Автор Тема: Однос кон купувачите во салоните на автомобилските импортери  (Прочитано 53037 пати)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Ах да им отиде некој со скапан 101 и да извади кеш за м3. ;D

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Нема да им извади кеш за М3, зошто нема да го погледнат кога ќе влезе :) Ќе се изнервира човекот, и ќе си го остави кешот на друго место каде што би го ценеле повеќе како муштерија и би му обрнале повеќе внимание.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Знам какви се, отидовме еднаш да прашуваме за половни возила дали имаат, конкретно 320д е46 во времето кога уште држеа цена околу 10к. Абе дојде тој до врата за да не избрка и само ни рече -НЕМА. Тонот беше- немам време да се замарам со вас, а не ни сакам и мрш од салонов!

Отсутен DasAuto.

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4579
  • ~ Full of soul ~
+1 Јас и членот николабен кога излезе новава тројка бевме да ја зирнеме тој таму седи намрштен уште пушка што не извади да не избрка ја прогледавме 5-6 минути и ракета ни чао ни  пријатно,очигледно се осеќаат како екстра премиум бренд па одат на тактиката да му се лижат на некој што ќе им отиде со полна торба кеш. него да не ја чкртаме темава не е за тоа.
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Jas prviot pat koga bev na test voznja za Lancerot otidov so kecot pa sepak si imaa dobar odnos so mene.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Мислам дека модераториве може да отворат една тема за Односот на вработеноте во салоните за автомобили па таму ќе продолжиме со муабетов. Сигурен сум дека има уште доста интересни муабети во оваа тема. А може и на некој од салониве ќе им дојде при рака темата па ќе се поправат.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Нема да им извади кеш за М3, зошто нема да го погледнат кога ќе влезе :) Ќе се изнервира човекот, и ќе си го остави кешот на друго место каде што би го ценеле повеќе како муштерија и би му обрнале повеќе внимание.

A be BMW e firma i ne se zamara dali ti ke kupis M3 ili bilo so. Niv gi boli si imaat na smetka cash i sega ako treba nema da mrdaat za nikogo. Plati im tecat. Toa e sekade. Idi vo Brisel ako sakas vlezi vo BMW isto ke bide a moze i so policija da te izvadat,

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
BMW само се продава. Што е една огромна автомобилска вистина.


Јас имав добро искуство со Мартин од BMW кој навистина беше и повеќе од коректен. Јас се паркирав со моето џандарско поло.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
BMW само се продава, ама со односот кој го имаат тешко ќе ќарат клиенти од Ауди.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Druze ne se sekiraj toj sto si saka BMW si kupuva BMW. Ne se zamara so dileri.Si go plakja i si go vozi. Prosto e toa. BMW i Mercedes ne treba da se reklamiraat. U salon prodavacite si sedat i uzivaat.

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Бугар у поголема заблуда неможеш да бидеш. BMW не се продава само. Стави тогаш во салон 10 BMW иња и нека стојат така, зошто би вработувал 3-4 продавачи кога и еден наврата да стои би вршел работа. Значи BMW има направено добро име, одлични коли, но ако незнаат да ги продадат колите џабе е. Во Македонија незнаат на пример да продадат BMW. Еве на пример јас купив Ауди зошто во салонот беа културни со мене(покрај тоа што му го имав меракот од кога испадна), седнаа човечки разговараа, ми понудија тест вожња неколку пати, иако одев таму над 10 пати пред да го купам Аудито никогаш никој не се однесуваше како да сум досаден, иако реално бев :).   Еве една листа на продадени коли од Merc, BMW и Audi во Македонија во 2012. Резултатите и повеќе од очигледно кажуваат дека проблемот е кај импортерите кој не се трудат доволно.

Премиум брендови – Audi далеку пред BMW и Mercedes
Иако ослабена, солидно помина продажбата на премиум автомобили. Тука, Audi заврши далеку пред BMW и Mercedes. Имено, производителот од Инголштад продаде 134 примероци, BMW продаде 64, а Mercedes само 54. Дефинитивно, оваа ситуација не ги отсликува реално состојбите на светскиот пазар, каде BMW го зазема водечкото место. Надвор од германското светот тројство, Land Rover продаде 35, додека Lexus продаде само 3 автомобили.

Текстот е превземен од порталот www.koli.com.mk
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Бмв се продава само ама наместо да продадат 50 со својата ароганција и незаинтересираност ќе се продадат 20

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Ауди неможе да се мери со Мерцедес и БМВ, колку и да сакаат од Волсбуг, Ауди никогаш нема да биде на исто ниво со Мерцедес и БмВ.

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Куоре, јас го сваќам твојот револтот кон Ауди :), но муабетов е за ситуацијата во Македонија, и колку продавачите на BMW допридонесуваат кон тоа. Инаку и на светско ниво, Ауди е пред Мерцедес(во продажба), но тоа е друга тема.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Audi aко го забрани предниот погон и се префрли само на кватро може да има шанса за напад на заднопогоњаците BMW и Merc. Или ако они се префрлат на преден за заштеда, и да се посерат.

Со преден погон, конкурент е Мондео и Акорд.