Автор Тема: Фарбање  (Прочитано 183012 пати)

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: Фарбање
« Одговори #420 на: 06 Септември 2017, 14:20:32 pm »
Фино офарбано :)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Фарбање
« Одговори #421 на: 06 Септември 2017, 14:21:29 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Vladimir se vika, raboti vo naselbata potok, eve ti i tel broj od nego 078/370-568  ;D

Роци не беше Портокаљ бојата предходна на твоево? од оринџ на слива одиш од лето на лето ;D ;D

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Фарбање
« Одговори #422 на: 06 Септември 2017, 14:33:45 pm »
Bese belo, pa trebase da bide crvena akrilna, ispadna portokalovo ili koi znae kakvo katastrofa boja, i sega dojde slagot na tortata plava metalik so krupna perla na slika nemoze da se dolovi bojava, ali vo zivo na sonce e ludnica  ;D

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Фарбање
« Одговори #423 на: 10 Октомври 2017, 19:42:27 pm »
Ај да си прашам и тука, на неколку места прашувам и добивам различни одговори, кошот на југото се решив сам да го спремам за фарбање и да го офарбам сам со пиштол и компресор, е сеа коа се фарбаше југото кошот кај фати фати се помина со мат/сјај црна без претходна припрема, кај фати фати стегна убаво кај не фати со шмиргла сеа се симна до фабричката боја(крем), лакот од кремот и сјајот од црната симанто, изапсигуван е кошот, е сеа пред да шприцам шприц кит треба нели да се деконтаминира срединта од прашина едно друго, пробав на едно место со разредувач на кремот кај што ене ми праи проблем, али црната кај што е ја брише бојата дури и знае да ја прља кремот како се повлекува со крпата или да ја праи таква леплива и груба а не мазна како после шмирглање, едни викаат не со разредувач помини со бензин, други викаат со бензин ќе напраиш бетер беља само со вода исчисти, како после шмирглање најдобро да припремам за да залепи шприц китот убаво и да фати убаво да не се љупи после и да набубрува?(исото важи и после за шприц китот коа ќе треба да се нанесува боја и лак) Пошто глобалната процедура ја знам како е главните чекори пошто се појачуваше кошот кај што е до гол метал симнато си иде вош прајмер се апсигува цел кош со 320ка или 400ка па иде шприц кит ако треба шприц китот да се корегира со мокра добро ако не боја па лак, е сеа тие главни чекори ги знам ама вакви под чекори ме кочат хаха

еве слики од шмирглањето ако може нешто да се примети и види



Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Фарбање
« Одговори #424 на: 10 Октомври 2017, 20:13:53 pm »
Со алкохол и крпа да пребришеш, проба?
Мислам дека на @Roci му објаснував за скутерот еднаш пред да го фарба, можеби е истата работа. Боите на нитро и улјена база не се трпат, така да ако оваа црнава ти е на улјена а ја пребришуваш со нитро разредувач можеби и затоа ти се "ушмрљува" и набубрува, или обратно. Зошто не ги симнеш боите фо гол метал?  Можеби е помачен тој процес, ама после сите чекори ќе си ги правиш на ново (прајмер, филер, боја, лак) и ќе знаеш дека е направено како што треба.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: Фарбање
« Одговори #425 на: 10 Октомври 2017, 21:10:43 pm »
најубаво шмирглај до метал кај што набубрува со нитрото, пред да прскаш било што, пребриши со


за да не ти се јави



ова можи и да не се појави на шприц кит а да излези после на бојата.

гледај убаво да одмастиш посебно припази бидејки се работи за под хауба.

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Фарбање
« Одговори #426 на: 10 Октомври 2017, 23:11:32 pm »
Значи да се разбереме, фабричката боја на симнат лак не ми го праи тој проблем само на "новиот" слој црниот што е шприцан врз неа, е сеа црната е шприцана директно врз кремот фабричката и тоа на лак директно без претходно шмирглање или припремање и држеше коска, сеа шо на шмиргла падна одма ко со гума да се избриша е друга прикаска, али без да се пипне беше бетон, бем ли га ваљда нема да напраи проблемевентално црната да ја симнам скроз до крем па да пребришам тогаш со антисил или разреџивач и да удрам шприцкит, иначео овој проблем го приметив на челниот лим пошто и него ќе го поминам у боја исто ко внатре подхауба го симнав лакот пошто тој нели е фарбан црвен перла и лак од горе печен у комора, го симнав лакот ај да поминам една крпа да исчистам нели навлажнета со разреџивач малку тргнав како тргнав после 15 сантима почна да глави да поминам ај си викам со сува нели да избришам мокрото од површина запна како по жива гума да ја влечам крпата поминвам со рука грубо онак ко да не било шмирглано и тамо сеа земав наквасив тој дел со разреџивач да набубри да омекне и со шпакла тенка за кит го вадев, малтене ко со демол процедура.

Друго, сакам да го фарбам кошот некоја темна златна нијанса па ако има некој идеа да предложи код или име на боја секој совет би бил добредојден превртев скоро све можно од златни темни нијанси, идеата ми е нешто у стил Mugen gold(ако постои такво нешо, пошо коа гуглам ми дава некоја таква темна златна нијанса, ама у компјутер у продавница не може да се најде така), нешто ко ова


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Фарбање
« Одговори #427 на: 10 Октомври 2017, 23:29:03 pm »
Црната ти прави проблем? Лесно излага?

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Фарбање
« Одговори #428 на: 10 Октомври 2017, 23:33:07 pm »
Црната ми прав проблем на бришење со разреџивач, а на шмиргла лесно се рони ко да фатиш искречен ѕид да го шмирглаш, али на места убаво и здраво е фатена па треба малце поише напор, за тоа и е остаено црно само површински е апсигувана.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Фарбање
« Одговори #429 на: 11 Октомври 2017, 00:22:32 am »
И јас сум да ја симнеш црната поготово кај што излегува лесно. Пробај со жица за тањири(чинии), може по лесно да иде. Ако не е добро сврзана со кремот(или што и да има под нејзе) ни таа боја што ќе ја ставиш над нејзе нема да "фати" како што треба. Инаку ако нема гол метал никаде можеш и со редок раствор на сјај и вода.

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Фарбање
« Одговори #430 на: 11 Октомври 2017, 00:36:04 am »
нема нигде гол метал, пошто сегде кај што имаше е пројдено со вош прајмер(тоа жутото/портокалово) а за со сунгерчето иам земено скоч али многу полесно и по брзо иде со шмиргла

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Фарбање
« Одговори #431 на: 11 Октомври 2017, 01:21:13 am »
Со шмиргла тогаш одстрани го. Барем на сигурно ќе бидеш.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Фарбање
« Одговори #432 на: 11 Октомври 2017, 14:43:41 pm »

Друго, сакам да го фарбам кошот некоја темна златна нијанса па ако има некој идеа да предложи код или име на боја секој совет би бил добредојден превртев скоро све можно од златни темни нијанси, идеата ми е нешто у стил Mugen gold(ако постои такво нешо, пошо коа гуглам ми дава некоја таква темна златна нијанса, ама у компјутер у продавница не може да се најде така), нешто ко ова


Ѕирни на гугл Kurkumagelb vw
Многу добра златна боја е

Austin Yellow bmw (оваа е повеќе жолта отколку златна)

solarbeam yellow mercedes benz 
« Последно менување: 11 Октомври 2017, 14:54:21 pm NeVeNR »
Зини да ти кажу.

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Фарбање
« Одговори #433 на: 11 Октомври 2017, 18:22:02 pm »

Друго, сакам да го фарбам кошот некоја темна златна нијанса па ако има некој идеа да предложи код или име на боја секој совет би бил добредојден превртев скоро све можно од златни темни нијанси, идеата ми е нешто у стил Mugen gold(ако постои такво нешо, пошо коа гуглам ми дава некоја таква темна златна нијанса, ама у компјутер у продавница не може да се најде така), нешто ко ова


Ѕирни на гугл Kurkumagelb vw
Многу добра златна боја е

Austin Yellow bmw (оваа е повеќе жолта отколку златна)

solarbeam yellow mercedes benz 

Обратно ќе да е бмв то поише е златна него ли мерцедесот жут(како и да е и двете не доаѓаат у предвид пошо се перли на водена база и се отров скупи(испод 150-200 евра кило не праиме муабет) хахах, а од голфот добра е ама да е барем за нијанса потемна хаха
у секој случај фала на помошта

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Фарбање
« Одговори #434 на: 19 Ноември 2017, 19:57:06 pm »
Која би била реална цена за фарбање на нов преден браник со металик боја и печење во комора? Утре планирам да одам по автолакери за понуди па да знам да не ме заколат :D
Зини да ти кажу.