Автор Тема: Фарбање  (Прочитано 181962 пати)


Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 590
  • Сузуки Витариче
Одг: Фарбање
« Одговори #571 на: 22 Мај 2019, 17:55:10 pm »
Која е актуелната листа на добри автолакери во Скопје?

За овие сум чул многу пофални зборови: https://www.facebook.com/Autoservisjaja/

А за поправање вдлабнатини, овој става доста слики на кои личи дека работи ОК https://www.facebook.com/IZVLEKUVANJEDLABKIBEZFARBANJEpdr/
Потпис.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Фарбање
« Одговори #572 на: 22 Мај 2019, 17:56:19 pm »
Да, и јас прво би пробал извлекување, па потоа фарбање. Иначе, китче и шлајфување, што не е така лоша варијата....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Фарбање
« Одговори #573 на: 22 Мај 2019, 18:56:06 pm »
Која е актуелната листа на добри автолакери во Скопје?

Уште ми треба автолакер колку и да е смешна зафрканцијата од претходната страна.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Фарбање
« Одговори #574 на: 22 Мај 2019, 20:46:39 pm »
Препорака Киа Моторс, не двои бојата, користат боја со папагал на амбалажата, незнам како се вика која е доста скапа.
Имаат компет фарбарија.

На нов Јагуар Ф Тајп хауба му фарбаа, на Стингерот крило задно...

Да не ги бива ќе фарбаа на друго место.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарбање
« Одговори #575 на: 31 Јануари 2020, 16:54:31 pm »
Дали овие електричните пиштоли ги бива за фарбање?
По економични ми изгледаат од спрејовите пошто последно кога користев пола боја ми остана влименка а притисок немам, а за истите пари можам да исфарбам со ова минимум дупло и повеќе површина.

Немам пари за компресор, а и нема да фарбам цела кола или слично, за ситни работи ми изгледа практично, или не?


https://bois.com.mk/product-category/alati-ingco/elektricen-alat/pistoli/pistoli-za-farbanje/



Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Фарбање
« Одговори #576 на: 31 Јануари 2020, 17:10:22 pm »
Имам ваков сличен пиштол и не го бива. Може би ако земеш некоја по квалитетна марка и ке го биде. Мојот е maxplus ама е тешко срање.

Јас го купив со намера само еднаш да го користам и да го фрлам, ама и толку не успеав. Се затнуваше дизната, па ке ја одзатнеш, па ке почне да капе и така.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Фарбање
« Одговори #577 на: 31 Јануари 2020, 19:48:25 pm »
Имам ваков сличен пиштол и не го бива. Може би ако земеш некоја по квалитетна марка и ке го биде. Мојот е maxplus ама е тешко срање.

Јас го купив со намера само еднаш да го користам и да го фрлам, ама и толку не успеав. Се затнуваше дизната, па ке ја одзатнеш, па ке почне да капе и така.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk



Претпоставувам ја цедеше бојата? Во спротивно ке се затнува 100%
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Фарбање
« Одговори #578 на: 31 Јануари 2020, 19:56:20 pm »
Која е актуелната листа на добри автолакери во Скопје?

Уште ми треба автолакер колку и да е смешна зафрканцијата од претходната страна.
И најде ли?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Фарбање
« Одговори #579 на: 01 Февруари 2020, 02:08:48 am »


Имам ваков сличен пиштол и не го бива. Може би ако земеш некоја по квалитетна марка и ке го биде. Мојот е maxplus ама е тешко срање.

Јас го купив со намера само еднаш да го користам и да го фрлам, ама и толку не успеав. Се затнуваше дизната, па ке ја одзатнеш, па ке почне да капе и така.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk



Претпоставувам ја цедеше бојата? Во спротивно ке се затнува 100%

Ја цедев со цедалката што си беше со него, ама џабе. Прскаш две минути па 5 минути одзатнуваш.

Затоа реков некоја појака марка може ке биде како што треба.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Фарбање
« Одговори #580 на: 06 Март 2020, 11:28:38 am »
ц
Сакам пиштол нешо за фарбане,па овој го загледав...го има некој купено?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Не брка работа ова, прска капки
Има компресори без боца, плус пиштол, за мали фарбања е екстра
Кажи некоја добра комбинација? Слабо имаат капацитет обично. Дека за фарбање по HVLP се бара.
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=10_100&product_id=3613
За домашна употреба е екстра. Да исфарбаш нешто ситно - столици, маса итн. Имаш пиштоли поголем избор во Меркур
Го имаш? Со што пиштол го користиш? Дали ја разредуваш бојата?

Освен  ако толчу многу е проблем местото да го земиш ова,  иначе  за цената има 50 литри  компресор со hvlp пиштол.
Тоа гледам овие од Einhell на пример со 190Л/м и 6 литри боца се доста практични, ама незнам дали за фарбање ќе е доволно 6л:
https://www.einhell.de/shop/en-de/tc-ac-190-6-8-of.html
А и на 15.000 обртаи работи моторот дур фарбаш.


Од друга страна овој има слични перформанси, 230л/м со 24л боца.
https://www.einhell.de/shop/en-de/tc-ac-190-24-8.html
Ама моторот е на 2850 обртаи дур работи. Многу помирно.

Исто од бренд АБАЦ го најдов и овој, иако поскап со исти перфоорманси.
http://alatzase.com/product/kompresor-abac-ol-24l-2hp/
Го има во Меркур изгледа, ќе ставам цени.

Еве бараше некој од пиштоливе поквалитетни за турбинско фарбање. Иако сите виката дека са затнувале. Ги има во електрометал.


Е еве einhell 190л/м исто во електрометал.

Edit: еве и од меркур цени:


Мислам дека ABAC 24l уљан највеќе се исплати во однос цена/бренд за 7500 денари. Еве денес и викендов ќе има 15% попуст во Нептун па може да има и на компресорите. Би требало да се страшно конкурентна цена.


Дали овие електричните пиштоли ги бива за фарбање?
По економични ми изгледаат од спрејовите пошто последно кога користев пола боја ми остана влименка а притисок немам, а за истите пари можам да исфарбам со ова минимум дупло и повеќе површина.

Немам пари за компресор, а и нема да фарбам цела кола или слично, за ситни работи ми изгледа практично, или не?


https://bois.com.mk/product-category/alati-ingco/elektricen-alat/pistoli/pistoli-za-farbanje/


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Имам ваков сличен пиштол и не го бива. Може би ако земеш некоја по квалитетна марка и ке го биде. Мојот е maxplus ама е тешко срање.

Јас го купив со намера само еднаш да го користам и да го фрлам, ама и толку не успеав. Се затнуваше дизната, па ке ја одзатнеш, па ке почне да капе и така.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk



Претпоставувам ја цедеше бојата? Во спротивно ке се затнува 100%
Не само да ја прецедиш туку можеби и да се разреди треба бојата. Тоа црпката што доаѓа треба да се наполни и бојата да истече од неа за околу 20-40 секунди. Значи таа вискозност се бара за нанесување. Од друга страна не посочи дали е најслабиот 100W, или е некој посаглам. Барем над 300W. А сега ги гледам цениве  на INGCO стварно се многу добри. Тој од 100W ич не го гледај, ама 350W тој е 1600 денари што е ептен џабе. Дури и 500W е 2300 што е исто живо џабе. Еве еден клип кај што може да се види како го користат тој 350 ватниот на разни површини:
Секако клипов не е туторијал, туку да се види пиштолот во употреба. Инаку ќе си следиш ти стандардни практики за пола да се поклопува на секое нанесување и слично. Не како овој од ѓутуре да прскаш. Ама како и да е ако е точно разредена бојата би требало да функционира.
« Последно менување: 13 Март 2020, 12:33:15 pm Deni »

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Фарбање
« Одговори #581 на: 06 Април 2020, 12:57:57 pm »
Знам дека ве има мнозинство од ВВ групацијата, па да прашам дали некој ја има користено бојата, L8AU Титаниум и дали има некоја посебна постапка при нанесување или лакирање, или обична процедура како и сите бои ? И ако можи слика од нешто што (ако) имате исфарбано со неа  :)


Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Фарбање
« Одговори #582 на: 06 Април 2020, 13:55:58 pm »
По видеово ништо посебно, стандард процедура
https://youtu.be/8e5w6g_72EM

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3811
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Фарбање
« Одговори #583 на: 13 Април 2020, 17:50:38 pm »
Едно прашање до поупатените и поискусните....

Неам никакво познавање на тема фарбање...

Колку (барем од прилика) кошта фарбање на цела кола?

После градот пред неколку години, лакот е испукан на повеќе места и се повеќе се шири... Од ситни точки, стануваат се поголеми флеки...

Удираници, скршеници и пукнатини има само 2, не многу големи... Другото е ситни гребаници, испечена боја на кров, излупен лак и слично...

Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Фарбање
« Одговори #584 на: 13 Април 2020, 17:51:27 pm »
Грубо, околу 100 евра по панел. За цела кола, сигурно се добива некој попуст.