Автор Тема: Средување на бандажи  (Прочитано 48227 пати)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1611
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #645 на: Септември 24, 2017, 12:55:43 pm »
Ако прочитаат нека пишат, или било кој друг ако знае што е подобро.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3085
 • хаУс мајстор
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #646 на: Септември 25, 2017, 13:49:03 pm »
Пoдoбрo ти е секaкo дa ги симнеш дo гoл метaл и се нa нoвo, нo секaкo зaвиси и oд бaндaжoт, aкo е пoжичaн или пoгустa плеткa пoмaчнo ќе ти биде, бидејќи еднo е дa мaчкaш демoл или paint remover пa дa тргaш бoјa, зaвиснo некaде ќе требa и некoлку пaти дa гo пoвтoриш прoцесoт. Другo е дa мaвнеш шмиргличетo или oнa сунѓерченo кoлку дa ги aпсигувaш, пa дa ги фaрбaш. Акo дoбрo се спремaт зa фaрбaње, и вaкa и тaкa ќе си фaти бoјaтa.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5060
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #647 на: Септември 28, 2017, 23:09:28 pm »
Ако се веке еднаш фарбани најдобро е да ги доведеш до нула оти незнаеш како се правени,ако се фабричка боја и не оштетена доволно е со 320 ка да го симнес лакот и потоа да ставичш епоксид прајмер од ППГ кој е многу добар според мене и најдобар па потоа фарбање

Отсутен Alfista

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1471
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #648 на: Октомври 04, 2017, 15:01:11 pm »
Еден совет од искуство:

Денес монтирав зимски гуми на новофарбаните бандаши, и искочи дека некои од бандашите се дебалансирани - подискривени.
Среќа што гумите беа ептен прави па со балансирање се искомпенизира сето тоа.
Пред припрема за фарбање, обавезно однесете ги на исправање или проверка.