Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1170823 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10290 на: 12 Јуни 2019, 21:50:04 pm »
Топ се сувови и си се продаваат одлично на пазарот на кој што се наменети. Пример Стелвиото е многу подобра/покомплетна кола него ли Џулиата.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10291 на: 12 Јуни 2019, 21:54:12 pm »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10292 на: 12 Јуни 2019, 21:58:09 pm »
Легендарни тролања.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10293 на: 12 Јуни 2019, 22:12:06 pm »
Наивност левел 100 :)

Наивност е да се мисли дека само ради маркетинг некој одреден производ се продава највеќе во својот сегмент. Маркетингот помага да се продава повеќе ама нема да те искачи на врвот ако не го имаш најдобриот производ.


"Најдобрите" на "врвот" во 2018.




Ford F-Series – 1,076,153 registrations.
Toyota Corolla – 934,348 registrations. ...
Honda Civic – 812,767 registrations. ...
Toyota RAV4 – 807,116 registrations. ...
Nissan X-Trail/Rogue – 771,145 registrations
Honda CR-V – 736,471 registrations




Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10294 на: 13 Јуни 2019, 05:53:19 am »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Џулиа е купе со 4 врати затоа што задните врати се бескорисни за реално користење. Стелвиото управува исто добро како Џулиата а има доста повеќе простор насекаде. И двете не се дораснати на конкурентите во инфотејнмент и некои други технолошки работи.

Наивност левел 100 :)

Наивност е да се мисли дека само ради маркетинг некој одреден производ се продава највеќе во својот сегмент. Маркетингот помага да се продава повеќе ама нема да те искачи на врвот ако не го имаш најдобриот производ.


"Најдобрите" на "врвот" во 2018.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Ford F-Series – 1,076,153 registrations.
Toyota Corolla – 934,348 registrations. ...
Honda Civic – 812,767 registrations. ...
Toyota RAV4 – 807,116 registrations. ...
Nissan X-Trail/Rogue – 771,145 registrations
Honda CR-V – 736,471 registrations





Не живееме во САД.

https://www.motoringresearch.com/car-news/europes-best-selling-cars-2018/

Од 25, само 10 се кросовери/сувови.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10295 на: 13 Јуни 2019, 07:28:45 am »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Џулиа е купе со 4 врати затоа што задните врати се бескорисни за реално користење. Стелвиото управува исто добро како Џулиата а има доста повеќе простор насекаде. И двете не се дораснати на конкурентите во инфотејнмент и некои други технолошки работи.



Не постои фејспалм гиф доволно јак да го опише моето чуство во моментов ;D  Очигледно не си имал допир со двете возила сем на слики од интернет и од далеку низ град што си ги видел ;D

BTW, Инфотејмент системот не игра улога во компарација на двете возила пошто е исти.
« Последно менување: 13 Јуни 2019, 07:40:17 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10296 на: 13 Јуни 2019, 08:40:14 am »
Ова кога ги читам експертиве што признаваат само седани и хечови си ги замислувам во глава како возат на Водно, ок евентуално Плетвар го искачиле во животот и шалтаат 2ра 3тра 2ра 3тра, се потат и се замислуваат колку подобро е управувањето од сув пошто нели тоа управување да ти било многу важен фактор при купување на возило. Тешење.


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10297 на: 13 Јуни 2019, 09:18:22 am »
Баш би сакал да ми објасниш подетално за двете точки: Подобра и покомплетна. Ете, маркетингот и тебе те боде у ребра, викаш дека се топ сувови :)

Џулиа е купе со 4 врати затоа што задните врати се бескорисни за реално користење. Стелвиото управува исто добро како Џулиата а има доста повеќе простор насекаде. И двете не се дораснати на конкурентите во инфотејнмент и некои други технолошки работи.

Наивност левел 100 :)

Наивност е да се мисли дека само ради маркетинг некој одреден производ се продава највеќе во својот сегмент. Маркетингот помага да се продава повеќе ама нема да те искачи на врвот ако не го имаш најдобриот производ.


"Најдобрите" на "врвот" во 2018.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Ford F-Series – 1,076,153 registrations.
Toyota Corolla – 934,348 registrations. ...
Honda Civic – 812,767 registrations. ...
Toyota RAV4 – 807,116 registrations. ...
Nissan X-Trail/Rogue – 771,145 registrations
Honda CR-V – 736,471 registrations





Не живееме во САД.

https://www.motoringresearch.com/car-news/europes-best-selling-cars-2018/

Од 25, само 10 се кросовери/сувови.


Не живееме ни на Плутон.
Мојата листа е во глобални рамки.

https://www.motoringresearch.com/car-news/worlds-best-selling-cars-2018/


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10298 на: 13 Јуни 2019, 09:47:04 am »
Ова кога ги читам експертиве што признаваат само седани и хечови си ги замислувам во глава како возат на Водно, ок евентуално Плетвар го искачиле во животот и шалтаат 2ра 3тра 2ра 3тра, се потат и се замислуваат колку подобро е управувањето од сув пошто нели тоа управување да ти било многу важен фактор при купување на возило. Тешење.


И ја кога ги читам тие што сакаат СУВ возила си замислувам во глава какви фрустрации си лечат со „џипчињата“, ама па не им се потресуем многу. Тешење за други димензии што недостасуваат во животот изгледа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10299 на: 13 Јуни 2019, 09:49:35 am »
Ова кога ги читам експертиве што признаваат само седани и хечови си ги замислувам во глава како возат на Водно, ок евентуално Плетвар го искачиле во животот и шалтаат 2ра 3тра 2ра 3тра, се потат и се замислуваат колку подобро е управувањето од сув пошто нели тоа управување да ти било многу важен фактор при купување на возило. Тешење.


И ја кога ги читам тие што сакаат СУВ возила си замислувам во глава какви фрустрации си лечат со „џипчињата“, ама па не им се потресуем многу. Тешење за други димензии што недостасуваат во животот изгледа.


"Capitalism breeds innovation".

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10300 на: 13 Јуни 2019, 09:53:20 am »
Нормално дека ќе изгледаат слично кога сликата е намерно така направена.

Ем, за жал, легислатива налага многу дизајнерски компромиси ради безбедност, па затоа имаме некои генерални сличности. :/

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10301 на: 13 Јуни 2019, 09:54:47 am »
И ем марктенигот те навлекуе на контејнери :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10302 на: 13 Јуни 2019, 10:00:06 am »
Ова кога ги читам експертиве што признаваат само седани и хечови си ги замислувам во глава како возат на Водно, ок евентуално Плетвар го искачиле во животот и шалтаат 2ра 3тра 2ра 3тра, се потат и се замислуваат колку подобро е управувањето од сув пошто нели тоа управување да ти било многу важен фактор при купување на возило. Тешење.


И ја кога ги читам тие што сакаат СУВ возила си замислувам во глава какви фрустрации си лечат со „џипчињата“, ама па не им се потресуем многу. Тешење за други димензии што недостасуваат во животот изгледа.
Еден многу прост пример.

Имам буџет од 35.000 евра. Дали да земам Кодиак напукан со опрема или Пасат Караван исто така напукан со опрема. Да, сакам автомобили уживам во возење но имам фамилија и факт е дека со сув практичноста е подобра. Почнувајќи од прегледноста поради повисоко седење, полесно ставање колички и детски седишта, повеќе простор над глава. Пасатот пак ќе ми понуди подобри перформанси, потрошувачка и управливост. Работата што треба да ја разбереш е дека било која опција да ја земеш таа ќе биде твоја поради икс причини.

Зошто побогу ако возам СУВ треба да лечам фрустрации, зарем твојата помисла дека некој лечи фрустрација всушност е само во твојата глава?

Има говеда во сообраќајот без разлика што возат и колку е скапо. Да, повеќето говеда возат скапи коли, СУВови ама со генерализацијава што се прави на форумов за СУВови е ништо друго освен лечење фрустрации :)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10303 на: 13 Јуни 2019, 10:03:16 am »
Се додека те репнат 30-40% % повисоки трошоци за регистрација и осигурување, иако под хауба во 90% случаи имаш 1.5 моторче,  вози си го Кодиакот.

Бидејќи :

- во случај на судар од напред  со тркалото во скут ќе ми дојдеш.
- во случај да ме собереш од позади со тркало во гепек ќе ми влезеш.
- кога возам позади тебе поима немам што се случува пред тебе.
- повеќе простор зафаќаш на јавни паркинзи и во сообраќај.
- тешко мене ако не ме видиш на пешачки или со точак/мотор.
« Последно менување: 13 Јуни 2019, 10:08:30 am Stratro »

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10304 на: 13 Јуни 2019, 10:09:03 am »
X2, X4, X6, GLA, GLE, Juke, 500x, CH-R и да не набројувам уште еден куп практични прегледни прекрасни SUV возилца, чија основна намена е да ја подобрат практичноста на номални коли. Да не почнам со варијантите како X8, Q9 итн, или кои и веќе бројки да ги носат...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.