Автор Тема: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013  (Прочитано 11888 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31398
 • Таков е животот... јебига
Одг: Morocco 06-07 April 2013
« Одговори #30 на: Април 09, 2013, 20:13:12 pm »
дали ќе се прекине доминацијата на шевролет или повторно ќе останат на врвот.

Ма немој да ме јебеш, едно Авео не можат саглам да го напраат ќе доминирале на врвот....

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16115
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #31 на: Април 09, 2013, 20:58:54 pm »
Mногу се досадни за гледање Крузовиве. Што убаво си беше порано кога се јадеа BMW, Seat и Alfa Romeo.


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #32 на: Април 09, 2013, 21:34:34 pm »
дали ќе се прекине доминацијата на шевролет или повторно ќе останат на врвот.

Ма немој да ме јебеш, едно Авео не можат саглам да го напраат ќе доминирале на врвот....

Друга работа тоа, не ги поштувам како производители ама одлична работа завршија во WTCC со крузов.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31398
 • Таков е животот... јебига
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #33 на: Април 09, 2013, 21:36:13 pm »
Изгледа Хонда им го праеле Крузот а?

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #34 на: Април 27, 2013, 17:50:51 pm »
Викендов се вози третата трка од овогодинешниот шампионат на туристички автомобили на патеката Slovakia Ring.
Денешните квалификации беа успешни за тимот на хонда кој утре ќе стартува од првиот ред, односно поредокот на првите 12 е следен:

Tarquini      (2:10.773)
Monteiro     (2:10.877)
Michelisz     (2:10.889)
Muller         (2:10.941)
Chilton        (2:11.162)
Alex MacDowall (2:11.422)
Rob Huff      (2:11.624)
James Nash  (2:11.714)
Pepe Oriola   (2:11.882)
Tom Coronel  (2:12.048)
Mehdi Bennani (2:12.857)
Michel Nykjaer (2:17.614)Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #35 на: Април 28, 2013, 02:54:56 am »
vo kolku saat i kade da gledam denes ?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25487
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #36 на: Април 28, 2013, 08:55:08 am »
Немој „туристички“ автомобили, жити бога..

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #37 на: Април 28, 2013, 10:42:39 am »
@Dark

14:30 на Eurosport 1.

@Zero

И ја не го сакам зборот, ама така ми дојде вчера уз брзање па отиде. ;D
Патнички би било во ред.

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #38 на: Април 28, 2013, 11:46:19 am »
blagodaram

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38299
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #39 на: Април 28, 2013, 14:14:22 pm »
@Dark

14:30 на Eurosport 1.

@Zero

И ја не го сакам зборот, ама така ми дојде вчера уз брзање па отиде. ;D
Патнички би било во ред.
Пиши „туринг“ слободно! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16115
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #40 на: Април 28, 2013, 14:25:19 pm »
Турирачки ;D

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #41 на: Април 28, 2013, 15:28:46 pm »
Одлична трка за Хонда, 1-2-3. ;D
Првите 4 позиции се задржаа од квалификациите, им посакувам и во втората трка да биде ист поредокот.  ;D


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #42 на: Април 30, 2013, 18:28:18 pm »
Четвртата трка од WTCC, овој викенд на патеката Хунгароринг.


Се очекуваат огромен број фанови на Михелиз имајќи во предвид дека на изминатата трка на Словакиа Ринг имаше преку 10 000 негови фанови. Покажа одлично возење во првата трка и успеа да ја задржи третата позиција и покрај тоа што позади него беше Иван Милер кој неколку пати проба да го помине но агресивното возење на Михелиз го спречи во намерата . Оваа трка се очекува уште подобар пласман со оглед на тоа што вози на домашна патека и ќе има за задача да ги задоволи огромниот број фанови, но и тоа што хондите конечно ја добија брзината која им беше голем хендикеп во однос на шевролетите.

Поредокот после 3 извозени трки е следен:

DRIVERS' CHAMPIONSHIP
1.MULLER Yvan         120 pt.
2.TARQUINI Gabriele    96 pt.
3.NYKJÆR Michel         57 pt.
4.CHILTON Tom          55 pt.
5.NASH James            51 pt.
6.ORIOLA Pepe           49 pt.
7.CORONEL Tom         47 pt.
8.MONTEIRO Tiago      46 pt.
9.MACDOWALL Alex     34 pt.
10.HUFF Rob31 pt.


Исто така на следната трка на Хондите им се додаваат +30 екстра килограми, кои се надевам нема да бидат пречка да се повтори одличниот пласман.

Compensation weight Hungaroring
+ 40 kg : Chevrolet Cruze 1.6T
+ 30 kg : Honda Civic S2000
+ 10 kg : SEAT León WTCC
- 20 kg : BMW 320 TC, LADA Granta

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #43 на: Мај 05, 2013, 17:34:49 pm »


Немав време да ја следам втората трка, а првата ја фатив при крај каде што имаше многу добар дуел меѓу Хаф, Бенани и Коронел.
Во втората трка Tarquini имал многу гаден удар, поради што бил префрлен во болница а трката продолжена на 14 круга.


Победник во првата трка беше Милер, во втората Роб Хаф конечно го победи малерот и стигна до првата позиција. 


Фала, пријатно.  ;D

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9439
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #44 на: Мај 19, 2013, 20:20:31 pm »Петтата рунда од WTCC се возеше денеес на Салзбургринг во Австрија. 
Првата трка започна крајно глупо поради безвезните казни кои беа доделени од ФИА и целосните казни биле завршени дури денес во 10 часот со што многу од фаворитите се најдоа на крајот на колоната но тоа не го спречи Иван Милер во двете трки да се избори за добар пласман. Разочарувачки за хонда, имајќи во предвид дека ова е многу брза патека а на хондите сеуште им фали брзина, од друга страна пак лада се покажа во одлично светло и во некои моменти доста солидно се држеше со бмв и сеат, но сепак имаат голем проблем со вешањето а тоа си е сериозна работа. Хонда годинава паралелно развива две коли, оваа за 2013 и за следната сезона каде што ќе има промена во ширината на тркалата и некои други ситни промени па се надевам дека ќе бидат поконкурентни од оваа година поради тоа што и другите производители ќе почнат практично од нула (а не како што е случај оваа сезона, каде што шевролетите се веќе од претходната сезона развиени и супериорни).


Резултати од прва трка:

1   Michel NYKJAER   Chevrolet Cruze 1.6T   12 laps - 17m41.335s
2   James NASH   Chevrolet Cruze 1.6T   +0.298
3   Yvan MULLER   Chevrolet Cruze 1.6T   +0.645
4   Mehdi BENNANI   BMW 320 TC   +1.586
5   Alex MACDOWALL   Chevrolet Cruze 1.6T   +4.374
6   Fredy BARTH   BMW 320 TC   +5.121
7   Tom CHILTON   Chevrolet Cruze 1.6T   +7.114
8   Rob HUFF   SEAT Leon WTCC   +11.711


Резултати од втора трка:

1   James NASH   Chevrolet Cruze 1.6T   12 laps - 17m36.853s
2   Yvan MULLER   Chevrolet Cruze 1.6T   +1.438
3   Norbert MICHELISZ   Honda Civic   +1.818
4   Tiago MONTEIRO   Honda Civic   +3.483
5   Michel NYKJAER   Chevrolet Cruze 1.6T   +4.064
6   Alex MACDOWALL   Chevrolet Cruze 1.6T   +4.574
7   Pepe ORIOLA   SEAT Leon WTCC   +7.898
8   Gabriele TARQUINI   Honda Civic   +9.025