Автор Тема: Репарирање на шофершајбни  (Прочитано 16591 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #30 на: 05 Јануари 2023, 23:10:55 pm »
Da da poliram soferjabni no zavisi kolku se osteteni

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5397
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #31 на: 06 Јануари 2023, 00:06:57 am »
Pa dlaboko nema nisto 99% se sve od metlici i prljavo staklo tie sitni svirlovi kako li gi vikate ali prokleto mnogu zamara dodeka vozam navecer pogotovo za covek so naocari. Premnogu mi smeta od karshi kolite. Pa zatoa si prasuvam dali e poisplatlivo da poliram ili da menjam.
Prasav nova za w210 e 100 evropski. E sega ako poliranjeto e upola bi bilo odlicno am ako e pojse od pola najpametno kje bide izgleda da se menuva ?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #32 на: 06 Јануари 2023, 08:35:08 am »
Nemoj da stavas bilo kakva nova

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #33 на: 06 Јануари 2023, 09:21:42 am »
Nemoj da stavas bilo kakva nova

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Зошто?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #34 на: 06 Јануари 2023, 09:30:39 am »
Nemoj da stavas bilo kakva nova

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Зошто?
Само ОЕМ сака да каже.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #35 на: 06 Јануари 2023, 09:46:39 am »
Pa dlaboko nema nisto 99% se sve od metlici i prljavo staklo tie sitni svirlovi kako li gi vikate ali prokleto mnogu zamara dodeka vozam navecer pogotovo za covek so naocari. Premnogu mi smeta od karshi kolite. Pa zatoa si prasuvam dali e poisplatlivo da poliram ili da menjam.
Prasav nova za w210 e 100 evropski. E sega ako poliranjeto e upola bi bilo odlicno am ako e pojse od pola najpametno kje bide izgleda da se menuva ?
Влатче, може веќе си го направил ова, али ако не, дали проба прво да го исчистиш стаклото квалитетно и внимателно, а и метлиците исто така, за да не прават нови гребки, па чак и со нови метлици да пробаш? Ја би пробал вака, чисто за проба дали после тоа тие свирлови и гребки ќе ти сметаат како и претходно.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5397
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #36 на: 06 Јануари 2023, 11:06:30 am »
Najvekje sto mrzqm e prljava sofersajbna. Stakloto do sega nekolku pati e projdeno i so zilet nezno pa prebrisuvano so kakva ti ne hemikalija za stakla. Metlicata e nova samo sto ja zemqv kolata zemav nov brisac. Toj ednas mesecno znam da ja projdam gumata so vlazna maramica.
Sofersajbnata takaa ja zemav od prethodniot gazda. Toj ne mu ja marel mnogu mnogu.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #37 на: 06 Јануари 2023, 11:10:54 am »
Nemoj da stavas bilo kakva nova

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Зошто?
Само ОЕМ сака да каже.
Аха, јасно, не е иста Пилингтон во Порше и Пилингтон во Едел пром?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #38 на: 06 Јануари 2023, 11:14:19 am »
Nemoj da stavas bilo kakva nova

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Зошто?
Само ОЕМ сака да каже.
Аха, јасно, не е иста Пилингтон во Порше и Пилингтон во Едел пром?
Мислам дека Пилкингтон не е иста то Türkçeñågì. Иако и едната и другата се нови.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #39 на: 06 Јануари 2023, 13:24:31 pm »
Pilkington e ok verojatno, kineskite se znak prasalnik...da ne boli posle glava da nemozes da vozis

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #40 на: 19 Јануари 2024, 23:57:00 pm »
Некој лично искуство со полирање на шофершајбна, цена, локација, да или не ? Кај татко ми е толку испогребана од четка најверојатно, што не е воопшто пријатно да возиш навечер, па дури и размислувам за нова, ако не се полира.






Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3922
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #41 на: 20 Јануари 2024, 01:08:58 am »
Исто и кај мене не се гледа воопшто дење на јако сонце. Цената на полирање во Детаилинг Центар ПРО е 6000 ден. со време на изработка околу 10ч. Нова Пилкингтон со монтажа во Едел Пром е 120€.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Репарирање на шофершајбни
« Одговори #42 на: 20 Јануари 2024, 13:41:35 pm »
Samo poliranje bez brusenja i slicno e poeftino i jas go praktikuvam toj nacin zatoa sto ako se brusi samata ke se oslabi i glazurata sto e na povrsinata ja nema  e sega so ovoj moj stil nemoze da se napravat golemi korekcii  no pa i cenata si e opravdana  za razlika od kako sto kaza nestor 100e poliranje a 120e nova  i pkus starata mnogu poosetliva vo idnina od malo kamce se pravi lom