Автор Тема: Средување на бандажи  (Прочитано 90183 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46953
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #675 на: Октомври 18, 2019, 19:19:04 pm »
Секако нема зијан од балансирање, зошто не би балансирал, не разбирам? Што е бенефитот?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #676 на: Октомври 18, 2019, 19:21:24 pm »

Тоа не го знам, ама од друга страна мислам дека знам зошто некад мајсторите наплаќаат поголеми суми на „информирани“ муштерии.  ;D

Ако индиректно алудираш на тоа што мене ме одра за 18-ките од алфата, грешка си. Јас не мудрувам на „мајстори“. Може да разменам мислења со вистински мајстори, ама со „мајстори“ нема муабет. Г: „немој да ги носиш на балансирање, нема потреба“, Јас:„Ок.“, прва дестинација од кај него - Stop and Go на балансирање.
Мене ме одра, зошто мислел веројатно дека може. Му успеа. Еднаш. Можеби да не ме одереше, до сеа дупло повеќе пари ќе ми земеше за корекции, со оглед дека дома имам 6-7 сета бандаши за колите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5491
 • Бенве сие бенве
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #677 на: Октомври 18, 2019, 19:37:18 pm »
Мене за 400ден ми го исправија минимално удрен бандаж 18ка во велес. Ја не знам на шо дроги се скопските мајстори...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4064
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #678 на: Октомври 18, 2019, 19:55:43 pm »
А што да кажам, претпоставувам за цената има разлика каква/колку работа има, материјал, итн. Мене ми побара 1.5К за 4 бандажи. Не беа многу искривени ама кај сите имаше видливи помали проблеми. Човекот работата си ја заврши полека без брзање, дури на крај зашмиргла и исфарба со спреј. Без ништо да му побарам. И не му сметаше да го гледам како работи (што не е баш често кај мајсторите), и со кеиф го гледав како работи... Не знам какви искуства имаат други со него, ама јас греота е да се пожалам. Од мене има препорака.


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3870
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #679 на: Октомври 18, 2019, 20:22:11 pm »
Бандажот што го исправав кај него беше убаво згмечен. Го приметија на сервис за центрирање (јајце :)).
Ми побара 800 откако го провери, му оставив 1000че бидејки бев задоволен од сработеното, плус се брзав да завршам со центрирањето, башка што мислев дека ќе треба да барам нов ако не го средеше.

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5843
 • Синиот овал!
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #680 на: Октомври 18, 2019, 20:57:35 pm »
И јас имам добро искуство со Глигориј, последниот пат многу пари ми зема ама ајде нека. Стара школа, гледам на сите истите муабети им ги прави Легенда.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5491
 • Бенве сие бенве
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #681 на: Октомври 19, 2019, 06:50:10 am »
Бандажот што го исправав кај него беше убаво згмечен. Го приметија на сервис за центрирање (јајце :)).
Ми побара 800 откако го провери, му оставив 1000че бидејки бев задоволен од сработеното, плус се брзав да завршам со центрирањето, башка што мислев дека ќе треба да барам нов ако не го средеше.

Тоа е коректна цена, ама да ти земе 100еур ко на Симо веќе е претерано

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2257
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #682 на: Октомври 19, 2019, 07:12:27 am »
Мене исто така ме одра за 18ките - 100еур или нешто повеќе беше не памтам, башка сигурносниот клуч ми го затвори со пиштол не со рачен клуч.

За мајсторе дека е - је. Ама понекогаш дури се однесува арогантно кон муштериите додека бев таму, на крај на денот исправаш бандажи, не си ги открил диносаорусите.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2735
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #683 на: Октомври 19, 2019, 22:38:58 pm »
Иако е можно, бандаж никогаш не се исправа 100%, или перфектно.

Ганц новите бандажи исто не се 100% прави, од фабрика.

Тоа е така пред се ради гумата и балансирањето. Ако е бандажот 100% прав, откако ќе се монтира гума - не е можно да се балансира.

Гумата при транспорт и при складирање се деформира и не е 100% права. Минимално, ама има деформација.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5108
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #684 на: Октомври 20, 2019, 19:18:03 pm »
Ако во F1, каде се бара перфекција и најмали толеранции во секој можен сегмент, балансираат тркала, тогаш џабе праиме муабет. Можда треба глигориј да го викнат у ф1, да им ги испраи бандашите, ќе имаа по 100г заштеда у необесена и ротирачка маса...

Самиот вентил, местото кај што е обработен бандажот за да се намести вентил и самиот вентил прават дебаланс.
Затоа и голем број нови бандажи имат по некое тегче .
Има модели на ББС и О.З бандажи(може и други јас на овие сум приметил)  на спротивната страна од вентилот се обработени симнат е дел алуминиум  за да бидат избалансирани бар јас така претпоставувам не гледам друга причина зошто би го правеле тоа...али пак јадат тегови 😀

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4374
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #685 на: Декември 16, 2019, 12:49:25 pm »
Иако е можно, бандаж никогаш не се исправа 100%, или перфектно.

Ганц новите бандажи исто не се 100% прави, од фабрика.

Тоа е така пред се ради гумата и балансирањето. Ако е бандажот 100% прав, откако ќе се монтира гума - не е можно да се балансира.

Гумата при транспорт и при складирање се деформира и не е 100% права. Минимално, ама има деформација.

Сите бандаши се криви, освен 20 години стар бандаш што ќе искочи од кај Григориј.... на тој ни балансирање му треба, ни тегови.....

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8916
 • Аstra la vista baby !
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #686 на: Јануари 26, 2020, 20:57:24 pm »
VW/Audi Parabol Mirror Polished  8)
Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3250
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #687 на: Јануари 26, 2020, 21:05:36 pm »
Ayyyy секоја чест мајсториште!

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3399
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #688 на: Јануари 26, 2020, 23:56:30 pm »
@Rakun4e  da ti gi pratam Turboto na uste edna ruka :)
We stick everywhere!

______________________________________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8916
 • Аstra la vista baby !
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #689 на: Јануари 29, 2020, 20:34:40 pm »
Може, само потаму таа работа ;)