Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1177223 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10305 на: 13 Јуни 2019, 10:11:58 am »
X2, X4, X6, GLA, GLE, Juke, 500x, CH-R и да не набројувам уште еден куп практични прегледни прекрасни SUV возилца, чија основна намена е да ја подобрат практичноста на номални коли. Да не почнам со варијантите како X8, Q9 итн, или кои и веќе бројки да ги носат...

Не е до курчот и невкусот.
Сакаат безбедно да се осеќаат.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10306 на: 13 Јуни 2019, 10:24:23 am »
Се додека те репнат 30-40% % повисоки трошоци за регистрација и осигурување, иако под хауба во 90% случаи имаш 1.5 моторче,  вози си го Кодиакот.

Бидејќи :

- во случај на судар од напред  со тркалото во скут ќе ми дојдеш.
- во случај да ме собереш од позади со тркало во гепек ќе ми влезеш.
- кога возам позади тебе поима немам што се случува пред тебе.
- повеќе простор зафаќаш на јавни паркинзи и во сообраќај.
- тешко мене ако не ме видиш на пешачки или со точак/мотор.

Ти стварно немаш допир со реалноста. Сувовиве ги направи не камиони, туку багери ебате. Генерализираш до бесвест, и свесен си за тоа. Ама една прегледност што има во Калибра со ниско седење упм.


- во случај на судар од напред  со тркалото во скут ќе ми дојдеш. си слушнал за појас?
- во случај да ме собереш од позади со тркало во гепек ќе ми влезеш. збориме за СУВ не за  G-Class 8х8
- кога возам позади тебе поима немам што се случува пред тебе. - кога возиш позади шлепер/автобус имаш појма?
- повеќе простор зафаќаш на јавни паркинзи и во сообраќај. - а караваните помалце простор зафаќаат? Ако ништо друго 70% од сувовите не се подолги од седани туку повисоки а на паркинг тоа не смета
- тешко мене ако не ме видиш на пешачки или со точак/мотор. - значи тие што возат камиони се слепи?

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10307 на: 13 Јуни 2019, 10:26:33 am »
X2, X4, X6, GLA, GLE, Juke, 500x, CH-R и да не набројувам уште еден куп практични прегледни прекрасни SUV возилца, чија основна намена е да ја подобрат практичноста на номални коли. Да не почнам со варијантите како X8, Q9 итн, или кои и веќе бројки да ги носат...

Не е до курчот и невкусот.
Сакаат безбедно да се осеќаат.
Не бе експерти, сакам кога сум на повисоко и нема потреба да ти се правдам за изборот. Тој имагинарен курч е само во твојата глава и производ на фрустрација. Ама да ти дадеме Opel Grandland X одма ќе се препородиш па ќе те читаме тука како СУВовите уствари имале смисла.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10308 на: 13 Јуни 2019, 10:39:15 am »
Во дилема сум дали да те ставам во легендарни или да те пријавам на админ.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10309 на: 13 Јуни 2019, 10:51:13 am »
Толку а?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10310 на: 13 Јуни 2019, 10:55:40 am »

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10311 на: 13 Јуни 2019, 10:56:31 am »
Ќе се изразам со најкултурен стил што се негува кај мене на село:

Оре дамаебам, ова модерното време сите ги изнаполна со фрустрации, оти сите чорбаџии се сторивме, па сега маки мачиме со ова коливе нови... на времето, не думаш ти мал си, татка со Шкодата (Чамојца, жолта) го носи еден пријател со син му в салон за нови коли (оти пријателов немаше кола, па да си купи ко шо си носи редо), влегваат и пријателов го прашва син му:
- Оли, која да ја земиме бамуја?
- Тате она црвената бамуја, ко најуба да е!
Ај аирлија, се напраја со нова Лада Рива, со мерцедес маска...

Не беше на времето толку тешко да се мавни одлука, сега мака се мачи за да се одбери, за греој народо, се исфрустрира...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10887
  • 430i
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10312 на: 13 Јуни 2019, 11:29:05 am »
X2, X4, X6, GLA, GLE, Juke, 500x, CH-R и да не набројувам уште еден куп практични прегледни прекрасни SUV возилца, чија основна намена е да ја подобрат практичноста на номални коли. Да не почнам со варијантите како X8, Q9 итн, или кои и веќе бројки да ги носат...

Не е до курчот и невкусот.
Сакаат безбедно да се осеќаат.

Пред малце поминав, језиво...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

https://vecer.press/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D1%84%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%9F%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BD/

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10313 на: 13 Јуни 2019, 11:45:01 am »
Бочно мислам дека ако дуваш доволно јако, ќе се превртат.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10314 на: 13 Јуни 2019, 14:58:54 pm »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Џулиа е купе со 4 врати затоа што задните врати се бескорисни за реално користење. Стелвиото управува исто добро како Џулиата а има доста повеќе простор насекаде. И двете не се дораснати на конкурентите во инфотејнмент и некои други технолошки работи.



Не постои фејспалм гиф доволно јак да го опише моето чуство во моментов ;D  Очигледно не си имал допир со двете возила сем на слики од интернет и од далеку низ град што си ги видел ;D

BTW, Инфотејмент системот не игра улога во компарација на двете возила пошто е исти.

Двете коли ги имам возено и меѓу нив две подобар и попаметен избор е стелвиото. Истото не можам да го кажам дека X3 е подобар избор од Ф30, различен избор е тука. Инфотејнментот и другите технологии играат улога кога го споредуваш со конкуренцијата.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10315 на: 13 Јуни 2019, 16:36:47 pm »
Еве пример со Рено кога бирав кола кој што мислам може да се преслика и кај другите брендови.
Клио, Каптур, Меган (само што излезе).
Класите се очигледни, цените на вторите две беа речиси исти за слични нивоа на опрема.
Трендот (не сум имун) плус позитивните работи од повисокото седиште, ме влечеше кон каптурот.
Но, кога ќе ги споредиш другите работи, Меганот е посоодветен избор во секој поглед (да не заборавиме на цената).

Заклучок:
Барем 80% што купиле Каптур (Клио по цена на Меган) не биле водени од практични потреби туку биле водени од трендовски потреби, тука влегува и лечењето комплекси.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10316 на: 13 Јуни 2019, 17:35:51 pm »
Покрај меган мене пример би ми било срам да се возам во каптур зошто го сметам за трендовско ауто наменето за женска популација.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10317 на: 13 Јуни 2019, 17:36:05 pm »
Факт е дека колку е поголемо возилото, толку помал е половиот орган на сопственикот.

И, 3, 2, 1..

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10318 на: 13 Јуни 2019, 17:36:41 pm »
Факт е дека колку е поголемо возилото, толку помал е половиот орган на сопственикот.

И, 3, 2, 1..

Најмал им е на оние со Фантом.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10319 на: 13 Јуни 2019, 17:39:12 pm »
 Затоа постои Гоуст.