Автор Тема: Средување на бандажи  (Прочитано 82604 пати)

Присутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2174
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #645 на: Септември 24, 2017, 12:55:43 pm »
Ако прочитаат нека пишат, или било кој друг ако знае што е подобро.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4164
 • хаУс мајстор
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #646 на: Септември 25, 2017, 13:49:03 pm »
Пoдoбрo ти е секaкo дa ги симнеш дo гoл метaл и се нa нoвo, нo секaкo зaвиси и oд бaндaжoт, aкo е пoжичaн или пoгустa плеткa пoмaчнo ќе ти биде, бидејќи еднo е дa мaчкaш демoл или paint remover пa дa тргaш бoјa, зaвиснo некaде ќе требa и некoлку пaти дa гo пoвтoриш прoцесoт. Другo е дa мaвнеш шмиргличетo или oнa сунѓерченo кoлку дa ги aпсигувaш, пa дa ги фaрбaш. Акo дoбрo се спремaт зa фaрбaње, и вaкa и тaкa ќе си фaти бoјaтa.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5104
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #647 на: Септември 28, 2017, 23:09:28 pm »
Ако се веке еднаш фарбани најдобро е да ги доведеш до нула оти незнаеш како се правени,ако се фабричка боја и не оштетена доволно е со 320 ка да го симнес лакот и потоа да ставичш епоксид прајмер од ППГ кој е многу добар според мене и најдобар па потоа фарбање

Отсутен Alfista

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1484
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #648 на: Октомври 04, 2017, 15:01:11 pm »
Еден совет од искуство:

Денес монтирав зимски гуми на новофарбаните бандаши, и искочи дека некои од бандашите се дебалансирани - подискривени.
Среќа што гумите беа ептен прави па со балансирање се искомпенизира сето тоа.
Пред припрема за фарбање, обавезно однесете ги на исправање или проверка.


Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5104
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #649 на: Април 04, 2018, 17:06:56 pm »
затоа јас не примам бандаж да фарбам додека не се исправи :)

Отсутен Bauer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 931
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #650 на: Април 04, 2018, 19:49:25 pm »
Дечки

Спреј за добоши и дискови има некој посебен или обичен од железарија?

Бренд некој подобар?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37062
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #651 на: Април 04, 2018, 22:17:19 pm »
Од железарија, убав црн емајл. Претходно исчисти ѓубре и р'ѓа, со антирост исто помини. Трајност загарантисана, ем корекции лесни. Има и хај темп спрејчиња по бриколаж/хубо, ако баш сакаш...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Daniel86

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #652 на: Април 20, 2018, 09:01:55 am »
Еден совет од искуство:

Денес монтирав зимски гуми на новофарбаните бандаши, и искочи дека некои од бандашите се дебалансирани - подискривени.
Среќа што гумите беа ептен прави па со балансирање се искомпенизира сето тоа.
Пред припрема за фарбање, обавезно однесете ги на исправање или проверка.Нека не те лажат вулканизерите дека се компензира со балансирање. Го работев тоа со години и со сигурност знам дека не е така. Ај размисли логички, на машина тркалото не гази никаде туку врти во воздух, и према тоа може да излезе на нула на балансерка. Што правиме кога тркалото кое нема совршено рамен газечки дел дојде во контакт со асфалт? Тоа е балансирано, меѓутоа сепак не гази рамно и балансирањето автоматски не игра никаква улога, освен што фрлаш пари во вода. А и ќе продолжиш да фрлаш пари во вода кога од необјасниви причини ќе истече амортизер, ќе отиде некој буфер, ќе се искриви гума итн итн..

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3964
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #653 на: Април 20, 2018, 09:13:15 am »
дебалансирани - подискривени се сосема различни поими. Едното со другото не може да се анулира - поништи.
Постои прав и крив бандаж. Постои балансирано и дебалансирано тродимензионално тело.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8874
 • Аstra la vista baby !
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #654 на: Јуни 05, 2018, 01:25:43 am »
Целосно полирање Aluline/ATS Cup 15"

Првобитна состојбаЧистење


Целосно полирани

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8874
 • Аstra la vista baby !
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #655 на: Јули 09, 2018, 17:48:46 pm »
Mercedes AMG 17"
-Целосно полирање

-Првобитна состојба


-Целосно отстранување на 3-4 слоја боја


-Исчистени


-Целосно полирани


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24828
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #656 на: Јули 09, 2018, 17:55:31 pm »
Daaaaaaaaaaamn. Браво!

Отсутен LostParadise

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 48
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #657 на: Април 22, 2019, 22:55:09 pm »
Предлог, каде може да се исправи и избаланисра бандаж?

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1065
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #658 на: Април 23, 2019, 09:07:09 am »
Предлог, каде може да се исправи и избаланисра бандаж?
Кај чичко Глигориј ти е најсигурно, он се наоѓа после Hyundai салонот во Злокуќани, има табла пишува исправање бандажи и се спушташ доле лево, одма му е гаражата тука.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3364
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Средување на бандажи
« Одговори #659 на: Август 13, 2019, 00:06:50 am »
Први офарбани бандаши од мое раче...Полираше Дуле.

Ќе ја заживееме малку темата деновиве, има доста слиќќи за споделување
We stick everywhere!

______________________________________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html