Автор Тема: Помош при избор на аудио плеер  (Прочитано 16529 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #15 на: 22 Август 2013, 23:32:30 pm »
Тоа ти е ствар на вкус...
Ставени еден до друг, мене последните модели на Пионеер ми делуваат како да се од пазар...Нема концепт, нема усогласеност, све е конфузно и расеано...
За ЈВЦ тоа е одамна познато, дека врска нема изгледот, но вадат прекрасен звук, исполнет со динамика...За разлика од него Пионирот свири премногу метално, а кај Кенвудот како да недостига некој дел од спектарот на средни, односно некако се премногу потиснати.. Вокалот го има, но некако недостасува нешто во бојата...Барем јас така го чувствувам звукот...
Не е се до излезот, туку и до сетирањето на предпојачалото, кое е најмногу задолжено за квалитетот на звукот...
Алпина ке ги заборавев, да, не се лоши, но се далеку од тоа што некогаш беа...
+ се појави и кинеска варијанта, која има само УСБ...Свири поочајно него што можете да си претпоставите и чини неверојатни 3500 денари...
Со среќа нека е. :)

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #16 на: 22 Август 2013, 23:52:26 pm »
Не велам јас дека секоја Алпина свири беспрекорно. Онаа јас што  ја земав беше нешто повеќе од 5 вакви Кенвуди и е да кажам во долниот дел од средниот ранг на Алпини. Оние HU под 10к не би ги есапел ако имам фабричко за да го менувам. Над тоа веќе може нешто да се направи но мора да се подредат и другите елементи што во принцип значи целосно менување на озвучување.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #17 на: 23 Август 2013, 00:12:29 am »
Мене ми беше смачено да режам цедиња за секоја втора песна што сакам дам и пее во кола,па да се нервирам дали ќе го чита цедето,или на појаки дупки ќе го прекинува,денеска го продадов и ќе додадам некој денар ќе си земам едно од овие две за да си ги скратам маките,звучките и не ми се некој квалитет,јез да се пионер ама некоја си ентри класа,така да ќе ми брка работа едно од овие две радивца.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #18 на: 23 Август 2013, 00:22:39 am »
Ќе брка, и јас сум строго против CD-a. Ги откажав од секаде(немам ни компјутер со CD ни DVD player) само на  XBOX-от имам, ама тој само за игри од што мора.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #19 на: 23 Август 2013, 08:41:56 am »
Видиш, тука се разидуваме во мислењата, а и си контадикторен...
Спомнуваш квалитетни алпини над 10к денари, што мислам дека нема да најдеш испод 15к, а сега ми кажуваш дека со ЦД-а или со ДВД-ја си се скарал...
А од друга страна љубиш МП3 итн итн кои посрање звук не може да имаат...
10 пати покомпресиран звук може да слушаш на лоу енд звучки и радио...
За бркање работа МП3 е топ, а да слушнеш квалитетен звук е далеку од доволно...
Се си има свое...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #20 на: 23 Август 2013, 09:09:51 am »
Што се однесува до цена/квалитет реков под 10к не го менувам фабричкото. Тоа не значи дека е аудиофилска опрема тоа што е во тие 10к.

Што се однесувма до дигиталните формати има подршка за za WMA Lossles, FLAC ili direkten што во принцип го подржува истиот аудиофилси квалитет доколку трегнеш по него. Но тоа ќе го оставам за дома оти за во кола не гледам причина  зошто да инвестирам во толку префинета опрема.

Она што го вози тоа аудио сосема добро му прилега AAC што е нешто поквалитетно од MP3 за истиот bitrate.

Не верувам дека пластиката во кола ќе го помогне аудифилското ужување после температурните и механичките оштетувања што ќе настанат со тек на време во кола, мултиплицирано со безбројните маки што ги носи механичкото движење и ударите во дупки.

Да не отварам муабет за „пиратските“ варијанти со кои многу се залажуваат а добиваат копија на музика генерирана од MP3-ка.


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #21 на: 23 Август 2013, 12:30:08 pm »
Тоа е точно...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #22 на: 05 Септември 2013, 12:35:51 pm »
да не отворам нова тема, мислење за нешто вакво
http://www.etc-shop.de/auto-hifi/autoradios/autoradio-cd-mp3-usb-sd-bluetooth-aeg-ar-4021/a-81007633/
цената не ја гледајте пониска е

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #23 на: 05 Септември 2013, 16:21:21 pm »
Без оглед на цената, каква сака нека е, мене радиово не ми се допаѓа.

Отсутен rikic13

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567

Отсутен Damien

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #26 на: 24 Декември 2015, 13:02:35 pm »
Луѓе, ве молам за совет за плеер до кај 4-5к денари, за во Алфа 147 (со стандардни звучници). Сегашниот оригинален HU не ми вади некој звук, а и многу ме нервира режење на аудио цд-ња, па и само Вербатим да биле, па еднаш го чита еднаш не. Значи барам да вади добар звук, и да има AUX. И по можност да има излези за појачало/сабвуфер, за понатаму.

Отсутен gug1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #27 на: 08 Март 2017, 18:58:18 pm »
За алфа 147 некое сд плеерче, ама да не ми се двое у боја многу од оригиналното ?

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk


Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #28 на: 09 Март 2017, 00:09:15 am »
Не знам како свети алфата внатре, го имам ова за продавање.

Свети црвено и зелено.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,21373.0.html

Отсутен gug1

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Помош при избор на аудио плеер
« Одговори #29 на: 11 Март 2017, 15:45:54 pm »
Не знам како свети алфата внатре, го имам ова за продавање.

Свети црвено и зелено.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,21373.0.html
сиво ми е околу него , сакам нешто слично ..

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk