Автор Тема: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!  (Прочитано 1594972 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12405 на: 16 Ноември 2019, 19:11:36 pm »
Потребата од EQ е да направиш рамен frequency response. Или по свој кејф да ди го направиш звукот. Ама за комерцијална употреба кино/концерти/настани рамен frequency response е совршен.

Според тебе како мислиш дека треба кино да звучи, со каков frequency response?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk


Pretpostavuvam sekoj film ima sopstven setting, kako sto i sekoj muzicki zanr se slusa na razlicen EQ setting. Edno e da gledas (slusas) film kako Ford vs Ferari ili Rush, sosema drugo da gledas film od Tarantino ili nekoja zenska drama. Isto kako sto Miles Davis ne se slusa na ist EQ seting kako Metalika. No vo nieden slucaj, ne veruvam deka praviot nacin e flat ekvilajzer.

Na Joker obrnav vnimanie na saundtrakot koj, otkako go islusav doma, sfativ kako treba da zvuci vo sporedba so ona sto go slusnav vo kino.

Konkretno vo Cineplexx ozvucivanjeto e samo glasno no bez gram dubina, bas ili precizni visoki..i skoro identicno na sekoj film... Ko da ti se dere onoj sto glumese Makraduli na Ednooki... ama so polna usta hrana. :)


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12406 на: 16 Ноември 2019, 19:20:49 pm »
EQ служи за да нагодиш согласно твоите звучници и соба.

Во Синеплекс нема доволно сабвуфери тоа е јасно веќе 10 години. Неможе ни да има зошто ќе се слуша во другите сали. Тоа им е проблем и тоа е тоа. Не е филозофија, зборувано е многу одамна уште кога се отвори Синеплекс.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12407 на: 16 Ноември 2019, 23:05:38 pm »
У цел свет ли е срање звукот пошо не е дека само кај нас салите граничат една до друга.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12408 на: 16 Ноември 2019, 23:55:18 pm »
Аман се посраа Форд, го тепале Ferrari пред 50 години...

Не знам како успеа во иста реченица да ги ставиш Ферари и форд. ;D :D

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12409 на: 18 Ноември 2019, 00:56:23 am »
New blood of old school

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12410 на: 18 Ноември 2019, 11:32:36 am »
Isto kako sto Miles Davis ne se slusa na ist EQ seting kako Metalika.

Ова ми е малку нејасно - мислиш да се менуваат EQ сетинзи како се менуваат музички жанрови?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12411 на: 18 Ноември 2019, 11:40:53 am »
Покрај појачала, готов преset  со eq сетинг зависно од музичкиот жанр имаше уште на Winamp...

Дури и за еден интрумент ( во мојот случај бас) јас имам различен сетинг на појачалото зависно од бендот и музиката која ја свирам.
Ако свириме џез се бараат повеќе средни и помалку басови, ако свириме Jamiroquai и Depeche Моde сетингот е сосема поинаков..а со тоа и тонот.


Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12412 на: 18 Ноември 2019, 11:44:51 am »
Дури и за еден интрумент ( во мојо случај бас) јас имам различен сетинг на појачалото зависно од бендот и музиката која ја свирам.

Ова потполно го разбирам. Tука зборуваш за продукција. Ти си создавач на музиката. Ти си креатор на тонот. Ти решаваш како треба да звучи.

Покрај појачала, готов преset  со eq сетинг зависно од музичкиот жанр имаше уште на Winamp...
За џез е еден сетинг, за рок сосема друг итд.

Но тука зборуваш за репродукција. Зошто, при репродукција, би ја менувал EQ кривата во систем кој цели кон верна репродукција?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12413 на: 18 Ноември 2019, 11:47:51 am »
За инструмент е нормално. Подесуваш како сакаш да звучи во дадена ситуација.
За слушање е сосема друго. Подесуваш (еднаш) онака каде што очекуваш цел фрекфентен опсег да биде со рамномерна јачина интерпретиран - и не дираш. Сите (повеќето) звучници си имаат различен риспонс во однс на фреквенциите, ти со еквилајзерите пробуваш што повеќе да го анулираш овој момент и да створиш што порамен фреквентен опсег од звучниците. Кога еднаш ќе ги подесиш, веќе не дираш. Барем ја така...
« Последно менување: 19 Ноември 2019, 23:52:08 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10039
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12414 на: 18 Ноември 2019, 11:55:21 am »
Хаха, ме вративте во длабоко минато ;D

Еден тип ме убедуваше дека мора музиката да се слуша со сетинзи на 0, ми пушти од пинк флојд и вели слушај. Што да слушам, само кучињата звучеа добро ;D

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12415 на: 18 Ноември 2019, 12:02:07 pm »
Isto kako sto Miles Davis ne se slusa na ist EQ seting kako Metalika.

Ова ми е малку нејасно - мислиш да се менуваат EQ сетинзи како се менуваат музички жанрови?

Мене ми е сосема јасно.Пример јас никогаш не би можел да го слушам ова на истиот сетап кај што звучи одлично Дејвис:



Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12416 на: 18 Ноември 2019, 12:10:32 pm »
Еден тип ме убедуваше дека мора музиката да се слуша со сетинзи на 0, ми пушти од пинк флојд и вели слушај. Што да слушам, само кучињата звучеа добро ;D

Ех, далеку од тоа.

EQ е ужасно корисен концепт, кој треба да се практикува (но со мерка), од едноставна причина што секој музички систем завршува со ушите на слушателот. Без разлика дали се работи за слободно стоечки звучни кутии (кои имаат интеракција со просторот во кој се слушаат) или за слушалки (кои имаат интеракција со формата на ушните канали) - треба да се цели на стандардна крива (да речеме Harman кривата).

И оттука, секој треба да има можност да си ужива во музиката како сака...

...но не и во системи кои претендираат кон висока вредност, каде постоењето на референтна точка е клучно.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12417 на: 18 Ноември 2019, 12:13:01 pm »
Вака..без да навлагам во муабет колку и како би ја менувал кривата на еквилајзерот зависно од музички жанр би дал конкретен пример:

По дома  користам 150 watt 12 инчен сабвуфер со два knob-а : eden e VOLUME, вториот е ACTIVE CROSSOVER кој лимитира горна граница над која бас фрекфенциите не треба одат во саб вуферот.

1.Зависно од музиката/фимот која го слушам  прво  често го подесувам VOLUME knob-от кој варира од 30% до 50% оптеретеност, додека активната скретница ми е секогаш на минимум ( што значи само најдлабоките фрекфенции да одат во вуферот.)

Во конкретниот пример ги имам овие 2 албума на оригинал ЦД.



Без да навлагам во менување на кривата на еквилазерот зависно од музичкиот жанр, во примеров погоре тврдам дека за албумот подоле  го гасам саб вуферот скроз.

Зошто?

1.Првиот албум е сниман во 60 ти години и звучи како што звучи својствено на времето кога е сниман.
2.Вториот албум е модерен, сниман во ерата на loundness wars каде басови, високи и општо генералната гласност на продукцијата е многу поголема, звукот многу покомпресиран со многу помала динамика на начин што практично е невозможно овие два албума да се слушаат на еден универзален eq сетинг, покрај фактот што вториов звучи многу полошо ако уклучам саб.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10039
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12418 на: 18 Ноември 2019, 12:19:54 pm »
Кога излезе војникот рајан го гледав во милениум, се наежив од веродостојноста на звукот бидејки го имав доживеано.
Во истото кино некој ден потоа се изморив од војна на ѕвездите.

Мора тој што стои позади аудио опремата да го испоти малку газот ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Што спуштате, гледате или сте гледале(ФИЛМ)!!!
« Одговори #12419 на: 18 Ноември 2019, 12:23:04 pm »
Мy point exactly за Синеплекс каде имам впечаток дека и покрај тоа што веројатно има врвно озвучување, никој не седнал зад еквилазер да се позамара со месетење тон за секој филм посебно, па и за подобрување на генералниот звук ако веќе мора да е универзален.

Имам впечаток дека откако озвучувањето е донесено, монтирано и поврзано, едино замарање со звукот e ОN/OFF копче.

Што се однесува до Милениум, не сум бил одамна, али убаво се сеќавам дека Гладијатор звучеше фантастично таму, а се сеќавам убаво бидејќи го гледав 2 или 3 пати. :)