Автор Тема: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet  (Прочитано 60476 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #315 на: 03 Април 2018, 09:00:39 am »
Држачите за ауспух од каде?
Kaj жарко, некои кинески тртнавНе, вака на излгед фини...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #316 на: 14 Декември 2018, 20:03:23 pm »
Да не ја заборавиме 147-цата :) На 200.330 километри, „мал“ сервис:

Принудно сменет сет ребраст, пошто протече водната пумпа. После пресметка, испаѓа дека истерала 60-тина иљадарки со претходниот сет, така да време ѝ било.
Сменети гумици на горни вилушки, TRW-то издржаа  од како ја зема брат ми, 2013-та година. Јабучиците се уште здрави, само гумиците си го отслужија своето.
Сменети гумици на баланс-штангла предна - којзнае по кој пат :) (втор или трет пат, сигурно)
Едно црево за кочници
Сменети два држачи за мотор, едниот горе кај ребрастиот, другиот држач кај менувачот. Нема више „скакање“ кога тргнува.
Заменети предните Lucas (полуѓубре) плочки со Ferodo (си ги имав во гаража, брат ми кога менуваше дискови, имаше на колата оригинални странски феродо, па се најдоа)
Пред два ипол месеци сменета горна пумпа на куплунг
Пред месец ипол сменети стабилизатори на предна баланс штангла.

Ух, доста беше, се уморив :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #317 на: 17 Декември 2018, 18:00:04 pm »
Да не ја заборавиме 147-цата :) На 200.330 километри, „мал“ сервис:

Принудно сменет сет ребраст, пошто протече водната пумпа. После пресметка, испаѓа дека истерала 60-тина иљадарки со претходниот сет, така да време ѝ било.
Сменети гумици на горни вилушки, TRW-то издржаа  од како ја зема брат ми, 2013-та година. Јабучиците се уште здрави, само гумиците си го отслужија своето.
Сменети гумици на баланс-штангла предна - којзнае по кој пат :) (втор или трет пат, сигурно)
Едно црево за кочници
Сменети два држачи за мотор, едниот горе кај ребрастиот, другиот држач кај менувачот. Нема више „скакање“ кога тргнува.
Заменети предните Lucas (полуѓубре) плочки со Ferodo (си ги имав во гаража, брат ми кога менуваше дискови, имаше на колата оригинални странски феродо, па се најдоа)
Пред два ипол месеци сменета горна пумпа на куплунг
Пред месец ипол сменети стабилизатори на предна баланс штангла.

Ух, доста беше, се уморив :)


И шајбна на радилица денес.. :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5660
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #318 на: 17 Декември 2018, 18:01:53 pm »
На здравје 😊
Колку те опржаа?Јас ставив Ина кај мене 😊

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #319 на: 17 Декември 2018, 18:25:03 pm »
Што е битно, бино е троши 8 градска :D Ќе те искине со вакви дизелски глупости, као шајбна на радилица, држачи од злато за мотор, егр, дмф и што уште не, али саамo 8л нафта :D Налет! ;D
« Последно менување: 17 Декември 2018, 18:58:48 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5660
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #320 на: 17 Декември 2018, 18:45:41 pm »
Не ти е у ред нешто,ногу ти троши 😂😋

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #321 на: 17 Декември 2018, 18:58:18 pm »
Троши на сервис ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #322 на: 17 Февруари 2019, 09:58:10 am »
Да ја надополниме сервисната книшка. наводно 204.000км, 6 полни години во наш посед  (4 брат ми, две полни јас):
-Масло, филтер за масло, филтер за нафта, филтер за полен, филтер за воздух
-ДМФ - сиротиот, фрли федерите. Се одлучив за стар, бидејќи ламелата и потисната ми се прилично нови, но недоволно нови за да ги искомбинирам со нов замаец. Ем од финансисики аспект: Вредност на кола вс вредност на нов сет ламела потисна замаец= 1:1 Здравје, следно мењање може да повлече комплетче. Добар е половниов, да не го мислите.
- Лев и десен држач на мотор (уште имам ситни вибрации во лер, ама далеку од она што беше - ќе мора да се бркаат оригинални држачи за мотор, афтермаркет све што е пробано не задовољава) :(
- Сменето комплет хладњак за уље, со се црева, имаат мака со цревата што почнуваат да подлизнува  по малце уље.
 
Останато:
- проверена летва на волан, затегната малку да нема луфта.
- проверено подвозјето, одлично е сега за сега,
- проверена турбина, одлична е сега за сега,
- проверена состојба на кочници, одлични сега за сега
и ваљда све по списокот кој му го оставив на мајстор Жарко:





Успут, купена и предна решетка, што ми ја украдоа пред пола година, тракинг вели дека стигнала у пошта :)
Во март следи регистрација, и вози Мишко до следен дефект :D

Колата досега верно ме служеше, не ме оставила никаде до сега, со исклучок на еден момент, но ќе ѝ простам пошто ме „остаи“ пред врата од дома :)

Се читаме во темава следната година на следен сервис :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6964
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #323 на: 17 Февруари 2019, 13:58:59 pm »
Како не те избрка Жарко незнам :)

Инаку требаше замаецот од Србија да го земеш како што направив јас, сосе ламела ми испадна 310 евра (со пребиен поврат)
Ламелата ако не ти требаше ќе ја продадеше ко од шала за 130е.

Што цена држачите?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #324 на: 17 Февруари 2019, 14:25:20 pm »
Како не те избрка Жарко незнам :)

Инаку требаше замаецот од Србија да го земеш како што направив јас, сосе ламела ми испадна 310 евра (со пребиен поврат)
Ламелата ако не ти требаше ќе ја продадеше ко од шала за 130е.

Што цена држачите?

За замаецот многу се мислев, пошто Жарко ми рече дека половен асален тешко се наоѓа (со акцент на асална), и веројатно да не ја најдеше дента кога му се јавив со муабетот „ако нема, да организирам од сетквачила да ми носат“, ќе беше комплет ново. Али бидна што бидна, добри сме сеага :)
Со Жарко се надевам уште у пријателски односи, уствари, ќе го прашам у понделеник да не ми е љут случајно :D :D
Двата држачи горниот и долниот беа бирт, не знам точно цена, овие левиот и десниот се извадени од растурена која немаше вибрации пред да биде растурена.  Кога одам кај Жарко, само комплетна сума ме занима, поединечно ич не ни прашувам колку коштаат деловине, иако, нормално он си ги кажува дел по дел цените :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6964
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #325 на: 17 Февруари 2019, 18:54:40 pm »
Мислев нови па затоа прашав :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11694
  • Архитект
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #326 на: 17 Февруари 2019, 19:45:51 pm »
Горен држач најде некој поасален?
Мојот е Pioneer.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #327 на: 17 Февруари 2019, 19:55:25 pm »
Горен држач најде некој поасален?
Мојот е Pioneer.

Јок, бирт. Изгледа од злато ги праат оригиналните:
https://www.ebay.de/itm/Alfa-Romeo-147-1-9-JTD-16V-original-Motorhalter-Motorlager-60662481-NEU/191897418182?hash=item2cadfa39c6:g:22MAAOSwM5tcChQ-:rk:20:pf:0

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #328 на: 17 Февруари 2019, 22:59:47 pm »
Tuuu slabo citas oglasi ne tuka na r5. Sitkav dva originalni dobri sigurno podobri od tie sto gi kupiv novi  koga dzabe gi menjav i glanc nov birth goren za smesni 2000.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 147 JTD 16v m-jet
« Одговори #329 на: 17 Февруари 2019, 23:02:19 pm »
Tuuu slabo citas oglasi ne tuka na r5. Sitkav dva originalni dobri sigurno podobri od tie sto gi kupiv novi  koga dzabe gi menjav i glanc nov birth goren za smesni 2000.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk



ЕЕх, да си кажел на време, ќе сме праеле јак бизнис ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.