот ни спрема другиот, ама такви работи да се читаат ми е некако невкусно, поготово на форум кој што е отворен да го читаат и други луѓе кои што не се зачленети на него. Значи пак ќе кажам добронамерен совет, ништо лично. А ако не се лажам имаше дел у правилата на форумот за предупредување и санкционирање лични навреди, поготово за вакви ко гром од ведро небо. Не е во ред од ничија страна. Темава сепак е направена за споделување мислења, совети и помош нели? :D

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,11.0.html (нека си стои тука) ;D

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3452 на: 18 Јануари 2017, 15:45:26 pm »
Ај ја вака да си кажам лично што мислам читајќи ги двајцава „професионални“ детајлери кои само се препукуваат еден со друг кој бил подобар. И двајцава може имате познавање и убаво работите тоа што го работите, ама пред се ваквото однесување мене ми дава негативно мислење и ќе размислам дали ќе му ја доверам колата на таков човек. Прво карактер, убаво да се однесува спрема муштеријата, да не се фали самиот себе мислејќи дека е the best, UNIKAT!!1, n.1 во Македонија и слично, т.е да не лета во облаци.
Јасно е дека ако Мафра ти се спонзори тие ќе ги фалиш ама дека се најдобри или нема подобри, не се согласувам.
Исто ќе спомнам и за Сонакс, спонзори океј се убаво, ама фалбата е како рѓа.

Поштување до Даме, единствено тој ми остави впечаток на човек пред се, а после и како професионалец во својата работа.
Браво мајсторе.  :-*

Не сакам да бидам грешно разбран, едноставно си го искажав моето мислење.  :)
Nikogas nesum pisal protiv producti ili sum go pofalil productot deka e No.1so go koristam.Sum objavil link so i kako.Mozam samo ka dazam za so sluzi i kako se koristi itn.So odnesuvanje so musterija:Prvo i musterijata treba da znae kako dase odnesuva i pisuva so majstorot.Ne znaci deka stalno majstorot e kriv.Na postaveniot link mesto dase prasa zasto se brusi i se polira?Majstorot e kriv? Bez da postavi prasanje?i plus napadnat so ne ubavi komentari?normalno deka e uvreda i za majstorot.Ni musterijata ili obratno majstorot so musterijata mozet eden bez drug.Postovaj za dasi postovan

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3453 на: 18 Јануари 2017, 15:59:18 pm »
Башка со ваков пристап во стилот на "многу си глупак" "два грама мозок немаш" ваков си онаков си, само се губат муштерии било сегашни било потенцијални, некој да даде свое мислење а ти да му вратиш и да му влезеш јако со такви зборови, не допустливо е за еден "професионалец" да праи и да кажува такви работи, финтата е да привлечете што повише муштерии, а не да ги изгубите сегашните и потенцијалните, без разлика кој и да го кажал тоа, ништо лично немам ни спрема едниот ни спрема другиот, ама такви работи да се читаат ми е некако невкусно, поготово на форум кој што е отворен да го читаат и други луѓе кои што не се зачленети на него. Значи пак ќе кажам добронамерен совет, ништо лично. А ако не се лажам имаше дел у правилата на форумот за предупредување и санкционирање лични навреди, поготово за вакви ко гром од ведро небо. Не е во ред од ничија страна. Темава сепак е направена за споделување мислења, совети и помош нели? :D

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,11.0.html (нека си стои тука) ;D
Da tocno im pravilnici Ali za site ednakvo.Prvo jas sum uvreden i napadnat.Bez da se postavi prasanje.Koj e potkupen od nekoj drug ili ucen da uvredi i da pisuva komentari.Sekoj treba dase postova eden so drug.Ako ne se postavuva link,slika za kolite ili productite.kako ke ima Tema za soveti,mislenje i prasanje.Pozdrav

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3454 на: 18 Јануари 2017, 18:54:49 pm »
Браво за зборовите. Сигурен сум дека со вакво понашање ќе привлечеш голем број муштерии.

Да се вратиме на темата. Прочитај шо си пишал. Нигде немаш пишано дека е лакирано. Значи дека лажеш. Ставаш слики и го опишуваш како само да си го полирал, а ти уствари си го лакирал и си го полирал и со тоа се фалиш колку добро полираш.

Во овој пост имаш пишано брусење и полирање. И овој да не го лакираше? Зашто го имаш брусено? Затоа што ти е полесно да дојдеш до краен ефект, муштеријата го гледа стааакло, презадоволен, си иде и за година дена возење без заштита почнува да се лупи дека не си му оставил ич лак на колата. Можеш да објаснуваш за полирање и лакирање на женски форум. Не сум будала некој како тебе да ме лаже, да ми раскажува приказни. Твојата работа не е добра зашто е краткотрајна и од ова што го видов тој шо ја донел колата кај тебе подобро да си ја остаел како што е!
Poliranje na vozilo
Brusenje i poliranje bez zastita
 Pred (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
 Potoa (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


П.С
Ако може објасни како спремаш кола за полирање. Цел процес.

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3455 на: 18 Јануари 2017, 20:39:05 pm »
Bravo i na tebe.Prema majstori so vakvi uvredi neke mozis da si popravis vozilo.

Od temata:si me uvredil sum te uvredil.Zaboravi.Zs posle karanje ima i dobri raboti vo koe mozeme da sme epten jaki drugari ili prijateli
Za poliranjeto ima mnogu varijanti.Kako od kade da pocnuvas kao se priprema mozam.samo Privatno dati odgovoram.Zatoa so na nekomu ke dojde dobrodojdeno vo forumot.
Da postaviv sliki brusenje poliranje i ke postavuavm o ponataka
Voziloto dojde kajnas o drug koj ja farbal-lakiral haubata.
Imase oranzina-portokal pa morase brusi i dase polira
Okolu farbanje ili lakiranje treba da znaes-ili dase rasprasas so kolegi majstori deka nema vo svetot,kako roboti vo fabriki,ovlasteni servisi,privatni servisi deka farbanjeto-lakiranjeto ke bide sve ok bez prasinka ili po nekogas nema da isteci,na nekoje mesto da nema oranzina.Sekogas i sekade se koristi brusenje i poliranje.Toj so ja izmislil bojata,lakot go izmislil smirglata,pastite,masinite,vosokot pa i keramickata zastita
Zatoa ima i se odrzuva obuki,treninzi dase uci i samo da uci za poznavanje na materijali,producti.Nikoj ne e roden sve znajko.Ako ima potreba od nesto drugo objasnuvanje ke odgovaramDobra nok i bidimi pozdraven.

« Последно менување: 19 Јануари 2017, 19:12:15 pm naser »

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3456 на: 19 Јануари 2017, 22:31:38 pm »
Eve eden link od zivo.Profesorot od USA Chris Larson master detailer.Koj raboti brusenje-poliranje.Dali se farbani-lakirani ili novi bez razlika.Toj taka raboti.Zavisi sega koj kako keme svati.Ete jas da nese falam.Izberete sami
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10206324346547118&id=1820457450
Vo zivo preku FB.Koj go ima prijatel moze dago gleda.Koj ne e slobodno neka gleda na negoviot profil. Chris Larson

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3457 на: 19 Јануари 2017, 22:50:11 pm »
Ај ја вака да си кажам лично што мислам читајќи ги двајцава „професионални“ детајлери кои само се препукуваат еден со друг кој бил подобар. И двајцава може имате познавање и убаво работите тоа што го работите, ама пред се ваквото однесување мене ми дава негативно мислење и ќе размислам дали ќе му ја доверам колата на таков човек. Прво карактер, убаво да се однесува спрема муштеријата, да не се фали самиот себе мислејќи дека е the best, UNIKAT!!1, n.1 во Македонија и слично, т.е да не лета во облаци.
Јасно е дека ако Мафра ти се спонзори тие ќе ги фалиш ама дека се најдобри или нема подобри, не се согласувам.
Исто ќе спомнам и за Сонакс, спонзори океј се убаво, ама фалбата е како рѓа.

Поштување до Даме, единствено тој ми остави впечаток на човек пред се, а после и како професионалец во својата работа.
Браво мајсторе.  :-*

Не сакам да бидам грешно разбран, едноставно си го искажав моето мислење.  :)
Башка со ваков пристап во стилот на "многу си глупак" "два грама мозок немаш" ваков си онаков си, само се губат муштерии било сегашни било потенцијални, некој да даде свое мислење а ти да му вратиш и да му влезеш јако со такви зборови, не допустливо е за еден "професионалец" да праи и да кажува такви работи, финтата е да привлечете што повише муштерии, а не да ги изгубите сегашните и потенцијалните, без разлика кој и да го кажал тоа, ништо лично немам ни спрема едниот ни спрема другиот, ама такви работи да се читаат ми е некако невкусно, поготово на форум кој што е отворен да го читаат и други луѓе кои што не се зачленети на него. Значи пак ќе кажам добронамерен совет, ништо лично. А ако не се лажам имаше дел у правилата на форумот за предупредување и санкционирање лични навреди, поготово за вакви ко гром од ведро небо. Не е во ред од ничија страна. Темава сепак е направена за споделување мислења, совети и помош нели? :D

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,11.0.html (нека си стои тука) ;D

Мислам дека некои “мајстори“ овде на форумот треба секојдневно да ги читаат овие 2 поста, зошто како што гледам, ниту еден од нив ги разбрал како што треба. Друго, на форум и пред сите се нај нај нај, во приватни пораки сосема 3 муабет, дигитално, автоматски, рефлексно го губиш муштеријата. Реков еднаш и пак ке речам, оставете другите да ве фалат, однесувајте се како професионалци(нели мајстори сте), со ефтини муабети и финти ништо не добивате, можеби за кратко кај некои членови што не се разбираат, ама и тоа кратко ке трае, особено денес кога интернетот е распространет и доволно е само еден муштерија да се пожале и да те навреди и да те ставе на пик и да пише билокаде, дали на форум, дали на фб група, небитно, и ти да останеш без муштерии. Ова не го кажувам конкретно за некој член, ова го кажувам на сите што работат со оваа работа(полирање и сл) и сакат да продолжат да работата. Секако, јас нема да ви ја сопрам или земам работата, вие самите ке го направете тоа, ова само најдобронамерно, другарски совет по втор пат кажувам. Можам само да го пофалам членот Даме, што се однесува професионално и ми објасни од А до Ш, а на другите “мајстори“ и посакувам среќа.

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3458 на: 19 Јануари 2017, 23:17:10 pm »
Ај ја вака да си кажам лично што мислам читајќи ги двајцава „професионални“ детајлери кои само се препукуваат еден со друг кој бил подобар. И двајцава може имате познавање и убаво работите тоа што го работите, ама пред се ваквото однесување мене ми дава негативно мислење и ќе размислам дали ќе му ја доверам колата на таков човек. Прво карактер, убаво да се однесува спрема муштеријата, да не се фали самиот себе мислејќи дека е the best, UNIKAT!!1, n.1 во Македонија и слично, т.е да не лета во облаци.
Јасно е дека ако Мафра ти се спонзори тие ќе ги фалиш ама дека се најдобри или нема подобри, не се согласувам.
Исто ќе спомнам и за Сонакс, спонзори океј се убаво, ама фалбата е како рѓа.

Поштување до Даме, единствено тој ми остави впечаток на човек пред се, а после и како професионалец во својата работа.
Браво мајсторе.  :-*

Не сакам да бидам грешно разбран, едноставно си го искажав моето мислење.  :)
Башка со ваков пристап во стилот на "многу си глупак" "два грама мозок немаш" ваков си онаков си, само се губат муштерии било сегашни било потенцијални, некој да даде свое мислење а ти да му вратиш и да му влезеш јако со такви зборови, не допустливо е за еден "професионалец" да праи и да кажува такви работи, финтата е да привлечете што повише муштерии, а не да ги изгубите сегашните и потенцијалните, без разлика кој и да го кажал тоа, ништо лично немам ни спрема едниот ни спрема другиот, ама такви работи да се читаат ми е некако невкусно, поготово на форум кој што е отворен да го читаат и други луѓе кои што не се зачленети на него. Значи пак ќе кажам добронамерен совет, ништо лично. А ако не се лажам имаше дел у правилата на форумот за предупредување и санкционирање лични навреди, поготово за вакви ко гром од ведро небо. Не е во ред од ничија страна. Темава сепак е направена за споделување мислења, совети и помош нели? :D

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,11.0.html (нека си стои тука) ;D

Мислам дека некои “мајстори“ овде на форумот треба секојдневно да ги читаат овие 2 поста, зошто како што гледам, ниту еден од нив ги разбрал како што треба. Друго, на форум и пред сите се нај нај нај, во приватни пораки сосема 3 муабет, дигитално, автоматски, рефлексно го губиш муштеријата. Реков еднаш и пак ке речам, оставете другите да ве фалат, однесувајте се како професионалци(нели мајстори сте), со ефтини муабети и финти ништо не добивате, можеби за кратко кај некои членови што не се разбираат, ама и тоа кратко ке трае, особено денес кога интернетот е распространет и доволно е само еден муштерија да се пожале и да те навреди и да те ставе на пик и да пише билокаде, дали на форум, дали на фб група, небитно, и ти да останеш без муштерии. Ова не го кажувам конкретно за некој член, ова го кажувам на сите што работат со оваа работа(полирање и сл) и сакат да продолжат да работата. Секако, јас нема да ви ја сопрам или земам работата, вие самите ке го направете тоа, ова само најдобронамерно, другарски совет по втор пат кажувам. Можам само да го пофалам членот Даме, што се однесува професионално и ми објасни од А до Ш, а на другите “мајстори“ и посакувам среќа.
Jas ti dadov odgovor od moja strana.Neznam dali go procita.Prema toa daj odgovor.Praviloto e isto za sekogo.Postavi i ti nekoi sliki i linkovi pa ke diskutirame.So posledniot link sto e postaven nikogo nesum uvredil.Bas toa treba dase gleda ili profilot dase gleda.Za ponataka da nema uvredi.Bas odgovara na stranava.Pozdrav

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #3459 на: 19 Јануари 2017, 23:43:03 pm »
Може број од таа пичката од сонакс? Фала

Sent from my Huawei P9


Присутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3460 на: 19 Јануари 2017, 23:44:53 pm »
Може број од таа пичката од сонакс? Фала

Sent from my Huawei P9


drugarka mi e ke ti.go pustam brojot vo pp  :D ama treba da ja imas cela extreme serija od sonax

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3461 на: 19 Јануари 2017, 23:51:09 pm »
Може број од таа пичката од сонакс? Фала

Sent from my Huawei P9


Hahahha gi ima poveke.Jas ova ja odbrav.Lolllllll

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3462 на: 19 Јануари 2017, 23:53:59 pm »
Може број од таа пичката од сонакс? Фала

Sent from my Huawei P9


Hahahha gi ima poveke.Jas ova ja odbrav.Lolllllll
Може број од таа пичката од сонакс? Фала

Sent from my Huawei P9


drugarka mi e ke ti.go pustam brojot vo pp  :D ama treba da ja imas cela extreme serija od sonax
9
@Dame.Ke muse slosi.Koja od koja da odberes.Popopo

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3463 на: 24 Јануари 2017, 16:14:29 pm »

Отсутен naser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 145
Одг: Полирање на возила
« Одговори #3464 на: 25 Јануари 2017, 22:47:37 pm »
Sve e ok.No kao prvo ovaj tretman vo EU,UK,ASIA,USA.pocetna cena 3000€ do 5000€.A kaj nas ova ne plateno.Vtoro za vakva usluga vo MKD na zalost nema uslovi.Pre.skapa investicija.Da nese lazeme.Ova go kazuvam vo moe ime.Koj kako saka neka me razbere.