Автор Тема: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer  (Прочитано 11687 пати)

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19656
Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« на: Април 22, 2013, 09:29:10 am »
Во неколку наврати имам кажано дека мојот Лансер, што е меѓу првите што ги донесоа тука, има прилично очајна звучна изолација. Се надевам дека тоа е сменето кај поновите модели, а знам дека е подобрено кај Спортбек. Ениху, поради тоа што мене, невестата и кучето ќе не’ чека замашен пат, решив малку да инвестирам на полето на изолација и комфор, што значеше дека ќе го држам во дводневно заточеништво нашиот ни мил ем драг член Tome-Colt, кој што заврши ненормално најодлична работа у свет и сум му вечен должник.

Проектот низ слики:

1. Врата од гепек и долен дел

 

 

 

 

     

 2. Задни крила и врати

   

   

   

   

   


На крајот се случи нешто невообичаено за Лансерот... Бидна испран :)
Пошто сум дибек, не ми текна да измерам бучност пред и потоа, туку можам само да кажам дека прави огромна разлика во внатрешноста, во знак на огромно зголемување на комфорот и тишината, и анулирање на непотребните звуци. Дури и преоѓањето преку нерамнини на патот (што кај нас е жива реткост нели) многу се придуши. И музиката поубаво звучи сега :)

Уште еднаш, најголема благодарност до Томе Колтовски!
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45173
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #1 на: Април 22, 2013, 09:38:48 am »
Препаметна идеја.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15980
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #2 на: Април 22, 2013, 09:41:13 am »
eптен нај паметно на свет... вака и топлинска изолација се добива, и звучна изолација и претпоставувам сега кога се затвара врата или гепек не звучи како тенекија.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tome-Colt

 • Близок до администрацијата
 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4633
 • Муфљуз
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #3 на: Април 22, 2013, 09:43:40 am »
Со здравје да си се раатисуваш :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #4 на: Април 22, 2013, 09:47:36 am »
Ако не е тајан колку чинеше материјалот за овој проект и што материјал користеше ?

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4572
 • ~ Full of soul ~
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #5 на: Април 22, 2013, 09:50:03 am »
Браво супер,ме интересира колку време ви одзеде овај зафат .. :)
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19656
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #6 на: Април 22, 2013, 10:09:46 am »
eптен нај паметно на свет... вака и топлинска изолација се добива, и звучна изолација и претпоставувам сега кога се затвара врата или гепек не звучи како тенекија.

Тоутали!! Огромна разлика на ова поле!

Ако не е тајан колку чинеше материјалот за овој проект и што материјал користеше ?

Материјалот е нешто као сунѓер/пена со 9 мм дебелина и се користи при термичка и звучна изолација на климатизациони системи. Чини 5 евра/квадрат.

Браво супер,ме интересира колку време ви одзеде овај зафат .. :)

Саботата околу 7-8 саата, и у неделата некои 4-5, со вклучена пауза за скара :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #7 на: Април 22, 2013, 10:20:27 am »
Значи Armaflex на тоа и ми личеше, ама до сега не сум го корител за звучна изолација, ама чим врши работа ќе го имам во предвид.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45173
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #8 на: Април 22, 2013, 10:21:46 am »
eптен нај паметно на свет... вака и топлинска изолација се добива, и звучна изолација и претпоставувам сега кога се затвара врата или гепек не звучи како тенекија.

Тоутали!! Огромна разлика на ова поле!

Ако не е тајан колку чинеше материјалот за овој проект и што материјал користеше ?

Материјалот е нешто као сунѓер/пена со 9 мм дебелина и се користи при термичка и звучна изолација на климатизациони системи. Чини 5 евра/квадрат.

Браво супер,ме интересира колку време ви одзеде овај зафат .. :)

Саботата околу 7-8 саата, и у неделата некои 4-5, со вклучена пауза за скара :)
Баш за ова зборував пред година дена, само црно беше. За намената е измислено.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14135
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #9 на: Април 22, 2013, 10:49:27 am »
Се гледаше вчера дека е утепан Томе :D
Колку квадрати утепавте ако не е тајна?

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19656
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #10 на: Април 22, 2013, 10:57:42 am »
5 и ситно :)

Тек па на круговите и триаголниците коа им влеговме... :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4225
 • French diamond
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #11 на: Април 22, 2013, 11:27:00 am »
Многу одамна му се спремам на багажникот, ама никако да земам матерјал. Како го залепивте ?

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15980
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #12 на: Април 22, 2013, 12:21:09 pm »
самолеплив е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5096
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #13 на: Април 22, 2013, 12:44:50 pm »
Znaci  kolku stedele vo lancerov ,na matrejal,cudo ej nisto ne stavile izolacija....

Ubavo ste go sredile bravo

Отсутен Tome-Colt

 • Близок до администрацијата
 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4633
 • Муфљуз
Одг: Звучна изолација на Mitsubishi Lancer
« Одговори #14 на: Април 22, 2013, 12:57:46 pm »
Морам да напоменам дека повеќе се одеше на функционалност отколку на естетика затоа што и така изолацијата е покриена со панели.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“