Автор Тема: Полирање на возила  (Прочитано 742023 пати)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4095 на: 08 Октомври 2018, 15:03:08 pm »
Ajde ajde nasi sme si, priznaj si deka zafarba malku  ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4096 на: 08 Октомври 2018, 16:45:38 pm »
Овој на суво ја има бришано маму и ебал ..

Со сува 800ка ја има пребришувано... :-X

Се бута у грмушките на Водно.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4097 на: 12 Октомври 2018, 22:57:52 pm »
Пред година ипол хаубата ми ја полираа и заштитија со керамика, за да видам како ќе биде.

Иако работата беше сработена профи (поздрав до апликаторот), хаубата беше исполирана топ, претпоствавувам и глинирана пред тоа (не бев цело време присутен) градот што беше претходното лето во Скопје ја утепа хаубата во иста мера како и останатите каросериски делови, така да немојте да се лажете дека ако има керамика каросеријата е нешто заштитена, врска нема.

Само за курч и престиж е, ништо повеќе, ако веќе сакате нешто подобро идете со восок, поефтино е.

Ова го пишувам пошто приметувам дека на секоја фалба на нова кола се пушта муабетот дека супер би било да се аплицира керамика, од некого тенденциозно, од некого не.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4098 на: 12 Октомври 2018, 23:36:54 pm »
Па добро, керамиката е наменета за заштита на лакот од перење (оштетување со ситни гребнатини при бришење/перење) и од други површински оштетувања (грепкања) и измет од створења. Град секако ако ја утепа нема да има разлика дали имала керамика или не, лимот се деформира.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3123
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4099 на: 13 Октомври 2018, 11:18:03 am »
Па добро, керамиката е наменета за заштита на лакот од перење (оштетување со ситни гребнатини при бришење/перење) и од други површински оштетувања (грепкања) и измет од створења. Град секако ако ја утепа нема да има разлика дали имала керамика или не, лимот се деформира.
потполно се согласувам со констатацијата и морам да кажам дека и керамиката не е семоќна но многу помага да се заштити возилото и тоа многу повеќе од сите други заштити

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4100 на: 15 Октомври 2018, 07:43:18 am »
@smole Среќа само град што паднал, ако си мислел дека не се витка хаубата од керамиката, можда ќе си пробал и низ ѕид да поминеш „јееааа имам керамикааа непробојна ми е каросеријата сеааа“ ;D ;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4101 на: 15 Октомври 2018, 08:01:32 am »
Керамиката сметам дека е глупост, ја имам и имам право да коментирам. Подобро убаво полирање плус восок како што си следува по процедура отколку керамика, следен пат така би играл. Друго што безконтактно е перена постојано и бришена со микрофибер и пак е изгребана кога се гледа под некој агол.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4102 на: 15 Октомври 2018, 08:05:32 am »
Јас прв пат читам на форумот дека керамика може да те заштити од град или ако некоја будала рипа или скока на хауба :D дури и ако ја переш колата со четки и со микро фибер ракавица па после тоа ја пребришуваш пак со микро фибер крпи гарантирам за 1 година повторно ќе се појават мали гребаници па ти ако сакаш не восок, керамика што сакаш ставај, спас нема освен оние фолиите што се ставаат на цел автомобил. Затоа перење ако се може без-контактно само со вап и сушење со возење неколку километри а стаклата со крпа наменета за пребришување стакла. И потоа, резултатот ќе е ваков :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4103 на: 15 Октомври 2018, 08:12:32 am »
Јас не мислам дека е глупост, само очекувањата треба да се снижат малце... Мене ми пречи само што добра керамика е прескапа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4104 на: 15 Октомври 2018, 08:12:59 am »
Ако планирам да ја возам 100год ќе ја пробам и таа опција

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3123
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4105 на: 15 Октомври 2018, 16:39:38 pm »
Јас не мислам дека е глупост, само очекувањата треба да се снижат малце... Мене ми пречи само што добра керамика е прескапа.
potpolno se soglasuvqm so tebe

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4106 на: 16 Октомври 2018, 12:28:47 pm »
@smole Среќа само град што паднал, ако си мислел дека не се витка хаубата од керамиката, можда ќе си пробал и низ ѕид да поминеш „јееааа имам керамикааа непробојна ми е каросеријата сеааа“ ;D ;D ;D ;D

Кој ти вика дека не пробав? :)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4943
  • The Spartan General
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4107 на: 16 Октомври 2018, 12:32:29 pm »
Кој ти вика дека не пробав? :)

Ако добро се сеќавам, го носеше Субаруто во Прилеп на таков третман.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4108 на: 16 Октомври 2018, 12:34:02 pm »
Кој ти вика дека не пробав? :)

Ако добро се сеќавам, го носеше Субаруто во Прилеп на таков третман.

Аха, и супер беше изработена хаубата али едноставно не е за мене.

Не очекував од град да не се оштети колата, но јас бенефит не видов од керамиката а таков зафат кошта фина пара.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Полирање на возила
« Одговори #4109 на: 16 Октомври 2018, 14:27:04 pm »
Epa zatoa ko so rece Marjan pogore, ubavo poliranje i zastita so nekoj dobar sealant i vosok vrz nego i pak ke ima kolata solidna zastita i ke trae dolgo vreme, a ke bide daleku poevtino od keramika  ;D
Primer nesto vaka  ;D
https://youtu.be/ZtILoTKSXq8
« Последно менување: 16 Октомври 2018, 14:34:32 pm Roci »