Автор Тема: Tapaciranje na volan  (Прочитано 94840 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Tapaciranje na volan
« на: 12 Април 2013, 14:26:33 pm »
eve da otvoram edna tema mislam deka mnogu bigi interesiralo za tapaciranje na volanot..ili pak kako dase opsie volanot so onaa navlaka sto ja zborime site od 300 denari sto se prodava so konec i igla..
ova na slikava e na izvaden volan dodeka navlakata [ kozurecot ] sto  e na prodazba po dukjanive nasi moze dase namesti i zasie bez lepak i vadenje na volanot na lice mesto samo treba nervi i dase iskicmis u kola dobri  saat vreme..se nadevam kevi se najde videovo kako pomos..


EVE GO POSLEDNIOV KLIP TOA STO NI TREBA NA SITE NAS...PODOBRO ZDRAVJE


Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #1 на: 12 Април 2013, 14:36:23 pm »
Е ај уште да ми каже некој кај можам да најдам ваква навлака и да идам да си купам.  ;D
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #2 на: 12 Април 2013, 14:40:56 pm »
pa kazano e navlaka ima vo gjorce i vo cair taa golemata prodavnica sto e za galanterija 300 denari e so konec i igla komplet
eve tipcevo vidi kako se snaslo kombiniralo samo sto imal barem podobra navlaka dasi kupi ne vakva so dupcinjava  ama i ova ne e loso dase kombinira dokolku nemoze dase najde orginalnata sto se prodava
http://www.google.mk/url?sa=t&rct=j&q=navlaka+za+tapaciranje+volana&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CC0QFjAB&url=http%3A%2F%2Ffiatisti.hr%2Fforum%2Findex.php%3Ftopic%3D21866.0&ei=FgFoUYrYF9HGtAbnkICYDQ&usg=AFQjCNEaeumsi7HqT15g3ojC1fYgjIRmZQ

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Re: Tapaciranje na volan
« Одговори #3 на: 12 Април 2013, 14:56:11 pm »
Ако купувате од Ауто Лидер само овој сет, другите не чинат се параат.


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #4 на: 24 Јули 2013, 16:13:14 pm »
Ако веќе сами го опшиваме воланот... па зарем не би требало да е релативно лесно кај некој кожар да се нарача да направи вакво парче вистинска кожа по точни димензии на воланот, можеби некој пола сантиметар пократко за убаво да се опрегне кожата?

Треба само дијаметар на воланот и ширина, значи квадрат со Х и У димензии, и машински да се избушат дупчиња за полесно опшивање.
Мене, вака лаички размислено, не ми изгледа како тешка работа за кожар/шивач. Временски захтевно ќе биде само самостојно опшивање на воланот потоа. Ако мајсторот не бара многу пари, може да му се даде да го сработи и тој дел... Иако задоволството е друго кога сам ќе го направиш тоа.  :)




Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4912
  • Пиши лаже
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #5 на: 24 Јули 2013, 16:45:55 pm »
За 300 денари еден комшија земал материјал (кожа) и сам си го шиел дома. Од каде што го купил му рекле дека можат да му го сошијат и таму. Инаку земен бил од кај Манојле, го знаат Велешани. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #6 на: 24 Јули 2013, 16:47:34 pm »
Ако купувате од Ауто Лидер само овој сет, другите не чинат се параат.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Потпис

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #7 на: 15 Ноември 2016, 14:11:58 pm »
Пројдов до кај Пане, чоекот е цар! Остави работата за да ме пречека на улица.  Моментално правеше еден волан од постарата Фиеста, ми објасни се што е како е, ми даде парченца кожа да си размислам каква комбинација ќе правам. Па ајде да видам и ваше мислење ме занима.

Воланот е овој.



Воланот кој му беше во фаза на изработка со рапава кожа.



Рапавата кожа



Од внатре



Парченцата што ми ги даде



Е сега, рапавата нема да биде сигурно, ќе биде мазната, оваа што е на средина парчето. Тоа што го гледате со дупчиња ми рече доколку сакам од страна од двете страни да бидат парчиња со дупчиња а горе и доле мазната кожа. Тааква комбинација.

Вака како што се пресеците направени



Или пак да го направан цел мазен? Постапката ќе трае од прилика 6-7 часа и ќе чини 2500 денари.





Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17268
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #8 на: 15 Ноември 2016, 14:15:59 pm »
Направи си го по фабрички терк, утре ќе треба да ја продаваш колата па ќе треба да се расправаш дека е возена такси со некој ојле-дојле што има превише пари а премалку памет да сфати што е мерак.

Прашања: дали сега имаш фабрички кожа на воланот? Дали е цената само за тебе? Дали успеа да му земеш број на кој ќе е достапен?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #9 на: 15 Ноември 2016, 14:17:05 pm »
Кој е тој човек? Слободен е со термини?

Изгледа супер, секако дека со перфорирана ќе го направиш. @Daywalker читаш ли ова?

Многу фина работа зошто кај нас воланите често страдаат затоа што возиме бајаги половни возила. Супер ако е слободен и може да се заврши работа, особено ако е во Скопје.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #10 на: 15 Ноември 2016, 14:28:59 pm »
Мислам дека поубаво ќе личи со дупчињата од страна, бар мене ми се поубави оние што сум ги видел. Само за чистење како се незнам.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #11 на: 15 Ноември 2016, 16:21:15 pm »
Шо цена?

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #12 на: 15 Ноември 2016, 16:44:48 pm »
Шо цена?
Има пишано, 2500 денари му побарал..

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5833
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #13 на: 15 Ноември 2016, 17:06:05 pm »
Секако дека е супер, ептен ме бендиса мене, збориме за професионално тапацирање од искусен чоек, во склоп на куќата има големка работилница и само тоа работи, седишта, кровови, волани, навлаки за мењачи, крпење седишта итн.


Прашања: дали сега имаш фабрички кожа на воланот? Дали е цената само за тебе? Дали успеа да му земеш број на кој ќе е достапен?
1. Не, тоа ме праша по телефон, можеби во тој случај би било малку поскапо, али не претерано. Поише работа има така, парање итн, па спремање. Вака е полесно. Директно почиња со кроење.
2.  :-X  :) Толку е горе доле.
3. 070-296-385

Кој е тој човек? Слободен е со термини?

особено ако е во Скопје.
Пане бе, го имаат зборено по форумов. Не знам ќе треба да се договориш.

Чаир, џон кенеди, после Верото, после семафорите, карши Паштрик.

секако дека со перфорирана ќе го направиш.
Нема да биде цел со перфорирана, неќам така. Или само од двете страни или цел мазен.

Мислам дека поубаво ќе личи со дупчињата од страна, бар мене ми се поубави оние што сум ги видел. Само за чистење како се незнам.
И мене повеќе ме влече натака, поубав ќе биде мислам. По кејфлија сум за со дупчиња од страна па ќе видиме. Да размислам.
« Последно менување: 15 Ноември 2016, 17:34:23 pm Allexxander »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Tapaciranje na volan
« Одговори #14 на: 15 Ноември 2016, 17:19:22 pm »
Иии, браво! Одлично изглеа ова!

Јас едно време барав за мене да купам волан од Golf R или R-Line, ама ем воланот кошта брдо пари (дури и од ибеј), ем треба нов ербег за него. Сега размишљам да купам половен волан од Голф 6, ист како мојот, и да го однесам кај некој фраер да го претапацира полу-перфорирано. Прво мислев кај Славче во Струмица, ама чим има и во Скопје, одлично!