Автор Тема: Градина  (Прочитано 136252 пати)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Градина
« Одговори #15 на: 16 Март 2013, 13:43:26 pm »
Имаш готови и во Хубо, варени во некоја смеса што ги заштитува од скапување, кај мене 6та година без гајле.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13469
Одг: Градина
« Одговори #16 на: 16 Март 2013, 15:20:14 pm »
Ова фонтанчето како го направи, каде најде камења ...како функционира?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Градина
« Одговори #17 на: 16 Март 2013, 15:58:50 pm »
фонтана и јас имам направено... со обичен камен и бетон. кај мене е округла, значи за од сите страни е вода а во средина сијалица... тоа ми беше нај големата мака да ја решам, како да средам во средина да иде водата а до нејзе каблите за струја за сијалицата... ама го решив со мноооогу силикон и разни пвц цецвки
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 532
Одг: Градина
« Одговори #18 на: 16 Март 2013, 16:57:53 pm »
Ова фонтанчето како го направи, каде најде камења ...како функционира?
Речен камен земав од матка по 50 евра кубик мислам беше.
Прво напраив базенче од бетон каде што оставив посебен затскриен дел за потопна пумпа.
После тоа околу базенчето почнав да ги редам камењата притоа пробувајќи колку толку да ги сложам како што треба, слично како сложувалка. На три места скриени низ камењата ставив подебело црево од кај што ќе искача водата, кои ги споив со разделник во едно, па во потопната. Се гледа отприлика на сликите од кај тече, малце над мермерните плочи. Отприлика тоа е тоа.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Градина
« Одговори #19 на: 29 Јуни 2013, 18:07:15 pm »
Има ли тема која не е обработена на овој форум?  :)

Во соње имам „жив ѕид“ од чемпреси. Стари се 30-тина години и многу се убави. Еден од key features ми се!

Арно ама, пред некој месец фатија болест, 100% сум сигурен дека е оваа:

https://edis.ifas.ufl.edu/fr341

Доколку ги изгубам, ќе ми се скрши срцето, а жена ми ќе напраи харикири. Затоа, ве молам доколку знаете да ме упатите кај некој човек/фирма кои би знаеле да ми помогнат!

Фала однапред. Контакт ми треба.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Градина
« Одговори #20 на: 29 Јуни 2013, 18:37:10 pm »
Во населба има еден во двор со наредени туи високи 3 - 4 метри го изсече исушениот дел.
Гледам една година помина нема гајле.

Ти пак распрашај се.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Градина
« Одговори #21 на: 29 Јуни 2013, 19:31:50 pm »
градинари и мераклии,да ве прашам,сакам на тераса да направам ред од туи,да си тераат до кај 50-60 cm макс.е сеа,во колку најмали саксии може да успеат?саксиите треба да видат правоаголни

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Градина
« Одговори #22 на: 06 Јули 2013, 16:45:09 pm »
^^

Земи тетра сан губриво за зимзелени стави им, треба да има некое подобрување.
Сега се става почеток на јули.
Кутија е околку 150ден. 

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #23 на: 20 Октомври 2014, 20:15:49 pm »
Клабери, какво дрво би посадиле во дворот да ви прави сенка?

Сакам да садам едно на новата куќа да си расте а кое ќе ми ја крие терасата од сонце. Е сега јас сум најмногу за Липа, густа е убава ми е убаво и мириса цветот арно ама корењата ги шета горе па и над земја, подкрева тротоари и ѕидови и ми е страв да не направи чедар на ѕидот на комшијата или на куќата...

Што според вас е добро: Костен, Орев, Гинкго Билоба, Јавор, јапонски јавор... Кои се позитивни а кои негативни особини ако знаете?

Има ли некоја фирма во скопје која одгледува дрва и продава садници?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #24 на: 20 Октомври 2014, 20:24:21 pm »
Липа ќе ти улепи се. Гинко смрди на фекалии кога ќе паднат цветовите.

Мислам дека убаво е да погледнеш Чемпрес, меки ситни коренчиња, зимзелено и расте масивно. Oд листопадни интересно е Каталпа погледни ја, има огромни листови кои лесно се собираат кога ќе паднат, убава сенка, личи несекојдневно малку и брзо расте. Црвен јавор исто така брзо расте, и е со црвени лисја, малку поинтересен. Зависи и на кој спрат би сакал да ти ја скрие терасата, хибридна топола е исто одлично дрво, што расте по 3 метри годишно и брзо ќе качи висина и ќе ја скрие терасата дури и на 4ти спрат.

А јас лично за кај мене, ако имаш простор и планираш да не го сечеш следните век-два дефинитивно орев. Ама убаво да се осмисли локација. Само корне бетон, асфалт, ѕидови бутка, темели поместува кога ќе израсне.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #26 на: 20 Октомври 2014, 20:30:57 pm »
Убаво распрашај се за корењата. За липата си во право и не помислувај да посадиш без оглед на тоа каква сенка прави. Пред порта имаме липа стара 20тина години и еве веќе се поткрена (плочки, цименто, еден стуб од портата) па чекаме лисјата да паднат и ќе ја сечиме. Јавор од црвените посади еден другар пред 2-3 години, прво се фати па беше ко изгорен и одвај го спасија. Изгледа се малку терсене дури потпораснат. Орев исто би одбегнал. Пак ќе ти речам убаво распрашај се за корењата какви ќе бидат за 15 тина години.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #27 на: 20 Октомври 2014, 22:39:54 pm »
Клабери, какво дрво би посадиле во дворот да ви прави сенка?

Сакам да садам едно на новата куќа да си расте а кое ќе ми ја крие терасата од сонце...
Што според вас е добро: Костен, Орев, Гинкго Билоба, Јавор, јапонски јавор... Кои се позитивни а кои негативни особини ако знаете?

Читав скоро за Павловнија, дрвото што го предложи Џиџи погоре. Предности би  му биле што расте исклучително брзо (дури индустриски го садат заради брзиот раст). Погледај слики на нет, кога цвета ептен убаво изгледа. Има големи лисја, ваљда и убава сенка.
Ако добро се сеќавам, не сака глинеста почва и преферира песоклива почва. Скопскава почва би требало да е ОК, после пар метри надоли се е песок и камења (барем на доста места во Скопје е така).

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #28 на: 21 Октомври 2014, 01:01:08 am »
Kako covek izrasnat vo strog centar  a koj veke bajagi godini zivee vo suburb ... zasadi si ovoska ...kruska,jabuka, smokva bilo sto... bilo sto sto ke ti izmami osmeh na lice posle nekoja godina
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #29 на: 21 Октомври 2014, 01:02:47 am »
... и ке те тртне скапан плод по глава или рамо, додека уживаш под сенка...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време