Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 593361 пати)

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3250
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10710 на: Мај 17, 2020, 18:00:01 pm »
Бреееееј небо и земја, 159-тица љепотиц.

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3092
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10711 на: Мај 21, 2020, 09:20:57 am »


Отсутен trkalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 332
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10712 на: Мај 21, 2020, 12:37:11 pm »
алфисти каде може да се најде половни делови за 156ска. Фала. Поздрав

Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
 • Virus-Alfa
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10713 на: Мај 21, 2020, 19:25:30 pm »
алфисти каде може да се најде половни делови за 156ска. Фала. Поздрав


Aleksandar, ima se za Fiat i Alfa.

LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10714 на: Мај 21, 2020, 19:41:32 pm »
"LEGO" за возрасни деца.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10715 на: Мај 22, 2020, 08:04:20 am »
Клабери со 147 пред фејс, дали и кај вас вентилацијата дува онака слабо? Се приметува тек 3-4 брзина. На други коли го имаш Мерлин Монро ефектот, овде некако мехх.

Не менува многу филтерот за клима, колата е убаво издувана и усисана со усисивач.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10716 на: Мај 22, 2020, 08:32:01 am »
Кај мене сум приметил дека филтерот за клима има „век на траење“ од 5-6 месеци. Бидејќи филтерот е од 2 дела, кај „докторот“ ми кажаа финта да го сменам редоследот на филтрите, пошто едниот малку повеќе се прља од другиот, и на тој начин го продолжувам векот за уште 2-4 месеци.
Со нови филтри - фуче!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен damjanku

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 211
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10717 на: Мај 22, 2020, 22:16:13 pm »
^^Може да се каже дека и кај мене е исто така и со сменет нов филтер за полен.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10718 на: Мај 22, 2020, 22:28:04 pm »
Кај мене сум приметил дека филтерот за клима има „век на траење“ од 5-6 месеци. Бидејќи филтерот е од 2 дела, кај „докторот“ ми кажаа финта да го сменам редоследот на филтрите, пошто едниот малку повеќе се прља од другиот, и на тој начин го продолжувам векот за уште 2-4 месеци.
Со нови филтри - фуче!

Па за да фучи ќе треба некое миленце да се стави :)

А кој е "докторот"?!?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10719 на: Мај 22, 2020, 22:45:44 pm »
Кај мене сум приметил дека филтерот за клима има „век на траење“ од 5-6 месеци. Бидејќи филтерот е од 2 дела, кај „докторот“ ми кажаа финта да го сменам редоследот на филтрите, пошто едниот малку повеќе се прља од другиот, и на тој начин го продолжувам векот за уште 2-4 месеци.
Со нови филтри - фуче!

Па за да фучи ќе треба некое миленце да се стави :)

А кој е "докторот"?!?
Матичниот бе, нашиот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10720 на: Мај 23, 2020, 11:29:18 am »

Леле колку била побрза Алфава @Simo - Carrier159 и тоа на драг. Во реалност барем дупло поголема ќе е разликата заради шасијата. 

А тек Џулија...


П.С. маканон е 2020кг? Wait what? Polo/Skala/Golf од 2020кг! И после Астра била тешка со 1500кг...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25388
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10721 на: Мај 23, 2020, 17:41:59 pm »
Macan не е на MQB. Macan е на MLB платформата, теееееееееееееееееехнички најблиску е до Audi Q5, иако сериозно, сериозно е преработена архитектурата за во Macan.

И ја сум изненаден дека е тежок, уопште не се осеќа као таков зад волан. Плус, да бидам искрен, импресиониран сум дека успеа да му кидне на Стелвиото, иако Стелвиото е 200 кила полесно и има плус 70 коња.

(Плус, колку е неубаво стелвиото, тоа чудо едно...)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10722 на: Мај 23, 2020, 18:53:04 pm »
Дека бело, па и со црни бандажи... Башка СУВ...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20031
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10723 на: Мај 23, 2020, 19:19:22 pm »
Тибам колите.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10724 на: Мај 23, 2020, 19:32:23 pm »
Кога би тргнал правилно тој со Алфата, веројатно други песни би се пееле. Од авион се гледа дека со Алфата не тргнуваат со torque/brake.  Да не зборуваме за бијасот на Matt Watson.

https://youtu.be/CJTWplJ6Fo4?t=229Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.