Автор Тема: Средување на бандажи  (Прочитано 188762 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #660 на: 16 Октомври 2019, 16:03:50 pm »
Мајстор Глигор е мајсториште. Му однесов да ми подисправи челични бандажи пред менување зимски гуми - и морам да го пофалам човекот како работи, буквални ги тинтра бандажите без брзање се додека не ги дуздиса како што треба. На крај и нанесе боја откако ја зашмиргла р’ѓата кај што имаше малку. Цената на услугата беше сосема коректна. Од сега само кај него носам бандажи, и жал ми е што лани не му ги однесов алуминиумските. Ме одвратија тогаш муабетите дека бил терсене, а човекот всушност е само стара школа no-bullshit мајстор. Срдечна препорака.

Патем, еве му ја локацијата на работилницата:
https://www.google.com/maps/dir//42.0140486,21.3860757/@42.0141325,21.3862192,174m/data=!3m1!1e3

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #661 на: 16 Октомври 2019, 17:44:05 pm »
Пред 10 години ми препорачаа кај него да исправам алуминиумски бандаж.
Не се сеќавам убаво, некако чудно ме прими, ама убаво си ја заврши работата. Го гледав додека работеше, се гледаше дека си ја знае работата.
Му оставив и бакшиш.
Ми рече, алал вера момак, да се сите како тебе... :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #662 на: 16 Октомври 2019, 17:45:34 pm »
Јас кога ги носев 18-ките за Алфата, цената беше коректна како за 5 сета бандаши... скоро 100че европски....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #663 на: 16 Октомври 2019, 18:24:37 pm »
Посебна тарифа за Алфисти... чорбаџии сте вие со Алфите, имате пари за фрлање ;D

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #664 на: 16 Октомври 2019, 22:07:02 pm »
Јас секаде го фалам и препорачувам, ама факт е дека цени си лупа како ќе му текне.
За работата, капа доле.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #665 на: 17 Октомври 2019, 10:00:45 am »
Али логиката дека после исправање бандаши дека не треба да се балансира гумата е фарса, никако слушање тој совет од него.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #666 на: 18 Октомври 2019, 16:24:06 pm »
Јас го разбрав дека лоша услуга се прави со балансирање на гумите. Или поконкретно ако гумите се квалитетно изработени како што треба да бидат - никако не би смеело да им треба балансирање кога се ставаат на средени бандажи.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #667 на: 18 Октомври 2019, 17:15:37 pm »
А зошто на ганц нови автомобили има обично по две тегчиња на бандажот?

Може човекот е добар мајстор ама е сепак како што вели стара школа, ти и да му докажеш нешто спротивно тој пак истото ќе го вергла.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #668 на: 18 Октомври 2019, 18:09:55 pm »
Интересно, вистина ли на новите автомобили „има по две тегчиња на бандажот“?
Уште поважно (ако е вистина): Зошто?

Патем, јас кај мајстор идам да ми ја заврши работата за која сум дошол. Не знам за други.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #669 на: 18 Октомври 2019, 18:37:07 pm »
Ако во F1, каде се бара перфекција и најмали толеранции во секој можен сегмент, балансираат тркала, тогаш џабе праиме муабет. Можда треба глигориј да го викнат у ф1, да им ги испраи бандашите, ќе имаа по 100г заштеда у необесена и ротирачка маса...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #670 на: 18 Октомври 2019, 18:40:05 pm »
Ако во F1, каде се бара перфекција и најмали толеранции во секој можен сегмент, балансираат тркала, тогаш џабе праиме муабет. Можда треба глигориј да го викнат у ф1, да им ги испраи бандашите, ќе имаа по 100г заштеда у необесена и ротирачка маса...
Чекај сеа и ти, првин научна студија дека на нови коли идат тегчиња на бандажи па после паламуди.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #671 на: 18 Октомври 2019, 18:43:45 pm »
Пред околу 3 години постојано возевме тура Дортмунд Јонкопинг шведска за бмв. Цели сетови монтирани со гуми за бмв. Сите беа избалансирани и имаа тегчиња.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #672 на: 18 Октомври 2019, 18:47:51 pm »
Мајсторишта и нивните митови ;D

Секогаш со резерва да се слушаат...

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #673 на: 18 Октомври 2019, 19:10:51 pm »
Ѕиваната е таа што ја е*е цела работа ;D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #674 на: 18 Октомври 2019, 19:12:14 pm »
Јас прашав пошто навистина не знам и не разбирам зошто на прав бандаж би требало да се балансира гума - освен ако самата гума нема проблеми и неконзистентност во изработката.

Тоа не го знам, ама од друга страна мислам дека знам зошто некад мајсторите наплаќаат поголеми суми на „информирани“ муштерии.  ;D

На форум да се јаде бурек е една работа (и некогаш е едукативно, ете ваљда и јас ќе научам нешто за балансирање на гумите).
Сосема друго нешто е на мајстор да му докажуваш дека повеќе знаеш од него, иако е неколку пати постар и повеќе децении професионално се бави со тематиката.
Може човекот е добар мајстор ама е сепак како што вели стара школа, ти и да му докажеш нешто спротивно тој пак истото ќе го вергла.