Автор Тема: Odrzuvanje na kozni sedista..  (Прочитано 42004 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #30 на: 25 Март 2013, 14:56:34 pm »
Ace..farba li koza toj sto ti go sredil volanot i salterot?

Јок,ама ако сакаш може да отидеме да ги ѕирне и да ти каже негово мислење.

Bi go prasal telefonski opsto okolu farbanje..ako pises brojce.;)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #31 на: 25 Март 2013, 15:08:43 pm »
Има пишано бројче,одма под сликите...

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,451.msg225089.html#msg225089

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #32 на: 25 Март 2013, 15:09:27 pm »
Blagodarime.
Covekot ne raboti so farbanje koza, no ke pusti brojce.



Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #33 на: 25 Март 2013, 16:20:22 pm »
За фарбање не би ги фарбал да сум на твое место. Причини,мислам дека нема кај нас некој што може да го изведе тоа така добро за да трае,и да немаш никакви нервози.
А за нега, влези во некој од поубавите салони за мебел и побарај си сет за чистење кожени гарнитури. Обично одат во пакет две шишенца и сунѓерчиња.
Едното ти е чистач,а другото како крема за после чистење.
Јас лично имам користено такви од ИКЕА, и од Југоекспорт.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #34 на: 30 Март 2013, 11:40:56 am »
Ако ме послушаш нема да страдаш и да патиш по овие добро зачувани седишта т.е. ентериер,ако не каснам со советот веќе  ::) ,како што успеав да видам од сликите,во перфектна состојба се,незнам колку кожени ентериери имам исчистено досега,можеш да ги видиш дел и на мојата фб страна,на твојот ентериер би ти препорачал само чистење и одмастување од наталожени нечистотии и воедно се одстранува фабричкиот заштитен восок ,ако уште стои на нив,а потоа добро да се осушат и под сенка да се стави квалитетен восок или лубрикант за хидратација на кожата со добро и стрпливо масирање на кожата со апликатор или микрофибер крпа.Средства за чистење и хидратација има секаде во добро опремни продавници за автокозметика.Ако ги фарбаш,биди сигурен дека кај нас таков про мајстор нема,и да има и да знае,нема да може да наплати,затоа што тоа е еден сериозен и доста скап потфат,со тоа што го прават нашите кожари не трае ни неполна година,а заборави во лето да седнеш со бели шорцеви  ;D ,одма до мене у комшилук имам еден таков познат фарбар на кожи  :'(
Овде можеш да видиш некои тестови и да се одлучиш од кој бренд ќе купиш што го имамае во МК  :D http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/41012/leather-cleaners-tested
« Последно менување: 30 Март 2013, 12:39:06 pm TE-EN »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #35 на: 01 Април 2013, 10:41:50 am »
TE - EN...Kolku za kompletno sreduvanje na 2 Kalibri so kozen enterier? ( hemisko, poliranje...znaci..SE!)
Planirav tuka da se pomine i kilimot na patosot dodeka sedistata se izvadeni zaradi polesen pristap.


Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1526
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #36 на: 17 Февруари 2014, 04:44:10 am »
koga veke ima tema i stanuva zbor za koza,sakam da mi kazete nekoe extra dobro makar i preskapo sredstvo (sprejce ) bilo sto sto bi ja odrzuvalo kozata (tapacirite na vratite i saltablata) bi sakal da mi kazete kade go ima i slika od toa sto ke mi go ponudite,cekam na vas momci :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #37 на: 17 Февруари 2014, 05:22:09 am »
Turtle Wax го користам за сега е добро


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #38 на: 17 Февруари 2014, 08:23:49 am »
Треба да го пробам. Не можам да најдам само leather cleaner без conditioner. ако има некаде, кажете.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ma-Fra Macedonia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 122
  • www.carwash.mk
    • Велмар Дооел Скопје
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #39 на: 17 Февруари 2014, 08:53:13 am »
Симо , предлог од Ma-Fra!

Charme Foam Detergent e класичен чистач за кожа http://www.mafra.mk/vnatreshno/CharmeDetergente
доколку сакаш да продолжиш со негата...чекор 2 е Charme Nutrien Crema, чекор 3 e Charme Hydratic.
Подетални објаснувања за производите можеш да најдеш  http://www.mafra.mk/vnatreshno

Или Leather Care Trattamento 3 in1 Pelle http://www.mafra.mk/vnatreshno/LeatherCare3in1Pelle

Поздрав,
Detailing Store www.carwash.mk
Menzerna Macedonia www.menzerna.mk
Ma-Fra Macedonia www.mafra.mk 
https://www.facebook.com/mafra.macedonia

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #40 на: 17 Февруари 2014, 12:19:27 pm »
Моето искуство со Сонакс во овој сегмент е вакво. За кожа имаат 2 средства, со зелена и со сина боја. Тоа зеленото е така стандард да речам, а синото е екстрим ама и поскапо.  И кај двете ефектот е затегнување и хранење на кожата со тоа што самото средсво ги вади прљавштините од порите на кожата, што евидентно се гледа, а хранењето го прави без сјај, што јас го барам, па така да реално седиштата изгледаат ко од фабрика, и не сијаат ко накитено циганче.
Едното поскапото трае едно 10 месеци, а тоа поефтиното едно 6.
Кај Turtle Wax е обратно. Сија, не чисти, ама заштитата е некако подобра, односно подолго време масното си стои а со тоа и некако безвезно ја растега кожата.
Штета што ги нема Мафра у широка малопродажба, баш би пробал некое од нивните, па да знам за искуство. Вака ме мрзи да отварам пасворд за едно-две ставки, па кликај испорака, па ово оно. Да ги имаше на некоја бензиска пораат подзастани купи си.
Незнам дали ВошФабрик држат нешто од ова на залиха, таму едно време имаше и палета мафра.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #41 на: 17 Февруари 2014, 15:09:17 pm »
Има ли некој искуство со хидратантните креми како се попнашаат на кожни седишта?
На Дискавери гледав дека на ептен стари и пресушени седишта ги мачкаа со Вазелин.

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1526
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #42 на: 17 Февруари 2014, 15:51:34 pm »
sea me zbunivte :D osven sonaxot nesto drugo ima li sakam so nanesuvanjeto da se cisti i da osvezuva i zastituva spremen sum da zemam i 3 poedinecni proizvodi za cistenje za osvezuvanje i zastituvanje  nekoja ponuda ?

Отсутен Ma-Fra Macedonia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 122
  • www.carwash.mk
    • Велмар Дооел Скопје
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #43 на: 17 Февруари 2014, 16:05:55 pm »
Моето искуство со Сонакс во овој сегмент е вакво. За кожа имаат 2 средства, со зелена и со сина боја. Тоа зеленото е така стандард да речам, а синото е екстрим ама и поскапо.  И кај двете ефектот е затегнување и хранење на кожата со тоа што самото средсво ги вади прљавштините од порите на кожата, што евидентно се гледа, а хранењето го прави без сјај, што јас го барам, па така да реално седиштата изгледаат ко од фабрика, и не сијаат ко накитено циганче.
Едното поскапото трае едно 10 месеци, а тоа поефтиното едно 6.
Кај Turtle Wax е обратно. Сија, не чисти, ама заштитата е некако подобра, односно подолго време масното си стои а со тоа и некако безвезно ја растега кожата.
Штета што ги нема Мафра у широка малопродажба, баш би пробал некое од нивните, па да знам за искуство. Вака ме мрзи да отварам пасворд за едно-две ставки, па кликај испорака, па ово оно. Да ги имаше на некоја бензиска пораат подзастани купи си.
Незнам дали ВошФабрик држат нешто од ова на залиха, таму едно време имаше и палета мафра.
Не треба да се логираш при нарачка! Повеке време ке потрошиш на текстов предпоставувам :)
Али секој си има свои навики, тоа не се оспорува
Detailing Store www.carwash.mk
Menzerna Macedonia www.menzerna.mk
Ma-Fra Macedonia www.mafra.mk 
https://www.facebook.com/mafra.macedonia

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Odrzuvanje na kozni sedista..
« Одговори #44 на: 17 Февруари 2014, 16:43:40 pm »
Prv cekor e cistenje na kozata od site sredstva za nega ,sto predhodno bile nanesuvani,niedno od sredstvata sto se nudat momentalno osven Ma-Fra leather cleaner 3 in 1 ne se cistaci na kozata.Se poprskuva i se koristi meka cetka,da se iscetka i da se izbrise so meka mikrofiber krpa.Posle nego mozete sto sakate od preostanatata hemija sto se nudi na pazarot da stavite,a i ne mora zasto sredstvoto na Ma-Fra e 3 in 1.Vnimavajte so sredstvata sto gi ima na sekoj cekor,za cistenje na koza,naveduva uvoznikot,vsusnost toa se kremi za omeknuvanje i hidratacija na kozata.Ako ne evazna cenata jas vi go preporacuvam setot Ma-Fra CHARME,no pak ke povtoram,predhodno da se isciste kozata dobro,ke se iznenadite sto se ste stavale so godini na sedistata :),potoa upotrebete go setot i ke ja vidite ogromnata razlika koja dosega ne ste bile vo moznost da ja osetite.