Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 147276 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1650 на: Септември 11, 2019, 08:22:32 am »
^ ^ Fala
Deni, koje pojakiot model ?

US $52.44  30%OFF | Zdatt Car Light H7 Led H4 H11 9003 9005 9006 LED bulbs for cars Super Bright 14600Lm 6000K 100W 12V LED Automobiles Motorcycle
https://s.click.aliexpress.com/e/kiaG6ap6
НЕ! Овие се со големи диоди и со никаков сноп! Пазете што зборуваме.

Еве ги: https://www.aliexpress.com/item/32818933633.html?spm=a2g0o.detail.100009.5.16a5af01CeVUGq&gps-id=pcDetailLeftTopSell&scm=1007.13482.95643.0&scm_id=1007.13482.95643.0&scm-url=1007.13482.95643.0&pvid=93f839a3-5b95-4842-b064-6bd1eafe436b


Само ги има од неколку селери, има Zdatt official има и Zdatt аутхорисед треба да се види кој има најефтин шипинг. Ако се купува секако треба да се просрча.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3239
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1651 на: Септември 11, 2019, 08:59:16 am »
Едно прашање(две се) во врска со ледовиве.
- Успеа некој да направи ЕСЕ хомологација за овие „сијалици“?
- Што ќе биде ако тркнам до Австрија/Германија и ме фатат дека возам со вакви сијалици, ќе го јадам дебело?

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2907
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1652 на: Септември 11, 2019, 09:01:09 am »
Едно прашање(две се) во врска со ледовиве.
- Успеа некој да направи ЕСЕ хомологација за овие „сијалици“?
- Што ќе биде ако тркнам до Австрија/Германија и ме фатат дека возам со вакви сијалици, ќе го јадам дебело?

- Ниту една нема ЕСЕ хомологација. На Филипс ЛЕД сијалиците апла пишува дека не се road legal
- Ќе го јадеш дебело, а може и немиен.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3239
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1653 на: Септември 11, 2019, 09:02:59 am »
Добро, ќе ја посетам темава следната година да проверам до каде сме.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4100
 • The Spartan General
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1654 на: Септември 11, 2019, 09:04:14 am »
Добро, ќе ја посетам темава следната година да проверам до каде сме.

До истото место.... Проблемот не е само во лед сијалиците на рефлектирачки фар. Проблем се и фаровите. Да се надеваме дека новите коли што излегуваат со халогени фарови со рефлектори, рефлекторите ќе бидат дизајнирани да прифаќаат и лед сијалици.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3239
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1655 на: Септември 11, 2019, 09:14:13 am »
Реалноста би била дека доколку се појави сетап на модификација на пстојни фарови ќе мора да ја носиш колата на хомолагација исто како и за фолии на прозори. Но не гледам дека тоа скоро ќе се случи за LED сијалициве што треба да заменат фабрички халогени. Јас имам проџектор тип на фар, и можеби ќе најдам добар сетап со здрав сноп и катоф, ама нема да биде легален. Така да, најверојатно оваа кола нема да дочека друг тип на светла.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24744
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1656 на: Септември 11, 2019, 12:03:16 pm »
Добро, ќе ја посетам темава следната година да проверам до каде сме.

До истото место.... Проблемот не е само во лед сијалиците на рефлектирачки фар. Проблем се и фаровите. Да се надеваме дека новите коли што излегуваат со халогени фарови со рефлектори, рефлекторите ќе бидат дизајнирани да прифаќаат и лед сијалици.

Мислам дека нема. Халогените фарови се гледаат како евтината, буџетарска варијанта. Никој нема да се замара за нив, нити па производителите сакаат ти сам да си ставиш ЛЕД сијалици. Производителите сакаат ти да ги купиш нивните ЛЕД фарови за 1500 евра.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36952
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1657 на: Септември 11, 2019, 12:05:03 pm »
Повеќето производители почнаа да нудат една многу убава буџетска варијанта - 25W xenon, светла што не бараат сложени системи за автонивелација и перачи на фарови. Тоа треба да се избере кога се бира нова кола.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2247
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1658 на: Септември 11, 2019, 13:50:47 pm »
Добро, ќе ја посетам темава следната година да проверам до каде сме.

До истото место.... Проблемот не е само во лед сијалиците на рефлектирачки фар. Проблем се и фаровите. Да се надеваме дека новите коли што излегуваат со халогени фарови со рефлектори, рефлекторите ќе бидат дизајнирани да прифаќаат и лед сијалици.

Мислам дека нема. Халогените фарови се гледаат како евтината, буџетарска варијанта. Никој нема да се замара за нив, нити па производителите сакаат ти сам да си ставиш ЛЕД сијалици. Производителите сакаат ти да ги купиш нивните ЛЕД фарови за 1500 евра.

Идат дури и поскапо, во Опел беа скоро 2000 лед матриксот.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 386
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1659 на: Септември 11, 2019, 16:49:17 pm »


Фала ти многу за инфо @Deni, ги зедов овие, ќе направев за малку утка со поскапите ;D

Па ќе споделам слики кога ќе ми пристигнат :)

Линк: https://s.click.aliexpress.com/e/dIlO5CUg
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1660 на: Септември 18, 2019, 09:50:29 am »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36952
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1662 на: Септември 18, 2019, 11:32:07 am »
Постои ова од Осрам? Или пак е „Осрам“? И од каде Осрам - трафоа дека прават? Сомнително.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36952
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1663 на: Септември 18, 2019, 12:00:02 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 612
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #1664 на: Септември 18, 2019, 14:01:15 pm »
Ако се осрамот фејковача овие не се: https://brisource.com/collections/aftermarket-hid/products/morimoto-xb35-35w-2-0-elite-hid-conversion-kit

Мислам дека овие https://brisource.com/collections/led-headlight-foglight-bulbs/products/morimoto-2stroke-2-0-led-headlight-bulbs?variant=19802206470208 се по разумен избор. Ги чекам да стигнат па ќе пренесам искуство