Автор Тема: Ваши забелешки, проблеми, предлози  (Прочитано 756434 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6907
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5430 на: 18 Октомври 2020, 22:24:00 pm »
Ne sme veke drugari.

Pozz.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5431 на: 18 Октомври 2020, 23:33:05 pm »
11:29pm ми фрли 406 error кога сакав на @Deno да му пратам контакт информации од веб страна.

Рефреш не поминува на истата страна, а други теми (од форумот) најнормално си отвара.


Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8064
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5432 на: 18 Октомври 2020, 23:41:13 pm »
Море, заебани...

Да не фрли некој анатема на форумов, ќе ве стрељам со ноож, еееј! :D

----

18 Октомври, 23:36ч
Комплетно исто како кај братот Дупли Џо горе

Additionally, a 406 Not Acceptable error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Се случи овде
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,15854.9915.html#quickreply

Потоа се вратив, почнав да пишувам па кликнав "Прегледај" - и на тоа копче акна во 406

Ова некоја Пежо грешка ќе да е, дај да го правиме форумов TDI :D


Едит Пиаф: А може и треба хостингот малку за ревери да се фати. :))
Макар што мислам дека се доста услужни и брзо ќе средат работа.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29136
    • CARclub.mk
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5433 на: 19 Октомври 2020, 08:11:02 am »
Благодарам за деталните информации дечки, ќе реагирам веднаш. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5434 на: 19 Октомври 2020, 08:12:16 am »
 :-[

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5435 на: 19 Октомври 2020, 10:35:07 am »
Колку грешки имате на форумот па да не можете да ја најдете оваа 406?
Во ерор логот стојат грешките 403, 404, 406 и итн.
406 е грешка која не се прифаќа кај серверот, т.е. хостингот не ја прифаќа поради одреден карактер. Тоа може да биде проблем и со енкодингот.
Може да е забраната дојдена преку самиот форум, а може и хостингот да го прави ова.
 
Средете ги модовите, испеглајте ги, правете корекции. Не дозволувајте да се редат еден тон грешки во ерор логот. Форумот ќе закочи. Чистењето, т.е. бришење на овој дел не помага, треба да се едитираат модовите. Седнете средете ги.
Не знам како сакате, не давате никакво инфо, а некој удрил забрана на карактери. Јас како корисник не ме интересира, дали форумот или хостингот. Забрана има.

Уште еднаш, како тоа само јас сум го имал проблемот? Еве после неколку месеци и други го имаат.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5436 на: 19 Октомври 2020, 10:45:31 am »
Колку грешки имате на форумот па да не можете да ја најдете оваа 406?
Во ерор логот стојат грешките 403, 404, 406 и итн.
406 е грешка која не се прифаќа кај серверот, т.е. хостингот не ја прифаќа поради одреден карактер. Тоа може да биде проблем и со енкодингот.
Може да е забраната дојдена преку самиот форум, а може и хостингот да го прави ова.
 
Средете ги модовите, испеглајте ги, правете корекции. Не дозволувајте да се редат еден тон грешки во ерор логот. Форумот ќе закочи. Чистењето, т.е. бришење на овој дел не помага, треба да се едитираат модовите. Седнете средете ги.
Не знам како сакате, не давате никакво инфо, а некој удрил забрана на карактери. Јас како корисник не ме интересира, дали форумот или хостингот. Забрана има.

Уште еднаш, како тоа само јас сум го имал проблемот? Еве после неколку месеци и други го имаат.
Ти читаш или ќор се правиш со сила?

Јас имам проблем со смајлито, не реков/пишав дека вие го имате истиот. Друг може да има проблем со друг карактер како и што се пријави на претходна страна.
ErrorDocument значи дека имате нешто што е не дозволено.

Дали од вас или хостингот тоа не можам да го знам. Од тука не се гледа тоа.

Абе златен... па кај мене излезе истата грешка без смајли... тоа ти велам.

Не гледам место за заговор.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5437 на: 19 Октомври 2020, 11:07:18 am »
Ти читаш или ќор се правиш со сила?
Пред да солиш памет, земи прочитај малку за скриптата на форумот. Постои можност за секој корисник да се прават различни забрани.
И не мора сите да имаат проблем со еден ист карактер.
Забрана има. Без разлика дали е од форумот или од хостингот, т.е. серверот ако не прифаќа.

Толку е постот.

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20052
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5438 на: 19 Октомври 2020, 11:28:12 am »
Пиши која е таа скрипта за забрани може ќе помогне на администрацијата.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5439 на: 19 Октомври 2020, 12:10:17 pm »
Мислем на SMF скриптата, а не скрипта изработена за забрана.
Ако администрација ја направила забраната, нека ја тргне.
Ако хостингот прави проблем, нека решат со нив.

Како обичен член ништо не се гледа.
Се се наоѓа во ерор логот и не знам зошто прашуваат за време кога се случува оваа грешка? Второ за секој корисник има логови и какви грешки му се појавиле.

Ако сакаат и нека се уклучат на мојот профил, нека изменат лозинка, нека пишуваат преку мојот профил и нека бараат/тестираат. Не знам како поинаку, мада се е запишано во ерор логот.

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5440 на: 21 Октомври 2020, 22:19:30 pm »
Сега забележав дека форумот е на 2.0.15 верзија.
Да апдејтиравте на 2.0.17. Има големи измени помеѓу овие две верзии па може и проблемот да се реши.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5441 на: 21 Октомври 2020, 23:27:15 pm »
А што е уствари филмов, демек многу се одбираш во форумиве па ќе го подучуваш Зеро? Верувам дека на сите ни излегла по некоја грешка па не плачиме одма дека се кова заговор против нас. Ете одржувај си го францускиот форум и терај си го по свој кеф.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8064
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5442 на: 22 Октомври 2020, 01:31:49 am »
Мислам дека имам "insight"

Ако воопшто зависи од активноста и брзината на поставување пораки - можно е да лета 406-ка на активен член што во брзо време сака да прати повеќе пораки.
Можно сценарио: системот блокира моментарен пристап за да спречи спам.

Само што ми се случи во темата "Музика", па ми дојде идејата дека некни кога едитирав тема за алтернативните теми беше баш истото сценарио - често пати отварав и рефреширав иста тема додека тестирам CSS.

Во додаток, истото се случи еднаш и за различни теми - ама истиот параметар пак е во игра - брзо кликав и пишував во различни теми, сè одеднаш :)

Ако е точно ова - вредно е да се провери лимит на пристап/брзина на пораки.
Ако не е - не знам, можеби нешто серверски, сепак.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5443 на: 22 Октомври 2020, 07:16:27 am »
А што е уствари филмов, демек многу се одбираш во форумиве па ќе го подучуваш Зеро? Верувам дека на сите ни излегла по некоја грешка па не плачиме одма дека се кова заговор против нас. Ете одржувај си го францускиот форум и терај си го по свој кеф.
Не знам колку знаеш, но секој кога ќе пријави некаква грешка подучува некого. Е сеа јас кога ја пријавив грешката, па само мене ми се појавувала ова-па-она... и се сведе на ти-реков-ми-рече. Според мене така не се третираат членови во такви теми, но нејсе, ваш форум-ваш двор. Проблемот е односот кога некој сака да помогне, ама на човек не можеш со сила да му дадеш, можеш само да му земеш, па така и овој твој пост е во таа насока. Ако надоврзувајте се, мене не ми смета, само не ја гледам поентата да ми се обраќате на ваков или онаков тон кога форумот си има реална грешка 406. Инаку, благодарам на советот да го терам форумот по свој ќеф.

@loopz ми се случила грешката и при прво постирање, ми дошло преку глава и сум се одлогирал. Кревам раце.
Барем е кај мене вака како што пишав, кај друг можеби ќе се уклучи и некоја заштита во стилот на cloudflare како што го опиша ти случајот како превентива од спам. Ама забраната си стое.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8534
  • Пичлеме
Одг: Ваши забелешки, проблеми, предлози
« Одговори #5444 на: 25 Октомври 2020, 10:37:35 am »
Се моли дотичната администрација, која што вешто се крија, да ме отпиши од блек-листата, во спротивно ќе се повикам на еден од Њутновите Закони, Законот за акција и реакција!

Само уште еднаш ако ми се појави ова!