Автор Тема: Вградување на MP3/WMA USB плеер на фабричко радио со можност за CD шаржер  (Прочитано 80545 пати)


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Ако има радиото позади, приклучот за шаржер. Тогаш можи и на твоето.
Еве нешто мислам за твоето. Ова ти е AUX влез, па можиш да ставиш било што на ова. Ама не усб.

http://www.discountcarstereo.com/BLAU-8-RCA.html

Отсутен bu11yboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 812
veke mu vgradif aux ama snagata t.e zvukot se namali za 70% sto znaci mn slabo se slusa preku nego :/

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Извини вака Бул бој, ама истото радио го имам во службениот Mitsubishi Pajero. По срање и по чкарт радио до сега не сум имал. Едноставно фрли го тоа ѓубре во канта и купи си саглам радио со MP3 плеер. Јас ќе играв така да не беше крваво прескапо вградувањето афтермаркет радио во Мазда 6. Само маска со дупка за радио чини 200 евра и мора да ја нарачам од друг континент.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
јас се секвам дека негде имаше нешто како електронска картица наместо касета... наменето за касетофони. ја ставаш касетата во касетофонот, од надвор ти останува кабелче на кое ке приклучиш аудио сигнал... мислам дека и стерео беше...  и касетофонот со главата чита уствари сигнал што му го праќа таа електронска касета. е сега, колку е квалитетен тој звук, тоа е веке друга прича...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
veke mu vgradif aux ama snagata t.e zvukot se namali za 70% sto znaci mn slabo se slusa preku nego :/

А да си купиш модулаторче ?

Отсутен bu11yboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 812
Извини вака Бул бој, ама истото радио го имам во службениот Mitsubishi Pajero. По срање и по чкарт радио до сега не сум имал. Едноставно фрли го тоа ѓубре во канта и купи си саглам радио со MP3 плеер. Јас ќе играв така да не беше крваво прескапо вградувањето афтермаркет радио во Мазда 6. Само маска со дупка за радио чини 200 евра и мора да ја нарачам од друг континент.
Уште пред да го земам знаеф што гјубре е ама толку бев влјубен во црвениот дисплеј со визулација па дури си дадоф радио со мп3.усб.мем.карт,аух! сега само нервите ми ги јади :D како и да е фала ! иначе ракунче со модулатор ми грчи вуферот :D поз

Отсутен bu11yboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 812
јас се секвам дека негде имаше нешто како електронска картица наместо касета... наменето за касетофони. ја ставаш касетата во касетофонот, од надвор ти останува кабелче на кое ке приклучиш аудио сигнал... мислам дека и стерео беше...  и касетофонот со главата чита уствари сигнал што му го праќа таа електронска касета. е сега, колку е квалитетен тој звук, тоа е веке друга прича...
Доколку му треба на некој има во Алфа електроник касета со 3.5мм конектор

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Гојдо дај пракај линк или кажувај кај да најдам вакво цудо за опел астра г 2000 год?

Отсутен Marko-bmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Добра работа нема што. Педантно и квалитетно. Нешто слично направив и јас на моето фабричко радио во астрата т.е. го модифицирав. Го исклучив механизмот за касети и наместо конекторот за аудио главата ставив влез за надворешен аудио уред каде што го приклучив МP3 плеерот. Сепак беше полесно мала интервенција во радиото отколку 100Е за половно оригинално радио со CD кое сепак ќе немаше AUX влез. Е сега јес да нема USB ама за нула инвестиција е повеќе од добро :)
Јас имам радио со касета, у голема мисла сум дали да купам оригинал радио со цд иако кошта доста... Колкави се шансите да ставам јас аукс излез на мојов транзистор... ЦД и не ми врши толку работа само ќе ми се мотаат по кола а со аукс, еден ипод и чао џаци школа се крече :)
I hooked up my accelerator pedal in my car to my brake lights. I hit the gas, people behind me stop, and I'm gone :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Не се зезај со Аукс. Ако веќе правиш модификации, направи некако да се читаат МП3. Да не правиш укључи искључи со ајподот, па батерија, па кабли... Држ недај.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Јас на Алфата го откачив аукс-от од ЦД-чарџерот и закачив кабел со 3.5мм џекче. Сега бирам ЦД (во чејнџерот имам едно ЦД на рипит), го брцам ајфонот на кабелов, и терам. Једини даунсајд е ако се деси да рипне ЦД-то (на дупка или сл.) привремено прекинува саундот, исто како и кога ќе дојде на крај ЦД-то, мал прекин додека се почне пак од прва песна (еднаш на 70-тина минути) сега за сега задоволен, и од квалитетот на звукот и од релативно едноставното користење на системот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Marko-bmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
што е најпаметно да направам ?
I hooked up my accelerator pedal in my car to my brake lights. I hit the gas, people behind me stop, and I'm gone :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Глеав туторијали за ова Симо што го правел. Кај мене нема влез за чејнџер, и сакам да прашам дали постои начин да се додаде аукс на радиото, а тоа да не е преку антена.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Јас на Алфата го откачив аукс-от од ЦД-чарџерот и закачив кабел со 3.5мм џекче. Сега бирам ЦД (во чејнџерот имам едно ЦД на рипит), го брцам ајфонот на кабелов, и терам. Једини даунсајд е ако се деси да рипне ЦД-то (на дупка или сл.) привремено прекинува саундот, исто како и кога ќе дојде на крај ЦД-то, мал прекин додека се почне пак од прва песна (еднаш на 70-тина минути) сега за сега задоволен, и од квалитетот на звукот и од релативно едноставното користење на системот :)

На кое радио? Фабричко или некое друго????

Глеав туторијали за ова Симо што го правел. Кај мене нема влез за чејнџер, и сакам да прашам дали постои начин да се додаде аукс на радиото, а тоа да не е преку антена.

Што радио?
Мада нема можност, или и да има, времето изгубено за да се направи таа модификација чини колку еден добар ДВД плеер за автомобил...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.